PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Promosyonda Sağlıkçı Kaybetti Ziraat Bankası Kazandı

Anlaşmada olmasına rağmen Bank Kart Liraları binlerce sağlık çalışanına ödemediği iddia edilen Ziraat Bankasıyla ilgili bir eleştiride İstanbul için yapılan anlaşmaya geldi.

Ekonomi 20.01.2023, 04:41 Cansu Polat
Promosyonda Sağlıkçı Kaybetti Ziraat Bankası Kazandı

106 bin sağlık çalışanını kapsayan İstanbul’daki promosyon sözleşmesinin ihale yapılmadan ve beklentilerin çok altında kalan tutar üzrinden imza atılmasına sağlık çalışanları adeta isyan ederek “biz kaybettik Ziraat Bankası kazandı” dediler.

İstanbul’da 106 bin sağlık çalışanını kapsayan promosyon sözleşmesinin kapalı kapılar ardında ve beklentilerin oldukça altında imzalanması sağlık çalışanları tarafından protesto edildi.

"ISMARLAMA SÖZLEŞME"

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Aksaray Şubesi İşyeri Temsilcisi Aydın Erol, hastane bazında yapılan sözleşmeler yerine il bazında yapılan promosyon sözleşmelerinin sağlık emekçilerine kaybettirdiğine dikkat çekerek “Sağlık Bakanlığı illerde devam eden promosyon ihalelerini merkeze aldı. Bu yüzden özel bankalar devreden çıktı, rekabet kalktı. Kamu bankası olan Ziraat Bankasıyla aslında ısmarlama bir sözleşme imzaladılar. Yetkili sendika Memur-Sen de buna çanak tuttu” dedi. İstanbul’da 41 bin 500 TL’yle ihale devam ederken yarıda kesildiğine işaret eden Erol, “Bize hiçbir bilgi verilmeden bir öğreniyoruz ki Ankara’da işi bitirmişler ve işte üç yıl için 25 bin lira ödeme yapılacak. Şimdi de bankadan kredi kartı almaya zorluyorlar. Kredi kartı almazsan bu para puanlar yüklenmiyor. Sağlık emekçileri inanılmaz bir gelir kaybı yaşarken banka büyük bir kaynak kazandı” ifadelerini kullanarak para puan yerine nakit ödeme ve promosyon ödemesinin en az 35 bin TL olmasını istediklerini söyledi.

"KREDİ KARTI ZORLAMASI VAR"

SES Şişli Şube Eş Başkanı Fadime Kavak Sevim ise bunun gördükleri en kötü promosyon sözleşmesi olduğuna vurgu yaparak “İhale yarıda kesilerek Ankara’da bizlerden habersiz imzalandı. İhale yapılmadı, kapalı kapılar arkasında ne konuşuldu bilmiyoruz. Büyük bir fiyasko ve hayal kırıklığı yaşadık. Daha yüksek bir rakam bekliyorduk. Ayrıca 3 bin 800 TL para puan için kredi kartı alma zorunluluğu getirdiler. Öte yandan başka bankalardan kullandıkları kredi kartlarından dolayı kredi kartı alamayan ya da kara listeye girenler kredi kartı alamayacağı için bu para puandan yararlanamayacak. Her türlü bankanın kazandığı bir sözleşme bu. Bu haksızlığın mutlaka çözülmesi gerekir” diye konuştu.

"YÜKSEK LİMİTLİ KREDİ KARTLARI AÇILDI"

SES İstanbul Anadolu Şubesi Eş Başkanı Nurdan Gürer, sadece kredi kartına, 3 taksitte ödenecek 3 bin 800 TL’lik para puana tepkili. Para puan için kredi kartı almak zorunda bırakılmalarını eleştiren Gürer “Bu kredi kartları da yüksek limitle açılıyor. Sağlık Bakanlığı, bizi resmen Ziraat Bankasının kredi kartını kullanmaya mecbur bırakıyor. Bu sağlık emekçilerine atılan bir kazıktır” dedi. Promosyon sözleşmesinin beklentilerinin çok altında kaldığını dile getiren SES İşyeri Temsilcisi Şahin Tanrıverdi ise İstanbul’daki ihalenin hiçbir gerekçe gösterilmeden iptal edildiğini hatırlatarak “Sağlık Bakanlığı bir görüşmeyle bu işi yaptı. Herhangi bir ihaleyle yapmadı. Burada ciddi bir mağduriyet oluştu. Birincisi herkes kredi kartı kullanmak istemiyor. Kredi kartı almadığında ise 3 bin 800 TL para puanı almayacak. İkinci mağduriyet ise banka notu kötü olanlara kredi kartına başvurduklarında dahi kredi kartı verilmiyor. Dolayısıyla otomatik olarak bu haktan yararlanamayacak” dedi.

"İCRALIK OLDUM, PARA PUANI ALAMAYACAĞIM"...

İcralık olduğu için kredi kartı çıkaramadığını ve bu yüzden 3 bin 800 TL olan para puandan yararlanamayacağını dile getiren bir sağlık emekçisi ise “Aldığım maaşla geçinemediğim için kredi kartlarına, kredilere yöneldim. Bu ödemeleri de yapamadığım için icralık oldum. İcralık olunca da ne kredi kartı ne de kredi veriyorlar. Yani yasal takip başlatılıyor. İşte onu zaten maaşınızdan faiziyle alıyorlar. Şimdi bu promosyon anlaşmasından kaynaklı yasal olarak para puan yatırmaları gerekiyor. Fakat kredi kartım olmadığı için para puan yatırmıyorlar. Ben şimdi ondan yararlanamıyorum. Bazı arkadaşlar da var mesela inancından dolayı, kredi kartı kullanmıyor. Şimdi onlara da yatmıyor. Yani kredi kartını zorunlu kılıyor. Bu sistemin değişmesi gerekir” dedi.

"HUKUKEN DE TARTIŞMALI BİR SÖZLEŞMELİ"

SES Hukuk Danışmanı Avukat Beraat Bayraktar, promosyon sözleşmesinin, demokratik ve şeffaf olarak gerçekleştirilmediği gibi hukuki niteliği de tartışmalı olan bir sözleşme olduğunu söyledi. Sendikaların bu sürecin dışında tutulmasını eleştiren Bayraktar “Biz de 2007’ye 21 sayılı bir başbakanlık genelgesi var. Orada yetkili sendikanın bu süreçte yer alması gerektiği belirtiliyor. Ama yetkili sendikanın dahi bu promosyonla ilgili sürece dahil edilip edilmediği konusunda hiçbir bilgimiz yok. Şimdi büyük oranda bu promosyon ödemeleri çalışanlara, emekçilere yapıldı. Bankalara da yatırıldı. Ama henüz promosyon sözleşmesi ya da protokolü ya da maaş ödeme sözleşmesi göremedik. Yani böyle gizli yürütülen bir sürecin sonucunda ortaya çıkmış saklı gizli bir belgeymiş muamelesi var. Bu çok rahatsız edici bir durum. Hukuken de rahatsızlık verici bir durum. Sağlık emekçileri kendileri adına yapılmış hukuken tartışmalı da olsa bir sözleşmenin içeriğinden habersizler” dedi.

Yorumlar (9)
112 personeli 1 hafta önce
Olmayın kardeşim memur-sene üye. Allah mı emrediyor onlara üye olacaksınız diye. Hem sarı sendikalara üye oluyorsunuz hem ağlıyorsunuz.
ENYA 1 hafta önce
sarı sendikaya üye olmuyoruz üye olmaya mecbur kılıyorlar
Sağlıkçı 1 hafta önce
Hahaha müatehak lan size
Türk ???????? 1 hafta önce
Sendikalar ülkemde kan emici kene gibiler bir bakmışsınız küçücük sonra sizin sayenizde kocaman olmuşlar fakat artık sizi bir menfaat olarak görüyorlar yani sendika önce kendini SONRA yine kendini sonra iş verene köle çalıştıran taşeron ol bir kene olarak hayatına devam ediyor
Gülşen 1 hafta önce
Aynı mağduriyeti bizde yaşıyoruz eşimle hem kredi kartı vermiyorlar hemde kredi kartı olanlara diyorlar 7200 yazık günah ya hakkımız olanı da alamıyoruz!!!
Effo 1 hafta önce
Havale ucretide kesti
Günaydın 1 hafta önce
Aydınnnnn Günaydıııın
Molla Mustafa 1 hafta önce
İyi para.kim ne derse desin.... kredi kartı kullanmayan için tamam haklı... zaten kullanılıyorsa ziraat haklı parayı ziraat verecek.. özel bankalar yanasmayacak.. kullan özel banka kredi kartı... ziraat versin promosyon u.. sız olsanız ne yapardınız hani iş ak..yapikredi... nerede...... herkes konuşuyor ziraat veriyor..icraat a bakarım.....sendikslariniz niye bu özel bankaları masaya oturtmadi... hadi sarı sendika yuvarlanıp gidiyor sırtını dayadı devlete..sizin sendikslariniz ne yaptı beğenmeyen almasin..bizde gittik para puan için ziraat kredi kartı çıkardık.. sistem böyle..kimseye en yakını bin lira vermezken........
Şeyhmus 1 hafta önce
Şimdi sağlıkçılar (dr'dan hemşiresine kadar) tekrar ağlamaya başlar. Ülke bıktı bıktı bunların bu doymaz ve ağlak hallerinden
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.