Görevi Başında Şiddet Gören Hekim İçin İdareye 50 Bin TL Tazminat! Görevi Başında Şiddet Gören Hekim İçin İdareye 50 Bin TL Tazminat!

Bu destek, bir defaya mahsus olarak planlanmış olup, ödemelerin tarihleri de netleşmiştir. 

Gelir veya aylık alan çalışmayan emeklilere bugünden itibaren 5 bin lira ödeme yapılacak. Ayrıca, dul ve yetim aylığı alanlara da bu destekten yararlanabilecekleri hisselerine göre ödeme yapılacak.

SSK emeklilerinin ödemeleri, aylık alma günlerine göre düzenlenecek. Ayın 17, 18 ve 19'unda aylık alanlara bugün destek ödemeleri yapılacak. Ayın 20, 21 ve 22'sinde aylık alan emekliler ise destek ödemelerini yarın alabilecekler. Aylık alma tarihleri ayın 23, 24, 25 ve 26'sı olanlara ise destek ödemeleri 13 Kasım'da verilecek.

Bağkur ve Emekli Sandığı kapsamında aylık alan emeklilere yönelik destek ödemeleri ise 14 Kasım'da gerçekleştirilecek. 

KİMLER BU DESTEKTEN FAYDALANACAK?

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri, EYT'den emekli olanlar, EYT'ye müracaat edip maaşı henüz bağlanmayanlar, dul ve yetim aylığı alanlar destekten faydalanacak. Destek verilecek emekliler başka bir işte çalışmıyor olacak.

Verilecek destekten 10 milyonu aşkın emekli faydalanacak. EYT düzenlemesiyle emekli olanlar da kapsamda bulunuyor. Ayrıca EYT'ye müracaat etmiş ancak emekli maaşı bağlanmamış olanlar da destekten yararlanabilecek.

ÇALIŞAN EMEKLİLER KAPSAM DIŞI

Ancak emekli olduğu halde çalışmaya devam edenler bu haktan faydalanamayacak.

Ekim ayı içinde bir günlük dahi çalışması olan emekliler, 5 bin liralık ödemeden yararlanamayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 16. Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği Özbekistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, milyonları ilgilendiren asgari ücret ve emekli maaşına zamma ilişkin şu açıklamayı yaptı: 

Küresel gündemi de meşgul eden enflasyon sorunu ile mücadelede kararlıyız. Enflasyonun belini kırdık, etkilerini de önümüzdeki süreçte sileceğiz. Biz hep çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik ve hamdolsun sözümüzü tuttuk. Asgari ücrete cumhuriyet tarihinde yapılmamış oranda zam yaptık. Emeklilerimizin maaşlarını artırdık ve onları daha da rahatlatacak çözümleri geliştirdik ve çok yakında uygulayacağız. Biliyorsunuz emeklilerimizi kısa vadede rahatlatacak 5 bin liralık ikramiye ödemelerini de bu ay içerisinde yapmayı planladık. Aldığımız tedbirlerle yapacağımız ödemelerle emekli ve çalışanlarımızın yanında durduk, bundan sonra da durmaya devam edeceğiz. Asgari ücret konusunun kendi takvimi var biliyorsunuz. İşçilerimizi ara zamla rahatlatmıştık, şimdi de işçi ve işveren kesimini bir araya getirip en makul çözümü bulacağımıza inanıyorum."