Bakan Koca’nın Nöbet Mektubuna: Başhekim Sadece Geliri Düşünür

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 136 başhekime gönderdiği mektupla çalışma sürelerinin kısaltılması uyarısında bulunmasının ardından sağlıkçılar Bakan Koca'ya çağrıda bulundu: Başhekim Sadece Geliri Düşünür

Gündem 12.11.2021, 09:35 Zeynep Elmalı
Bakan Koca’nın Nöbet Mektubuna: Başhekim Sadece Geliri Düşünür

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki 136 başhekime gönderdiği mektupta, asistan hekimlerin çalışma sürelerinin azaltılması ve nöbet düzenlemesinin mevzuata uygunluğu konularında uyarıda bulundu. Ancak sivil toplum kuruluşları ise bu düzenlemelerin hastanelerin başhekimlerine bırakılmaması gerektiğini, yasal mevzuat altına alınması gerektiğini söylüyor.

SES (Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası) Aksaray Şube İş Yeri Temsilcisi Aydın Erol, “Başhekimler hastaneleri işletme gibi görür, sadece gelirleri düşünür” derken TBB Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise, “Özellikle tıpta uzmanlık öğrencileri için insanca yaşayabilecekleri koşullar oluşturulmalı” ifadelerini kullandı.

‘BAŞHEKİMLERE MEKTUP GÖNDERMEK YETMEZ’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çarşamba günü 81 ildeki Eğitim Araştırma Hastaneleri ile Üniversite Hastanelerinin başhekimlerine, asistan hekimlerin nöbetlerinin mevzuata göre düzenlenmesi konusunda mektup gönderdi. Koca’nın mektubunun nasıl karşılık bulacağı ise sağlık çalışanları açısından henüz belli değil. Sivil toplum kuruluşları ise, “Mektup yazmak yetmez” diyerek bakanlığa çağrıda bulunuyor.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Aksaray Şube İş Yeri Temsilcisi Aydın Erol, “Sorun böyle çözülmez” diyor: “Sağlık iş kolunda mesai düzenlemesi gerekiyor. Bu düzenlemeyi bir mevzuata koymak gerekiyor. Bu düzenlemeler de hastanelerin başhekimlerine bırakılamaz. Hastanelerde performans sistemi var. Bir başhekim hastaneyi işletme olarak görür. Ameliyatların azalması, işlerin düşmesi başhekimin gözünde farklı anlamlar taşır. Başhekimler hastanelerde gelirlerin düşmesine izin vermez. Bu gerçekliği görmek gerekiyor.”

Erol şöyle devam etti: “Sağlık Bakanlığı, başhekimlere mektup göndererek kamuoyuna dönük bir iyi niyet izlenimi vermeye çalışıyor. Ancak sahaya indiğinde bunların esamesi bile yok. Bu işin kimsenin insafına bırakılmadan çalışma sürelerinin bir üst sınırla belirlenmesi lazım. Bunun da yasaya konulması gerekiyor. Kurumlar da yasalarda var olan çalışma süreleri kadar sağlık çalışanlarını çalıştırmalı. Çalışma sürelerindeki üst sınır her zaman sağlık çalışanlarının aleyhine gelişir.”

TTB: İNSANCA YAŞAYABİLECEKLERİ KOŞULLAR OLUŞTURULMALI

Türk Tabipler Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincansı ise nöbetlerle ilgili düzenlemelerin başka düzenlemeleri de beraberinde getirdiğini söyledi. Fincancı şunları söyledi: “Özellikle tıpta uzmanlık öğrencileri için insanca yaşayabilecekleri koşullar oluşturulmalı. İnsanca yaşayabilmek için nöbet ücretlerini kullanmak isteyenler var. Bu seçimi ortadan kaldırmayacak bir düzenleme gerekiyor. Nöbet sonrası izin kullandırmak yeterli değil. Meclis’te Sağlık Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü bu dönemde personele ayrılan payın maalesef neredeyse maalesef şehir hastanelerine ödenen kira kadar olduğu gerçeği ortada. Üstelik şirket hastanesi olarak tanımladığımız bu hastaneler üzerinden sağlık bütçesinin belirlenmesinin bir anlamı olmadığını defalarca söyledik. Sağlık çalışanlarının insanca yaşayabilecekleri ücretlendirme politikaları istiyoruz. Sağlık çalışanlarının muhtaç duruma düşürecek politikalardan vazgeçilmesi gerekiyor. Tıpta uzmanlık öğrencilerinin öğrenme sürecinde kesintisiz çalıştırılmaları hepimiz için utanç verici.”

Kaynak: Gazete Duvar

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Sorun nasıl çözülür? 3 ay önce
Asistan hekimler gibi yardımcı sağlık personelleri de 36 saat çalıştırılırsa 1 haftada çalışma sistemi yönetmelikle düzeltilir. Hekimlerin sendikası olmadığı için vur eline al ekmeğini. Ne de olsa aynı maaş aynı döner sermaye istemiyorlar mıydı? İstediklerini aldımlarına göre aynı çalışma koşullarına da adapte olabilirler.
Hatta 3 ay önce
Radyoloji teknisyeni tomografi yorumlasın. Kardiyoloji hemşiresi de anjio yapsın.
Sağlık 3 ay önce
Asistan hekimler tüm sağlık sistemini sırtlamış durumda. Hastanedeki en zorlu işten tut en basit diğer çalışanın ayak işine kadar koşturuyorlar. Asistanların çalışma saatini azaltmak hiçbir başhekimin işine gelmez çünkü işler aksar. Bu yüzden bu uyarı ciddiye alınmıyor. Alanda ne yapıyor, asistan kendi isteğiyle nöbet tutsun diye aldığı ücretin ciddi oranda düşmesini sağlıyor. Böyle işleri bakanlık tavsiye etmek yerine düzgün çözümler bularak direkt uygulamaya sokmalı. Yoksa bir şeyin olacağı yok.
Selim 3 ay önce
Asistanları vicdanı AHLAKİ dini olan herkesin koruması gerekir.
1) GENELGE GAYET AÇIK 3 GÜNDE BİR NÖBET NÖBET BİTİMİNDE İZİN VERİN DİYOR.36 saat aç susuz uykusuz nöbeti reddediyor nöbet bitiminde izin ver diyor. GENELGENİN ANLANILMAYACAK BİR YANI YOK. O KADAR AÇIK Kİ.
2) ÇÖMEZ DENEN ASİSTANIN GİYSİSİ DİĞER ASİSTANLARIN GİYDİĞİNDEN FARKLI OLAMAZ.
KIDEMLİ DE İŞE YARDIM ETMELİ. NÖBETTEKİ GÖREVİ UYUMAK OLMAMALI. ADAMIN EGO TAVAN.
3) ASISTANLARKA BAŞASISTAN (Sınav kazanan uzman) ve hoca ilgilenmeli.
4) Sağlık Bakanını Emri yerine getirilmeli.
5) Sayın Başhekimler Geminin KAPTANIDUR.KAPTAN FIRTINALI HAVADA BELLİ OLUR.
-2
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?