Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi'nde yaşanan son şiddet olayı, hasta yakınının "Hastam acil" diyerek tomografi sırası beklememek için güvenlik görevlilerine döner bıçağıyla saldırmasıyla gerçekleşti. Neyse ki, bu saldırıda güvenlik görevlisinin yanı sıra hastane çalışanları, hasta ve hasta yakınlarına herhangi bir zarar gelmedi.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir başka şiddet olayı sonrasında, Şanlıurfa Tabip Odası öğle saatlerinde hastane önünde bir araya gelerek protesto düzenlemişti. Ancak, bu protestonun üzerinden sadece 2 saat geçtikten sonra, aynı hastanede başka bir hasta yakını, elindeki döner bıçağıyla güvenlik görevlisine saldırdı.

Şanlıurfa Tabip Odası, yaşanan şiddet olaylarına sert tepki göstererek, "gerekli yasal düzenlemelerin acil yapılması için meclisin bu gündemle toplanması gerekmektedir" şeklinde bir açıklama yaptı.

Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi'ndeki şiddet olayları, sağlık çalışanlarının ve hastane personelinin güvende olması için acil önlemlerin alınması gerekliliğini bir kez daha gözler önüne seriyor. Şiddetin herkesin sağlığını riske atabileceği unutulmamalıdır.

Konuya ilişkin açıklama yapan Şanlıurfa tabip Odası; ‘’Bu koşullar altında çalışmayı kabul etmiyoruz. Sağlıkta şiddet sona erene kadar mücadele edeceğiz.’’ Diyerek tepkilerini şu sözlerle dile getirdi:

Balıklıgöl Devlet Hastanesi’nde bir sağlık çalışanının darp edilmesini protesto etmemizden sonra 2 saat daha geçmeden, aynı hastanede bir hasta yakını, hastam acil diyerek tomografi sırası beklememek için güvenlik görevlilerine döner bıçağıyla saldırmıştır.

Sağlık kurumlarının güvenli hale getirilmesi, sağlık çalışanlarının korunması artık hayati nitelik kazanmıştır. Bu sebeple gerekli yasal düzenlemelerin acil yapılması için meclisin bu gündemle toplanması gerekmektedir.

Bu koşullar altında çalışmayı kabul etmiyoruz. Sağlıkta şiddet sona erene kadar mücadele edeceğiz.

Urfaekspres