Ocak 2022'de Memur Zammı Ne Kadar Olacak? Yüzde 10.48 Garanti Peki Devamı?

Çalışma Bakanlığı ve Numan Kurtulmuş'un açıklamalarının ardından memur ve emeklinin kafası Ocak 2022 zammı konusunda karışmış durumda. Memurlar ne kadar zam geleceğini merak ediyor. Sağlık memuru, hemşire, doktor, öğretmen, polis, imam maaşlarına ne kadar zam gelecek? İşte çıkacak enflasyona göre kuruşu kuruşuna hesaplanmış zamlı memur maaş listesi.

Ekonomi 07.12.2021, 09:33 07.12.2021, 12:34 Zeynep Elmalı
Ocak 2022'de Memur Zammı Ne Kadar Olacak? Yüzde 10.48 Garanti Peki Devamı?

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; Memur ve emeklilerin enflasyon oranına göre alacağı zamlı maaşların tam listesi

Milyonlarca memur ve emeklinin gözü kulağı Aralık ayı enflasyonu ve yıl başında alacağı zamda. Memur ve memur emeklileri yıl başında işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinden yaklaşık 2 puan daha fazla zam alacak. Öğretmen, polis, hemşire, kaymakam, doktor, imam, genel müdür ve memur emeklisi maaşlarına ne kadar zam gelecek?

İşte yapılan hesaplamaya göre; hesaplamaya göre zamlı maaşlar...

Yeni yılda memur ve emeklinin maaşı yaklaşık yüzde 15.7 zamlanacak

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ilan ettiği enflasyon verileri yeni yılda memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkıyla birlikte yüzde 15.7, toplu sözleşme dışında bırakılan işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin ise yüzde 13.8 civarında zam alacağına işaret ediyor.

Yüzde 10.48'lik zam garanti

TÜİK, temmuz ayından Kasım ayı sonuna kadar geçen 5 aylık dönemde TÜFE artışının yüzde 10.48 olduğunu açıkladı. Böylece yüzde 10.48'lik zam aralık enflasyonu sıfır dahi çıksa garanti ödenecek. Memur ve memur emeklilerine bu yılın ikinci 6 aylık dönemi için yüzde 3 oranında zam verilmişti. Enflasyonun yüzde 3'ü aşması halinde enflasyon farkı ödeneceği hükme bağlanmıştı.

6 ay için verilen yüzde 3'lük zam daha ikinci ayın sonunda eriyip yok oldu. O tarihten bu yana, dar gelirli memur ve emekliler maaş kaybına uğramaya başladılar. Alım gücünü düşüren bu kayıp halen devam ediyor. Maaş zamları 3 Ocak 2022'de açıklanacak aralık ayı enflasyonuyla netleşecek. Birbiri ardına yağan zamların yol açtığı gerçek hayat pahalılığını verilerine yansıtmamakla eleştirilen TÜİK'in Aralıkta nasıl bir enflasyon açıklayacağı bilinmiyor.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Fark yüzde 10.8, zam yüzde 5

Bununla birlikte eğer Aralık enflasyonu yüzde 2 olursa, memur ve memur emeklileri yüzde 5'lik toplu sözleşme zammına ilave olarak yüzde 9.7, enflasyon yüzde 3 olursa yüzde 10.8 enflasyon farkı alacaklar

Eski SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise aralık enflasyonu yüzde 2 olursa yüzde 12.7, yüzde 3 olursa yüzde 13.8 zam alacaklar.

En düşük memur maaşı 5 bin lirayı geçecek

Aralık enflasyonu yüzde 2 çıkarsa temmuz ayında 4 bin 444 lira olan en düşük memur maaşı önümüzdeki ocak ayında 5 bin 97 liraya, enflasyon yüzde 3 olursa da 5 bin 142 liraya yükselecek.

Halen 3 bin 166 lira olan en düşük memur emeklisinin aylığı da yüzde 3'lük aralık enflasyonu tahminiyle 3 bin 663 liraya çıkacak.

Aralık enflasyonu yüzde 3 olarak gerçekleşirse, en düşük işçi emeklisi aylığı bin 626 liradan bin 851 liraya, esnaf emeklisi aylığı bin 764 liradan 2 bin 7 lirayla ve bin 663 lira olan çiftçi emeklisi aylığı da bin 893 liraya yükselecek.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (8)
vvv 2 ay önce
bu yüzdelik zamlar adil değil hiçbir zamanda adil olmadı olmayacak 4 bin alana gelen zam oranı ile 10 bin alana gelen zam oranı aynı mı? bu şekilde aradaki makas açılmakta adaletli olan seyyanen zam helal olan seyyanen herkese eşit xzam
Kkk 2 ay önce
Arkadaş yüzdelik zam mı olur, ekmeğe 2 lira zam geliyorsa herkese geliyor.Seyyanen zam gelsin
Vergi dilimi adaletsizliği 2 ay önce
Hükümetimiz kaşıkla verdiği zammı kümülatifle köpütürken kepçe ile aldığı vergi dilimlerinden hiç bahsetmemekte.
matematik profesörü 2 ay önce
10,48 değil 12.48 garanti. duzeltin lutfen. temmuzda yuzde 3 zam verildi. 7.48 enflasyon farkı + yuzde 5 de sozlesme zaammı yuzde 12.48 garanti. üstüne aralık ayı enflasyonunuda ekleyince gerçek zam oranı belli olacak.
KURALCI 2 ay önce
GERÇEK ENFLASYON KAÇ, ENFLASYONUN SEBEBİ NEDİR, NEDEN DÖVİZ SÜREKLİ ARTIYOR. BUÇUKLU RAKAMLARI BIRAKIN, HAYAL SATMAYIN, MİLLETİN AKLIYLA ALAY ETMEYİN
Sağlık 2 ay önce
Hekim maaşlarından devletin kendisi de utanıyor olacak ki tabloya koymuyorlar bile.
PAŞA 2 ay önce
ENFLASYON DAN BİLE ÇALAN ADAMLARA GÜVENMEK İSTEMİYORUM.GEL SEÇİM GEL. BİZ GETİRDİK BİZ GÖTÜRECEĞİZ...
5510 lu 1 ay önce
neden hepsini 9/1 kademe maaşı olarak vermiyorsunuz?
-11
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?