PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Emekli Özel Harekat Polisinden Kadın Doktora Saldırı İddiası

Bursa Şehir Hastanesi Acil Servisine yaşandığı öne sürülen olayda emekli Özel Harekat Polisi olduğu iddia edilen E.T., kadın doktora küfür ederek sözlü saldırıda bulunduğu öne sürüldü.

Gündem 18.07.2022, 03:44 Cansu Polat
Emekli Özel Harekat Polisinden Kadın Doktora Saldırı İddiası

Yaşlı babasını Şehir Hastanesi Acil Servisine getirerek ayağındaki yara nedeniyle tedavi ettirmek isteyen Emekli Özel Harekatçı E.T., iddialara göre acil serviste babasını tedavi eden doktor G.Y.’ ye sözlü saldırıda bulundu.

Edinilen bilgiye göre, emekli özel harekat polisi olduğu öğrenilen E.T., yaşlı babası A.T.’yi ayağındaki yara yüzünden Bursa Şehir Hastanesi’nin Aciline götürdü. İddiaya göre, görevli kadın doktor G.Y., hastayı muayene ettiğinde yaşlı adamın yarasının kronik olduğunu ve iki yıldır geçmediğini gördü.

Dr. G.Y., hasta yakınına yarayı pansuman edeceğini sonrasında ise kronik yara bakım polikliniğine gidilmesi gerektiğini söyledi.Bunun üzerine hasta yakını E.T., kadın doktora küfür ederek sözlü saldırıda bulundu. Hastanenin 5 güvenlik görevlisi olaya müdahale etti.

Ancak, öfkeli hasta yakınının 2 güvenlik görevlisini darp ettiği öğrenildi.‘Beyaz kod’ verilince devreye polis girdi. Olayla ilgili adli işlem başlatılırken kadın doktor ile güvenlik görevlileri hasta yakınından şikayetçi oldu

Yorumlar (2)
tahsin fatih 1 ay önce
iki yildir gecmeyen yaranin acilde ne isi var ... bu hastalari acile kabul eden sistem ve o kafa ile bu isler asla duzelmez
Realite 1 ay önce
2018 sonunda başlayan ekonomik kriz , o dönem yayınlanan genelgeler ile , ek ödeme de azaltma başladı. Mesai dışı gelir ile de birliikte gelirinin % 80 ni ek ödemeye dayalı ( özelikle uzman hekimlerin) geliri her geçen gün azaldı. bu sene başında diğer sağlık peroneline % 20 ek ödeme artışı ( diğer personele 1000 tl ek ödeme artışı hekimlerim ortolama 20 bin tl azalmasına sebep oluyor : Bu da uzman hekimlerin sabit maaş + ortolama 3-4 bin tl almasına sebep oldu. COVİD sonrası geçiş dönemi hastanelerin yeterince gelir elde edememesi, ekonomik krirz , yüksek enflasyon ve buna uygun revize edilmeyen SUT fiyatları ile 2010-15 göre geliri % 20 hatta altı civarına düştü. 2010 öncesi muayne hakkı olan hekimler 100 birim kazandığı gelir, tam gün ve bu krizler ile 4-5 birime düştü. Gelirinin 1/20 ye düşmes olayı hiç bir meslek olabilecek bir konu değil idi. Bir de buna sağlık sisteminde olamıyacak yönetim modellemesi eklendi. Bu da emeklilik, istifalar ( özel veya yurt dışına geçiş ) , klinik önemli uzman hekimlikler özelikle. COVİD sonrası istifa oranı ile ilgili net veriler henüz açıklanmadı ama ciddi olduğu muhakkak.Suriyeli hasta yükü ve turizm sağlık hizmet yükü ve nüfus artışınıda eklediğimizde 2010 göre hasta ve iş yükü en az 2 katına çıktı. Genel bilgi olmasa da geçmişte kaç uzman hekim olduğunu bildiğimiz yerlerde uzman hekim sayısı 2010 göre yarı yarıya azalmış gibi gözükor..Özelikle gelirlerin azalması ve hekimlere düz memur gibi davranma modellemesi, hekim sendikalarını doğrudu. Bu sendikların doğması ile hekimler aktif veya pasif grev moduna girdi. Bu da hekimlerin kapasitesinin yarısından daha az açlışmasına yol açtı. 200 birim iş gücüne ihtiyaç varken 20-30 birim iş üretilebilir noktaya geldi. Birde COVİD sonrası ertelenen muayneler , takip tedavileri ve bunların yol açtığı komplikasyonlar , şu dönem 200 birim iş ihtiyacını 300 birime kadar çıkardığı da zannediliyor. Hizmet alamayan hasta ve yakınları ise sürekli tepki vermeye başladı.Pasif direnişte mutsuz hekimlerde buna aynı şiddette tepki vermeye başladı. Halka hizmet gitmeyince idareci ve siayasete halk tepki vermeye başladı. İdareci ve sayetçiler ise kolay çözüm suçu çalışanlara ve özelikle hekimleri hedef göstermeye başladılar. Hekimler şiddet artıkça , diğer özlük haklarıda vs daha deprese oldular ve şiddet sarmalı artarak devam ediyor. İhtiyaç olan uzman hekim iş gücü 300 birim ise şu an 20-30 birim civarında maalesef. Hak hizmet alamıyor. Hekimler ciddi çökmüş durumda. Çözüm nedir: sağlıkta dönüşüm hızla tersine dönebilme ihtimali var , yeniden muaynecelik , özel ve devlette birlikte çalışma vs vs ( devlet şu an hekimlrin alması gereken parayı verebilecek güçte gözükmüyor. ) Bu süreçte hekimlerin mali hakları düzeltme çabası , bu sreci düzeltme çabasında , VHKİ vs bile , süreçtewn pay kapma çabaları da işin ayrı traji komik hali.
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?