Sağlıkçıya Seyyanen Zam Ne Kadar Olmalıdır?

Geçmişin mağduriyetlerinin telafisi için en az 1000 TL, geleceğin ihyası için 1000 TL olmak üzere en azından 2000 TL seyyanen zam yapılmalıdır.

Ekonomi 05.07.2021, 21:46 05.07.2021, 22:13 Güler Sağlam
Sağlıkçıya Seyyanen Zam Ne Kadar Olmalıdır?

En düşük memur maaşı kadar seyyanen zam denildiğinde 3000 TL civarında bir rakama tekabül eder ki, aslında olması gerekendir.

Farklı sınıflarda hayrete düşüren 6000 TL üzeri rakamları gördükçe, gerçekten radikal bir düzenleme yapılması kaçınılmazdır.

2019 yılı Ağustos ayında açıklanan ve2020 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olanHakem Kurulu kararından bugüne tam 18 ay geçti ve bu 18 Ayda:

Gerçekleşen enflasyon: %24,28

Memura verilen zam: %11,40

18 ayda Dolar %46,05 arttı

18 ayda Euro %54,50 arttı.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

18 ayda Altın (Gr.) %71,33 arttı.

18 ayda Doğal Gaz (m3/TL) %23,68 arttı

18 ayda Elektrik (kr/kWh) %30,91 arttı

Bu veriler maalesef,memurmaaşlarının enflasyona yenik düştüğünü,  memurun alım gücünü zayıflattığını gösteriyor. Öncelikle şunu belirtmek gerekirki, özellikle küresel dengesizlikler ve son 1 buçuk yıldır bütün insanlığı etkisi altına alan ölümcül Covit 19 salgını hayatımızın akışını derinden etkiliyor.

Her sınıfın kendi arasında rekabeti bozacak adaletsizlikleri söz konusudur. Üstadın dediği türden;

Allahın on pulunu bekleye dursun on kul;

Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul.

Necip Fazıl Kısakürek

Likapa

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (14)
Sağlık Çalışanı 6 ay önce
Sağlıkçının sebebi sendikalardır. Başta benim yıllarca üye olduğum ama son zamanlarda kaybedilen şeyleri bile kazanım olarak şubat-istifa ettim- bu yıl da memura yüzde 10 isteyeceklerini beyan eden ki bu isteğin yarısının bile hayat bulmadığını önceki yıllardan biliyoruz- sanki idare ağzını ağız edinmiş sağlık sen ve bu düzene ayak uydurmuş diğer türk sağlık sen de maalesef ve yine sesleri cılız çıkan sendikacılar müsebbibimizdir. Kendileri astronomik maaş alırlar telefon alırlar makam aracı alırlar üye sırtından illerde de yönetim kurulu ve yakınları müdür olup yüksek maaş alırlar. Biz salaklar da onları destekleriz. Aklımızı başımıza alalım arkadaşlar bu sendikacı geçinen kendileri zulmwden baskı yapan bu yönetimlere karşı istifa çağrısı yapalım. Ya da biz istifa edelim. Onları orada tutan biziz. Aile hekimleri yıllardır sendikaya üye olmazlar idareye genelde hep karşı bir tavırları vardır ama 3000 tl yi kaptılar. Biz sağlıkçılar aylardır izinsiz sahada hastanede filyasyon covid derken ayrım yapıldı mı yapıldı. Sağlık personelinin yanında görev yapan memur viki ye zaten hiç hak verilmedi. Bu da yanlış ve haksız. 3 aylık dönemlerde veriyoruz dediler yine belli bir kısım faydalandı gibi oldu. Uzman doktor ayda 1 defa covid nöbetinden bir sağlık personelinin ay boyunca dövizle uğramasından 10 kat daha fazla döner aldığını da duyduk. Alsın tabi uzmanlıknkokay değil de diğer personeli neden ayırıyorsun. Neden diğer kurumlar bizden daha yüksek maaşlar alıyor. Üçüncü üniversiteyi okuyorum hala pek bir yol alamadım. Benim akrabam lise mezunu 2 kat maaş alıyor. Hak reva mi bu.
Sağlık Çalışanı 6 ay önce
Sağlıkçının sebebi sendikalardır. Başta benim yıllarca üye olduğum ama son zamanlarda kaybedilen şeyleri bile kazanım olarak sunan bu yıl da memura yüzde 10 isteyeceklerini beyan eden ki bu isteğin yarısının bile hayat bulmadığını önceki yıllardan biliyoruz- sanki idare ağzını ağız edinmiş sağlık sen ve bu düzene ayak uydurmuş diğer türk sağlık sen de maalesef ve yine sesleri cılız çıkan sendikacılar müsebbibimizdir. Aile hekimleri yıllardır sendikaya üye olmazlar idareye genelde hep karşı bir tavırları vardır ama 3000 tl yi kaptılar. Biz sağlıkçılar aylardır izinsiz sahada hastanede filyasyon covid derken ayrım yapıldı mı yapıldı. Sağlık personelinin yanında görev yapan memur viki ye zaten hiç hak verilmedi. Bu da yanlış ve haksız. 3 aylık dönemlerde veriyoruz dediler yine belli bir kısım faydalandı gibi oldu. Uzman doktor ayda 1 defa covid nöbetinden bir sağlık personelinin ay boyunca dövizle uğramasından 10 kat daha fazla döner aldığını da duyduk. Alsın tabi uzmanlıknkokay değil de diğer personeli neden ayırıyorsun. Neden diğer kurumlar bizden daha yüksek maaşlar alıyor. Üçüncü üniversiteyi okuyorum hala pek bir yol alamadım. Benim akrabam lise mezunu 2 kat maaş alıyor. Hak reva mi bu.
DOĞRUCU DAVUT 6 ay önce
8 Yaşındaki kızım markette şaşkınlıkla bana bakar ve derkii; ''Aaa baba geçen sefer geldiğimizde benim sevdiğim çikolatanın altında 2 lira yazıyordu şimdi üç lira yazıyor, şimdi bana 1 lira daha vermen gerekiyor'' der. 1 ayda raflardaki enflasyon yüzde elli, varın gerisini siz düşünün...
kamil 6 ay önce
devletin ekonomisini bok getiriyor.hani para.daha kanal istanbul'u yapacağız. para para deyip durmayın,birilerini de zıplatmayın:)))))))
Calisan 6 ay önce
MEMUR SECİMİ DORT GOZLE BEKLİYOR BİR OYU VAR BASKA DA HİC BİRSEYİ YOK
SEYYANEN ZAMDA SIRA SAĞLIKÇIDA 6 ay önce
daha önce sıra ile verilen seyyanen zamlar bu sene sağlıkçıya neden verilmiyor açıklayın bunu??? sağlıkçıyı oyalamayın, kandırmayın ek ödemelerle. sağlıkçıya borcunuzu ödeyin. hemde ertelemeden
sağlıkçı 6 ay önce
asker polis öğretmen sağlıkçı arasındaki dengenin sağlanması için en az 2000 tl seyyanen zama ihtiyacı var sağlıkçının.
Sinovac 6 ay önce
Sağlık çalışanları Akparti'ye oy vermeyecek.Çünkü bakanın "alkışları,teşekkürleri", saglik-sen denilen başkanlarının 5 yıldızlı otellerden çıkmadığı sendika ve "akp" il yönetimleri yüzünden.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?