KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik adına yapılan açıklamada, kamu çalışanlarının en düşük maaşının 45 bin TL'ye yükseltilmesi talebinin vurgulandığı belirtildi. Ayrıca açıklamada, 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından bütçe açığının arttığı, enflasyonun yükseldiği ve emekçilere kemer sıkma politikalarının dayatılacağı bir döneme girildiğine dikkat çekildi.

Konfederasyon adına açıklama yapan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, özetle şunları söyledi:

“En düşük kamu çalışanı maaşının 45 bin TL’ye yükseltilmesi talebini paylaşıyoruz. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinden sonra bütçe açığı, enflasyonist politikaların giderek arttığı ve enflasyonun her geçen gün daha fazla yükseldiği ve Maliye Bakanı’nın ve Merkez Bankası Başkanı’nın ifade ettiği gibi emekçilere kemer sıkma politikasının daha fazla dayatılacağı bir döneme giriyoruz. Emekçilerin kemer sıkmasını değil yıllardır bütçeden sermayeye tanınan vergi muafiyetlerine son verilmesi noktasında da talebimizi toplu sözleşme masasında ifade edeceğiz.

Sözleşme masasında özelleştirmenin durdurulmasını, kamusal hizmetlerin güçlendirilmesi noktasındaki taleplerimizi ifade edeceğiz. Özellikle Kamu-Özel İş birliği projeleriyle şehir hastanelerine köprülere tünellere aktarılan kaynaklarımızın durdurularak buralarının kamulaştırılması ile ilgili taleplerimizi ifade edeceğiz.

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞININ 15 BİN TL’YE ÇIKARTILMASI, 8 BİN 77 TL’LİK EK İLAVENİN EMEKLİLERE DE YANSITILMASI TALEBİMİZİ İFADE EDECEĞİZ”

Geçen hafta içerisinde yapılan zamlarla birlikte sözde kamu emekçilerinin en düşük maaşı 22 bin TL’ye çıkartıldı. Emeklilere yüzde 25 zam verildi ve yaşamış oldukları yoksulluğu giderdiği politikası her gün yandaş medya ve iktidar tarafından dillendirilmekte. Yeni ücret rejimiyle birlikte 9 milyon yakın emeklinin ücretleri 7 bin 500 TL’de sabitlendi. Kamudan emekli olan arkadaşlarımızın da ücretleri ya asgari ücretin altında ya da bir tık üzerine getirilerek yoksulluk sınırının üçte bir oranına getirildi. KESK olarak en düşük emekli maaşının 15 bin TL’ye çıkartılması, 8 bin 77 TL’lik ek ilavenin emeklilere de yansıtılması talebimizi ifade edeceğiz.”