AA: Toplu Sözleşmede Büyük Ölçüde Uzlaşı!

Anadolu Ajansının 1 saat önce geçtiği habere göre, Taraflar arasında birçok konuda büyük ölçüde uzlaşının sağlandığı öğrenilirken, sözleşmenin bugün imzalanması bekleniyor.

Gündem 23.08.2021, 12:52 23.08.2021, 13:46 Güler Sağlam
AA: Toplu Sözleşmede Büyük Ölçüde Uzlaşı!

4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023'teki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin sonucu 14.30'da açıklanacak.

Memurların maaş ve memur emeklisinin aylıklarına gelecek iki yılda yapılacak zam miktarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde 2 Ağustos'ta başlayan müzakere süreci yasal takvim gereği dün itibarıyla sona erdi.

Hükümet ile memur sendikaları arasında hafta sonu süren görüşmelerde, kamu görevlilerinin tamamını ilgilendiren ve 11 hizmet koluna ilişkin talepler son kez değerlendirilip, sözleşmenin en kritik ayağı olan maaş artışları da müzakere edildi.

Taraflar arasında birçok konuda büyük ölçüde uzlaşının sağlandığı öğrenilirken, sözleşmenin bugün imzalanması bekleniyor.

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre; toplu sözleşme görüşmeleri gece geç saatlere kadar sürdü. Bilgi veren yetkililer de, ek ödeme ve diğer ödemelerle birlikte alınan zammın yüzde 19'lara yaklaştığını belirtirken, "Seyyanen zam değil, oransal zamlar üzerinden görüşmeler sürdü. Yüzde 95 oranında anlaşma tamam... Yine de son dakikaya kadar beklemek gerekir" görüşünü dile getirdi. Masada anlaşılan konuların başında 3600 ek gösterge geldi. Buna göre gelecek yıl içinde bu konuda çalışma yapılacak ve hayata geçirilecek. Benzer bir şekilde sözleşmelilerle ilgili çalışmaların da gelecek yıl içinde tamamlanması konusunda mutabakata varıldı. Aile yardımlarındaki iyileştirmede de bir orta nokta bulunduğu ifade edilirken, 4C'lilere ek ödemeler konusunda da sonuç alındığı kaydediliyor. 4C'lilere yapılacak ek ödemenin 260 TL seviyesinde olacağı belirtiliyor.

HÜKÜMETİN SON TEKLİFİ SIZDI

Sızdırılan haberlerde hükümetin son teklifinin

---* 2022 için yüzde 6+6,

---* 2023 için de yüzde 7+7 olduğu iddia edildi.

Seyyanen 200-300 TL zam yapılacağı da iddialar arasında yer aldı. 3600 ek göstergenin metinde yer alacağı ileri sürüldü. Zam oranlarında anlaşmaya varıldığı, hizmet kollarına ilişkin görüşmelerin ise devam ettiği belirtildi.

Sendikalar 2022'de yüzde 21 zam istemişti

Sözleşme görüşmelerinde bu dönem birlikte hareket eden Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen, taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022'de yüzde 21, 2023'te yüzde 17, iki yılda yüzde 6 refah payı artışı talebinde bulunmuştu.

Hükümet ise ilk resmi teklifinde 2022'nin ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 6, 2023'ün ilk ve ikinci altı aylarında yüzde 6+6 ve enflasyon farkları önermişti.

ÖZCAN YILDIRIM

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
saglıkçılar 2 ay önce
Ne 20 yıllık ak parti iktidarında ne de ak parti den önceki 30,40 yıllık iktidarlar da biz sağlık çalışanlarına hiç bir iyileşme ve seyyanen zam yapılmadı .geçmişi bir kenara bırakalım 20 yıllık ak parti iktidarında polislere, öğretmenlere,askerlere,işçilere,muhtarlara,hakimlere, taşerona,belediye işçilerine,akemisyenlere kısaca bütün kamu kurum ve kuruluşlara özlük hakları olsun seyyanen zam olsun iyileştimeler yapıldı ama bizlere yapılmadığı gibi elimizde olanlar bile gittti döner sermaye bu düşmanlık nedir bu adaletsizlikler nedir açıklayın yahu ne istiyorsunuz bizlerden 24 saat esasına göre çalışan bizler bütün doğal afetlerde salgınlarda ,sınırda ,savaşta vb vb olaylarda çalışan bizlerden ne istiyorsunuz biz bu diğer mesleklerden daha mı az çalışıyor, daha mı değersiz iş yapıyoruz da bu düşmanlık nedir doğumdan ölüme hep bizler varız hemşireler i sağlık memurlari vardır yeter ne istiyorsunuz daha ne yapalım kamuda en düşük maasi alacak ne yaptık sizlere bu düşmanlık nedir biz sağlık çalışanlarına ne yapmamızı isityorsunuz grev mi yapalım iş mi bırakalım ne yapalım hiç bir kurumda bu kadar memnuniyet yok iken bütün oyların yarısı bizlerin sağlıkta ki başarıdan geliyorsa daha ne yapalım .NE ETTİ SAĞLIK ÇALIŞANLARI SİZE

Biz sağlık çalışanlarına bir polis maaşı bir astsubay maasi bir öğretmen maaşı vermedikten sonra taşeron a yapılan 500 TL lik seyyanen zam verilmedikten sonra istediğiniz kadar zam yapın bizlerin maaşına 3800 TL ye zam gelse 200 TL alıyoruz adamlar 7000 TL alıyor zam gelince 400,500 TL zam geliyor arada ki fark daha da açılıyor bu zamanda bile bir iyileşme yapilmadiktan sonra döner sermaye yönetmenliği değişmedikten sonra hiçbir şey bir anlam ifade etmez tek kalem maaş , emekliliğe yansıyan maaş olmadıktan sonra herşey boş.yahu bizlere zam vermiyorsunuz anladık bari kazandigimiz gelirlere dokunmayın bir hastane aylık 10 trilyon kazaniyorsa bunun yarısı devlete gidiyor var mı böyle başka bir kurum devletine kazandiran ama bizlere hiç birşey dagitilmiyor geliri kazancı olmayan kurumlar bizlerden daha çok maaş alıyor bu nasıl bir tezatliktir yahu hem para kazanacaksin hem en düşük maaşı alacaksın.hic bir getirisi olmayan hep devletten yiyen öğretmenler,askerler ,polisler vbvb kurumlar bizlerden daha çok maaş alıyorlar alsınlar ama bizlerinde hakkını yemesinler biz bu mesleklerden daha mı az çalışıyoruz daha mı değersiz iş yapıyoruz da bu kadar düşük maaş alıyoruz söyler misiniz ne hafta sonları ne geceleri ne resmi tatilleri ne bayramlari ne yaz tatili ne 15 tatili ne kar tatili ne deprem ne sel ne yangın ne saldın ne sınır demeden çalışan bizlerin artık tiksindik sağlık personeli olmaktan hemşire sağlık memuru olmaktan düz memur ol 8,5 mesai yap daha iyi.Can teslim ettiğiniz hasta teslim ettiğiniz eller hiç bir sorumluluğu olamayan mesleklerden daha düşük maaş alıyor
ALİ 2 ay önce
VEKİLLİK SÖZÜ ALIP BUÇUKLARA İMZA ATTI ALİ İLE SEMİH
reel 2 ay önce
Evet bugün uzun bir süre bu sitelerde atıp tutanların sözlerini tutma günü. yok şöyle olursa istifa ederiz falan filan. hadi bakalım yetkili sendika bu seferde masada sattın mı bizi, hadi bakalım atıp tutan üstünde diğer memurların kul hakkı olan yiğitler istifa günü
SAĞLIKÇIYA SEYYANEN GELDİ Mİ??? 2 ay önce
HANGİ TARAFIN İSTEDİĞİ OLDU ONU AÇIKLAYIN. SAĞLIKÇILARI YİNE ÜZECEKMİSİNİZ???
Hemşire 2 ay önce
Milleti sendikalara yönlendiriliyor bilmiyorlar ki bunun sandık boyutu var
13
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?