PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sağlık Personeline Kira Yardımı Yapılsın Önerisi

Sağlıkta yaşanan istifa artışı sürerken bir taraftan da beyin göçü nedeniyle Türkiye’nin daha fazla doktorunu ve diğer sağlık çalışanlarını kaybetmemesi için başta hekimler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına hızla kira yardımı ve iyileştirme yapılması gerektiği belirtildi.

Gündem 11.08.2022, 13:20 Cansu Polat
Sağlık Personeline Kira Yardımı Yapılsın Önerisi

SAHİM-SEN Genel Başkanı Özlem Akarken istifa ve beyin göçüne dikkat çektiği açıklamasında başta hekimler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına kira yardımı ve iyileştirme yapılması önerisinde bulundu.

Yılın ilk altı ayında yurtdışına gitmek için başvuran hekim sayısındaki rekor artışa dikkat çeken Akarken, yaklaşık 1200 doktorumn Tabipler Birliğinden yurtdışına gitmek için gerekli olan belge için başvurduğunu, yıl sonunda bu rakamların minimum 3000’leri bulacağını açıkladı.

Yurtdışına gitmek isteyen hekimler içerisinde daha çok uzman ve akademisyenlerin başvurularının arttığı belirtilirken Türkiye’de önümüzdeki yıllarda cerrahi, iç hastalıkları, çocuk sağlığı, anestezi, radyoloji ve göz hastalıkları gibi branşlarda hekim eksikliği yaşanacağı vurgulandı.

YA GÖÇ YA İSTİFA ET

Beyin göçü hızla artarken, ülkede kalan hekimler de ya mesleği bırakıyor ya da bırakmayı düşünüyor. Pandeminin kahramanları doktorlar ve sağlık çalışanları kötü bir kadere mahkûm edilmiş durumda.

Olağanüstü enflasyon hekimlerin belini bükmüş vaziyette. Doktorlar evlerinin kiralarını ödemekte dahi zorluk yaşamakta. Azalan doktor sayısı kamu sağlığını da ciddi anlamda tehdit ediyor. Randevu bulmak oldukça güçleşirken, bazı hastanelerde çeşitli alanlarda hekim dahi bulunamaz hale gelindi.

‘’KİRA YARDIMI GELMELİ’’

Konuya ilişkin Sağlık Hizmetleri Sendikası Genel Başkanı Özlem Akarken de açıklamada bulundu.

Akarken, ‘’Bir hekim kolay yetişmiyor. Bir hekim artık 10.000 liralar istenen kira bedellerinde aldıkları maaşlarla geçim derdindeler. Hekimler başta olmak üzere sağlık çalışanları diğer kamu personeli kira bedellerini geçmişten gelen birikimleriyle ödüyorlar. Kısacası hekim başta olmak üzere kira bedellerini zorlanarak ödeyen kamu çalışanlar için kira yardımı gelmeli. Yüksek artışlar gösteren kiraları ödeyemez duruma gelen kamu personeline elzem bir şekilde iyileştirme zaruri ihtiyaçtır’’ dedi.

Yorumlar (8)
... 2 ay önce
Elimizdeki evi alacaklar neredeyse sen kalkmış kısa yardımı diyorsun tövbe tövbe
SAĞLIKÇI 2 ay önce
Eğitim desteği de sağlanmalıdır. Sağlıkçıların özellikle üniversitede okuyan çocukları için yurt, burs, ücretsiz ulaşım vb. destekler de verilmelidir.
Sgk 2 ay önce
Ya bunlar yaparayi bilmiyor yada kumar oynuyor asgari ücretin iki katından fazla maaş veriliyor yinede ağlıyorlar para az diye agliyanlar pavyonda ya kumar oynuyor yetmiyorsa aylıklarını asgari ücrete düşürülsun
asgari ücretli ağlamıyor bunların gözü aç
bırakın gidiyorlarsa gitsin hikaye gitsinler sırada atama bekleyen milyonlar var
Metin 2 ay önce
Ozellikle sehir disina yapilan ulasim problemi yasanan sehir hastanesi calisanlarina yol yardimi ve kira yardimi yapilmali veya sehir hastanesi calisanlarina mesai saatlerine uygun olarak srrvis hizmeti sunulmali
Kamil 2 ay önce
Çingeneler bile az ister.
Dr 2 ay önce
Asgari ücretli Türkiye nin üreticisi asgari ücretlilere sağlanmalı Türkiye'de bir pasta varsa 85milyona eşit verilmeli adamlar masa başında çay kahve sohbet etsin birde DR lari bahane ederek ücret az diye aglasinlar devlet Dr hariç hepsine asgari ücret vermeli yüzde 30da bankamatik memuru
Hemsire31 2 ay önce
Kendini Dr sabah eğitimsiz sünepe, o zaman okumakla okumamak arasında ne fark var
Hemşire sağlık personeli 2 ay önce
tababeti şuabat kanununa göre hastaneler hemşirenin her türlü yiyecek giyinme barınma ihtiyaçlarını karşılamak zorunda. Hangisi uygulanıyor dersiniz . Hiçbiri.
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?