PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sağlık Bakanlığı Teşvik Düzenlemesi Neler Getirdi?

Sağlık Bakanlığı ek ödeme yönetmeliğinde değişiklik yapılmasını öngören değişiklik daha çok teşvik ek ödemesini kapsadı. Ek ödeme yönetmelik değişikliğinin detaylarını paylaşıyoruz.

Ekonomi 09.11.2022, 12:30 15.11.2022, 11:21 Cansu Polat
Sağlık Bakanlığı Teşvik Düzenlemesi Neler Getirdi?

Sağlık Bakanlığı’nın çıkardığı ek ödeme yönetmeliği değişikliğiyle Birinci Basamak Sağlık Kuruluşlarında görev yapan tüm sağlık personeli teşvik ek ödemesinden yararlanacak.

Birinci basamakta yer alan sağlık kuruluşları ise; İl Sağlık Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü, TSM, Entegre Hastaneler, 112 Acil, İl Ambulans Servisi Başhekimlikleri, KKM, Halk Sağlığı Laboratuvarları İle Türkiye İlaç Eczacılık Kurumu.

ECZACILARIN KATSAYISI ARTIRILDI

Sağlık Bakanlığı’nın teşvik düzenlemesiyle eczacıların taban ödeme katsayısı 0,50’den 1,20’ye çıkarıldı.

TÜM SERVİS SORUMLULARI EK PUAN ALACAK

Yataklı servis sorumlu hemşiresi ifadesi ise; yapılan değişiklikle yataklı servis sorumlusu olarak değiştirildi. Yani tüm servis sorumluları ek puan alabilecek.

Adliyede görev yapan hekim ve hekim harici personel yönetmelik kapsamına alındı.

Mesai dışı çalışan hekim haricindeki personelin hesaplama formülünde güncellemeye gidildi.

Artırımlı puan uygulanan birimlere girişimsel radyoloji birimleri ve nükleer tıp hizmetleri birimleri de eklendi.

Profesör, doçent ve doktor öğretim üyelerinin kat sayıları artırıldı.


Ek Ödeme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de!


Taban ödeme almayan hekim haricindeki akademisyenlerin taban katsayıları ise 1,50’den 4,00’e çıkarıldı.

Gelir getirmeyen branş asistanlarının taban katsayısı da 0,80’den 3,00’a çıkarıldı.

MUTEMETLİK ÇALIŞANLARINDA KAPSAM GENİŞLEDİ

Hastanelerin yatak sayısına göre mutemetlikler de görev yapan personel sayısı artırılarak %20 ek puan verilmesi yönetmeliğe dahil edildi.

Birinci Basamakta Hangi Personel Ne Kadar Teşvik Ödemesi Alacak?

112 aciller ve birinci basamak sağlık tesisleri için ek ödeme yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Ek ödeme yönetmeliği değişikliğinin ardından ayrıca bir yönerge yayımlanarak kimin ne kadar teşvik ödemesi alacağı belirlenecek.

Haber merkezimiz tarafından edinilen bilgiye göre; 112’de çalışan hekimler ile Devlet Hastanesinde çalışan hekimler hemen hemen aynı teşvik ek ödemesini alacaklar.

Diğer taraftan ortalama bir Devlet Hastanesi Acil Servis Birimi, Yoğun Bakım Birimi gibi riskli birimlerde çalışan bir hemşire kaç lira teşvik ödemesi alıyorsa 112 acilde çalışan Acil Tıp Teknikeri ve Paramedikler’de o tutarda teşvik ödemesi alacak.

Özetle; birinci basamakta çalışan tüm sağlık personeli teşvik ek ödemesinden yararlanacak. Ancak ikinci basamakta görev yapan sağlık personeline kıyasla aynı oranda olmayacak.

300 TL TEŞVİK EK ÖDEMESİ

saglipersoneliHABER.NET olarak yaptığımız hesaplamalarda; 112 çalışanları için teşvik ek ödeme brüt tutarının maksimum 1400 lira, net tutarın ise 300 TL seviyesinde olması bekleniyor. 112 çalışanları için ise, Kasım ayında ele geçen net teşvik tutarlarının maksimum 1020 TL olacağını öngörmekteyiz. Birinci basamak sağlık çalışanları için yapılabilecek teşvik ek ödeme tutarı en fazla 740 TL olacak. 

YÖNETMELİK GEÇERLİLİK TARİHİ: 1 EKİM

Birinci basamak sağlık kuruluşlarında görev yapan sağlık personelinin faydalanacağı teşvik ek ödemesinin geçerlilik tarihi 1 Ekim 2022.

Bugün yayımlanan ek ödeme yönetmeliği değişiklik yönetmeliğinde madde 11’de mutemetlik birim personellerinin ek puan almasında sayıda yapılan artış göze çarpmaktadır.

Çıkarılan yönetmelikle servis sorumlusu olan ebelerin mağduriyetinide giderdi. Yapılan değişiklik sonrası yataklı servislerde sorumlu olarak görev yapan tüm personelin artırımlı ek ödeme almasının önü açıldı.

EK-7 Bilimsel Çalışmalar ve Puanları Tablosunun açıklamalarında yer alan ve ilgili ek ödeme dönemi net teşvik puan hesaplamasında atıf puan toplamı olan “2000” ibaresi “5000” olarak değiştirilmiştir.

EK-4 Artırımlı Ödeme Yapılacak Hizmet Sunum Alanı Tablosunun 0,30 katsayılı 3 numaralı satırına ‘Evde Sağlık Hizmetleri, Girişimsel Radyoloji Birimleri’ eklenmiştir. 0,20 katsayılı 4 numaralı satırına ‘Nükleer Tıp Hizmetleri’ eklenmiştir. Kısacası yapılan değişiklik ile Evde Sağlık Hizmetlerinin katsayısı 0,10’dan 0,30’a yükseltilmiştir.

EK-2 HAKUK Tablosundaki oran ve katsayılarda bazı değişiklikler yapılmış, genel mahiyette ilgili oranlar artırılmıştır. Örneklemek gerekirse; profesör, eğitim görevlisi, uzman tabip/başasistan kadrosuna atananlardan ilgili branş HAKUK’unun %140’ı olarak belirlenmiştir. Doçent, Eğitim Görevlisi, Doktor Öğretim Üyesi, Uzman Tabip/Başasistan kadrosuna atananlardan ilgili branş HAKUK’unun %130’u, Eğitim Görevlisi (Diğer) olarak atananların ise %120’si olarak belirlenmiştir. Yine aynı tabloda branşı için HAKUK belirlenmemiş tabip ve uzman tabipler için birim bazında, hizmet alanlarına göre 1,2 – 1,7 – 1,8 şeklinde katsayılar belirlenmiştir. Aynı ekin sonuna;

“*Klinik idari ve eğitim sorumlularının HAKUK’ları %10 artırımlı uygulanır. Bu artırım idari ve eğitim sorumlusunun aynı kişi olması durumunda bir defa uygulanır.

**Branşı için HAKUK belirlenmemiş uzman tabiplerin, sağlık tesisinde uzmanlık branşı ile ilgili tıbbi hizmet sunum alanlarında fiilen görev yapmaları halinde ilgili branşın HAKUK’u 3 olarak uygulanır.” Açıklaması eklenmiştir.

Yorumlar (29)
112 4 hafta önce
300 TL size lazım olur biz istemiyoruz . Yaptığınız reklama bile değmez.
ATT 4 hafta önce
Tutar yanlış arkadaşlar. 800 TL nin altına düşmeyecek teşvik. Kesin bilgi. Zaten bu ay alacağız görürsünüz.
GERÇEKLER 4 hafta önce
BOŞUNA SEVİNMEYİN ARKADAŞLAR. TUTARLAR GERÇEKTEN BÖYLE İSE YANİ 1400 TL BRÜT İSE BU HER AY VERGİ MATRAHIMIZA EKLENECEK. 1400 TL BRÜTÜN %27 DE Kİ GELİR VERGİSİ 378 TL. BİZE NET 300 VERİP, GELİR VERGİSİ MATRAHI İLE MAAŞIMIZDAN 378 TL DAHA FAZLA KESİLECEK. CEBİMİZDEKİNİ DE ALACAKLAR. YANLIŞ HESAPLADIYSAM UYARINIZ BENİ. SAYGILAR.
GERÇEKLER 4 hafta önce
sayın adalet bu dediğiniz yapılırsa konuşursunuz ben şuanki tablo için yazdım onu. Kimseyi eleştirmek için de yazmadım olayı siyasileştirmeyin. Senin dediğin gibi yapılırsa da helal olsun derim saygı duyarım zaten vergi dilimleri güncellenmedikçe ve enflasyon düşmedikçe zammın teşvikin şunun bunun bi önemi yok.
adalet 4 hafta önce
Gerçeklere bir gerçek de ben ekleyeyim istersen.Hükümet şu anda vergi dilimleri için bir çalışma yapıyor ve muhtemelen dilimleri yükseltecek.Yani artık yüzde 27 ye girme ihtimali bizim için yok gibi birşey olacak.Yüzde 20 ye belki yılın sonuna doğru gireriz.Bayağı bir faydası olacak anlayacağın.Herşeye oluösuz bakmaktan usanmadınız..
112 4 hafta önce
300 lira için mi bu kadar reklam????
Fahrettin 4 hafta önce
300 lirayı alın taaa.....
Uzman Biyolog 4 hafta önce
O 740tlyi nasıl buldunuz anlamadım. 3169x0,32x1,1=1115 bu hakettiğimiz brüt taban. 1115x(1+0,1)=1227 brüt teşvik. Bundan da vergi kesin. Ben %20lik dilimdeyim 1227×0,8=981. Ben 981teşvik alacağım. Bizim teşvikler tabana endeksli olduğu için hastanelerden daha avantajlı olduğumuzu düşünüyorum. Bizim taban olduğu sürece teşvik de olacak. Yanlış mıyım?
mıstafaaaa 3 hafta önce
harbiden bürütü 1400 neti 300 nasıl bir hesap bu yahu. eğer gerçekten kesinti sonu 300 tl kalacaksa bizim süre gelen maaş matrahımızı yükseltip bir üst vergi dilimine girmemizden başka birşeye yaramaz. verdikleri 300 de vergiye gider :)) inşAllah bizler yanlış hesaplıyoruzdur. şubat mart nisan biraz fazla alırız sonra vergiye devam :) inşAllah vergi dilim limitleri yükseltilir
İsmail 4 hafta önce
İşçilere yine hiçbirşey yok anladığımız kadarıyla
Ramazan 3 hafta önce
Ben sağlık meslek lisesini okudum 4 yıl ondan sonra yeterlilik sınavına girdim orayı kazandım 2 yıl bekledim hatta sağlık meslek lisesine girerken de sınava girdik ben 7 yıl doğuda Van'da görev yaptım 3 defa çatışmanın ortasında kaldık ve arkadaşım şehit oldu İsmail bey benim ne dediğimi anlamadın galiba ben işçi düşmanı değilim ama senin işin farklı benim işim farklı ve maaaslarimiz birbirine yakın benim yedi yılda yasadigim o sıkıntıları birçok arkadasda yasamistir mutlaka sizler yaşamadiniz bizede 3 ayda tediye versinler diyormuyuz hayır o işçinin hakkı diyoruz işçi sabit diner almiyorki teşvik yada taban olsun ben işçi düşmanı değilim sizede versinler kardeşim ama herşeye atlamayın saygilar
teknik 4 hafta önce
ramazan okuyup bı yerlere gelmıssın ama kafan hıc degısmemıs su yaptıgın yadır gadıgın seylere bı baksana senın gıbı ınsanlar yuzunden her kurumda bole ınsan secme oluyor sen kendını baska bı ınsandan nasıl ustun gorursun
ismail 4 hafta önce
@RAMAZAN işçi düşmanlığınız sebebi nedir
ismail 4 hafta önce
insanların okuyup okumadığını sen nereden biliyorsun yök le ortak işmi yapıyorsunda bu şekilde ithamda bulunuyorsun. 24 yıl önce liseden mezun olup işe başlamışsın sınava bile girmemişsin gelipte burda işkurdan yerleşenlere laf ediyorsun. işte sizin gibiler yüzüne bölünmeler yaşanıyor. Doktora verildiğinde doktor bakanlığı diyorsunuz. ozaman bizde Hemşire bakanlığı diyelim hoşunuza gidermi acaba. Sağlık camiası sadece doktor ve hemşireden oluşmuyor bikere bu zihniyetinizi değiştirin.
RAMAZAN 4 hafta önce
işçiye yemek parası verecekler 1200 tl aylık bize verilen teşvik 400 tl olacak istersen değişelim kardeş ben 24 yıllık sağlık memuruyum sonradan iskur üzerinden okumadan giren arkadaşlar herşey istiyor kendinizi bizle aynı yere koymayın arkadaşım yaptığımız işler farklı
sürekli işçi 4 hafta önce
Sürekli işçiler bir şey alabilecek mi? Yoksa zaten memur maaşı hatta daha fazlası bir maaş seviyesinde sabit mi kalacaklar...
İsmail Demirtaş 4 hafta önce
Tüm sağlık personeli ni kapsyr diyor işçi memur demiyor..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın