Sağlık Çalışanları İçin Güvenlik Görevlilerine ‘yakın dövüş’ Eğitimi!

Eskişehir'de bir güvenlik firması, hastane çalışanlarının "beyaz kod" ihbarı vermesi ihtimaline karşı çalışanlarına yakın dövüş eğitimi veriyor.

Gündem 03.10.2020, 11:25 05.10.2020, 12:43 Güler Sağlam
Sağlık Çalışanları İçin Güvenlik Görevlilerine ‘yakın dövüş’ Eğitimi!

Son yıllarda sağlık sektöründe yaşanan bazı olumsuz durumlar, ciddi yaptırımlarla sonuçlanıyor. Hastane içerisinde bulunan hemşire, doktor gibi çalışanlar, hasta yakınları veya ziyaretçiler tarafından şiddete maruz kalabiliyor. Çalışanlar kendilerini korumak için çözümü için fiziksel saldırı, taciz gibi durumlarda 1111'i tuşlayarak "beyaz kod" veriyor. Bunun üzerine hastanede bulunan güvenlik görevlileri ve polis ekipleri duruma hemen müdahale ediyorlar.

TIKLAYIN

Eskişehir'de bulunan Karahan güvenlik firması, beyaz kod verildiğine ya da olumsuz bir durumda kalınması halinde şiddet gösteren şahsın en hızlı etkisiz hale getirilmesi için çalışanlarına yakın dövüş eğitimi veriyor. Teorik eğitimin ardından yapılan pratik sonucunda, güvenlik görevlileri temas ile saldırganı kısa sürede etkisiz hale getirebiliyor.

"Sağlık çalışanına şiddet uygulanmaya başladıkça özel güvenlik görevlileri bu şahısları etkisiz hale getirmek için çaba sarf ediyorlar"

Firma sahibi Murat Sarıkaya, çalışanlarının aldığı eğitim hakkında bilgi verdi. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulandığı anda verilen eğitim ile şahsın etkisiz hale getirilmesi gerektiğini söyleyen Sarıkaya, "Sağlık çalışanlarına karşı o an yapılan şiddet, küfür hakaret gibi durumlarda sağlık çalışanları beyaz kod veriyorlar. Sağlık kuruluşunda önce özel güvenlik görevlisi ve polis müdahale ediyor. Tabi yetersiz kaldığımız durumlar olabiliyor. Biz şirket içi eğitimlerinde bununla ilgili yeni bir uygulama başlattık. Dövüş sanatları eğitimi veriyoruz. Arkadaşlarımız hasta yakınlarını psikolojik anlamda iyileştirmeye çalışıyorlar. Bununla ilgili gerekli adımları atıyorlar. Fakat direnç devam ettikçe ve sağlık çalışanına şiddet uygulanmaya başladıkça özel güvenlik görevlileri bu şahısları etkisiz hale getirmek için çaba sarf ediyorlar ve bununla ilgili eğitimlerini güncelliyoruz. Doğru müdahale ve genel kolluk kuvvetlerine bu şahısların teslimi, beyaz kod verildikten sonra zaten doğrudan dava açılıyor. Yapılan incelemeden sonra adaletimiz gerekli cevapları veriyorlar. Öncelikle etkili iletişim. Çünkü önce şahıslara karşı empati yeteneğimizi kullanarak, onların içinde bulundukları duygu ve durumu anlayarak gerekli görüşmeleri yapıyoruz. Fakat şahıslar hastanede, bir etkinlikte, bir kuruluşta; uyuşturucu madde kullanmış, alkol almış şahıslar olabiliyor. Bununla ilgili müdahalelerde etkili iletişimin yanı sıra yakın dövüş eğitimi veriyoruz" dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
SELİMCAN 4 ay önce
GELDİNİZ Mİ DEDİĞİME,ÇOK GEÇ KALINMIŞ BİR KARAR.ŞİDDETE UĞRARSANIZ,AYNI ANDA KARŞILIK VERİN. SAYGILARIMLA.
Akıl Sağlığı Önemli 4 ay önce
farklı isimlerle yazarak tüm haberlerin altına kendi kendine mesaj atıyor "Selimcan haklı" yazıyor. Ruh hastası
rontgenci 4 ay önce
valla kusura bakmayın selimcan haklı beyler.hadi dağılın marş marş.
Şaka gibi 4 ay önce
@SELİMCAN kendi kendini onaylatan şizofren bütün yazdığı yorumların altına "aynen katılıyorum" yazıyor. Hakikaten sorunlusun sen
ayşe hemşire 4 ay önce
selimcan!a aynen katılıyorum .hürmetlerimle.
YAVUZ 4 ay önce
Şiddeti destekleyen kişi şiddet gösterenle aynı zihniyettetir. Onu da kalbi ve dili bozuklar ister. Sevgilerimle
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?