Sağlık Bakanı Koca, bütçe görüşmelerinde sağlık sistemini eleştirdi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Sağlık Bakanlığının 2022 yılı bütçe görüşmeleri yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık için ayırdıkları kaynakların “oldukça sınırlı” olduğunu belirtti

Gündem 26.11.2021, 10:42 26.11.2021, 22:49 Zeynep Elmalı
Sağlık Bakanı Koca, bütçe görüşmelerinde sağlık sistemini eleştirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlığının 2022 yılı bütçe görüşmelerine “kendisini eleştirerek” başladı. Birçok ülkeye göre sağlık için ayırdıkları kaynakların “oldukça sınırlı” olduğunu belirten Koca, “Sağlık harcamasında ve hekim sayısında OECD’nin altındayız. Daha iyi hizmet için sağlığa ayrılan kaynakları önceliklendirmemiz gerekiyor” dedi. Sağlık çalışanlarının özlük haklarına ilişkin olarak Koca, “Çalışanlarımızın çıplak maaşlarının emeklerinin karşılığı olmadığını biliyoruz” ifadelerini kullandı. Koca “Başta asistanlarımız doktorlarımızın nöbet yükünü hafifletmek için düzenlemeler yapmaktayız” dedi.

TURKOVAC İÇİN BAŞVURU

Koca ayrıca, yerli aşı Turkovac’ın acil kullanım onayı için başvuru yaptığını açıkladı. Bunun üzerine aşının etkinliğini soran CHP’li Murat Emir, “Turkovac’la ilgili herhangi bir bilimsel ölçüt söz konusu değil” eleştirisini getirdi. Koca bu eleştiriye, “Türkiye’de yıllardan sonra bir defa aşı üretiyoruz. Bunun için gurur duyulması gerekirken niye algı oluşturuyorsunuz?” tepkisini gösterdi. HDP’li Garo Paylan’a da tepki gösteren Koca, “Bilim insanları açıklayınca etkinliğini göreceksiniz” dedi.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

MHP’li Mustafa Kalaycı ise Sağlık Bakanlığı’nın sorun yaşanmadığını savunduğu ilaç tedariki konusunu gündeme getirdi. CHP’li Burhanettin Bulut aynı konuyu gündeme getirince Koca, “İlaç şirketleriyle umarım bir yakınlığınız yoktur” diyerek tedarike ilişkin eleştirilere yanıt vermedi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi de kurun bütçeye etkisine dikkat çekti. Sağlık Bakanlığı’nın 116 milyar liralık bütçesi açıklandığında 12 milyar dolara denk geldiğini belirten İlgezdi, “Kur artışından dolayı bakanlığın bütçesi 1 ayda yüzde 25 eridi” dedi. 

İYİ Partili İbrahim Halil Oral’ın asistan hekimler için yönetmeliğe uyulmadığı çıkışı üzerine Fahrettin Koca, “O var, yok demiyorum zaten” karşılığını verdi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
SAĞLIKÇILAR 4 gün önce
VALLA ONU BUNU BİLMEM AMA SAĞLIKÇILARI BİTİRDİNİZ MAF ETTİNİZ SİZE KALMAYACAK............
objektif dr 4 gün önce
Bakan bey bütçe komisyonundakilere verdiğiniz kaynak az diyor Sn Editör, sağlık sistemini eleştirmiyor, Maliye Bakanlığını eleştiriyor...!!!
Saglikcilar 4 gün önce
Dr dışı sağlıkçılara taban maaşlarına en az 1300 TL iyileştirme verilmeli. 3600 her unvanı verilmeli, yıpranma alınmayan unvanları yıpranma verilmeli. Dönerler dr , saglik personeli ayrımı yapılmadan dağıtılması. Sablitler sigorta yansilmali
hemşire 4 gün önce
adam maliye bakanlıgını eleştiriyor sağlıkçılar umrundamı
5
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?