Bakan Memişoğlu'ndan Yeni Uygulama: Şehirlerin Röntgenini Çekecek Ekip Gönderilecek Bakan Memişoğlu'ndan Yeni Uygulama: Şehirlerin Röntgenini Çekecek Ekip Gönderilecek

Sağlık Bakanlığı'nın, ağız ve diş sağlığı konusunda toplum bilincini artırmayı ve bireyleri küçük yaşlardan itibaren ağız ve diş bakımını alışkanlık haline getirmelerini sağlamayı amaçlayan bu önemli adımı, 2022 yılında "Aile Diş Hekimliği" uygulamasıyla başlamıştı.

Pilot olarak başlatılan uygulama kapsamında, Eskişehir, Karabük ve Kırşehir'de bulunan 42 Aile Diş Hekimliği biriminde yaklaşık 10 bin çocuğa hizmet verildi. Bu sistem, çocukların ağız ve diş sağlıklarını kayıt altına alarak, gerekli değerlendirmeleri yapmak, koruyucu tedaviler uygulamak ve düzenli takip ve kontrol sağlamak amacıyla oluşturuldu.

2024 yılında 20 ilde yaygınlaştırılacak olan Aile Diş Hekimliği uygulaması, 2028 yılına kadar kademeli olarak tüm Türkiye genelinde hizmet sunmayı hedefliyor. Bu model, tedavi edici ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin yanı sıra özellikle çocuklar için önem arz eden "koruyucu ağız ve diş sağlığı" çalışmalarını içeriyor.

Uygulama çerçevesinde, çocukların muayeneleri yapılarak çürük risk durumları belirleniyor ve uygun koruyucu tedaviler uygulanıyor. Ayrıca, ailelere ağız ve diş sağlığı farkındalık eğitimleri verilerek, çocukların düzenli diş kontrollerinin yapılması kolaylaştırılıyor.

Aile Diş Hekimliği uygulaması, Türkiye genelinde yaygınlaştırılmak üzere altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından randevuların, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden alınabileceği bir yapıya sahip olacak. Aileler, çocuklarının ağız ve diş sağlığı tarama sonuçları ile takip randevularını e-Nabız üzerinden görüntüleyebilecek.