3 Vardiya Genelgesi Geri Çekilmezse Hukuksal İşlemler Sürecek!

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan “İşçi Çalışma Esasları” konulu genelge konuşulmaya devam ediliyor.

Gündem 07.10.2021, 11:26 07.10.2021, 17:27 Zeynep Elmalı
3 Vardiya Genelgesi Geri Çekilmezse Hukuksal İşlemler Sürecek!

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce 81 il valiliğine gönderilen yazıda, İş Kanunun 89. maddesine göre işlem tesis edilmesi istenirken sendikalar Genelgenin toplu iş sözleşmesine aykırı olduğunu savundu.

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu imzalı yazıda, toplu iş sözleşmesinde bulunan, “Akşam saat 20.00’den sabah saat 06.00’ya kadar geçen süre gece dönemidir. Bu saatler arasında çalışılan süre kadar gece zammı ödenir. Gece döneminde çalışan işçilerin, çalıştıkları sürelere ait ücretleri yüzde 35 zamlı olarak ödenir” maddesi yok sayıldı.

HASTANE İŞÇİLERi HAKLARINI İSTİYOR

Gece vardiyası olarak tanımlanan 20.00 ile 06.00 saatleri arasında çalışan işçilerin maaşlarının yüzde 35’lik fark olmaksızın hesaplanması planlanıyor. 4857 Sayılı İş Kanunu gereği haftada 45 saatten fazla çalışması mümkün olmayan işçiler ise gece vardiyalarının maaşlarına, toplu iş sözleşmesi gereği zamlı yansıtılmasını istiyor.

Öz Sağlık-İşten yapılan açıklama şu şekilde;

Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcılığı’na atanan Opr. Dr. Ertuğrul Soysal’ı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileğinde bulundu.

200 bin üye sayısı ile Türkiye’nin en büyük 3. işkolunda ise lider konumda  olan Sendikamızın çalışma hayatına yönelik faaliyetlerinin görüşüldüğü ziyarette ayrıca  Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan 175 bin işçimizi  ilgilendiren ve Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan “İşçi Çalışma Esasları” konulu genelge de gündeme geldi.

Genelgede, hem imzalanan toplu iş sözleşmesine hem de genel manada hukuka aykırı hükümlerin bulunduğunu belirten Genel Başkan Devlet Sert, “Uygulanması halinde çalışma barışını bozacağını, kamunun zarara  uğratılacağını düşündüğümüz bu yazıya ilişkin  Çalışma ve  Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın görüş yayınlaması taraflar açısından açıklayıcı ve net bir durum ortaya çıkaracaktır.  Sendika olarak Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdindeki diyaloğa dayalı girişimlerimizi tüm hızıyla sürdürüyoruz. En kısa zamanda  işçimizi mağdur edecek bu  uygulamanın geri çekileceğini umuyoruz. Bütün bu çabamıza rağmen yazı geri çekilmezse hukuki bütün işlemleri sürdüreceğiz” dedi.

Çalışma Bakan Yardımcısı Opr. Dr. Ertuğrul Sosyal da Genel Başkanımız Sert ve Yönetim Kurulumuzu ağırlamış olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, işçinin sorunlarına bir bütün olarak baktıklarını belirtti, “Devletimiz  işçiyi mağdur edecek, çalışanın iş barışını bozacak bir uygulama yapmaz.  Ben de bizzat Sağlık Bakanlığı nezdinde bu yazı ile ilgili durumu takip edip, oradaki mevkdaşımla görüşeceğim.  Bizler işçimizin, çalışanımızın, emekçinin yanındayız ve  olmaya devam edeceğiz” dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
........... 2 hafta önce
BUNLARA YATTIĞI YERDE PARA VERECEKSİN.
Abuzer 2 hafta önce
Size verdikleri gibi aynen
ali 2 hafta önce
devleti hükümeti tehdit ediyorlar siz kimsiniz bu gücü nerden buluyorsunuz herkes haddini bilecek
memur 2 hafta önce
kazanımlar derken memurun 3 katı zam aldık derken hava atıyordunuz çalışmaya gelince tehdit mi ediyorsunuz sınavsız işe gir memurdan çok maaş al çalış deyincede eylem yaparız dava acarız ne güzel dünya
kubra uğur 2 hafta önce
millet hakkını arıyor sizin cebinizden alıp işciye verilmiyor
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?