Milli Eğitim Bakanı Öğretmenlere Verilecek 2 Bin Lira Zammın Detaylarını Anlattı

"Sınavda başarılı olanlar başöğretmen olacak ve ilave bir derece alacak, ayrıca maaşlarında da 2000 lira iyileştirme olacak." diyen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "çok ciddi bir iyileştirme gerçekleştirilmiş olacak. Öğretmenlerimizin ek göstergeleri 3600 olacak." dedi.

Ekonomi 03.12.2021, 01:47 03.12.2021, 01:54 Zeynep Elmalı
Milli Eğitim Bakanı Öğretmenlere Verilecek 2 Bin Lira Zammın Detaylarını Anlattı

10 yılını doldurmuş öğretmenlerimiz, yüksek lisans yapmışsa alanı ne olursa olsun, tezli olsun, tezsiz olsun, uzman öğretmenlik yazılı sınavından muaf olacaklar. Aynı şekilde 10 yıl uzman öğretmen olmuş öğretmenlerimiz de başöğretmenlik için eğitimlerini tamamladıktan sonra tekrar yazılı sınava girecekler. Sınavda başarılı olanlar başöğretmen olacak ve ilave bir derece alacak, ayrıca maaşlarında da 2000 lira iyileştirme olacak. Doktora yapmış olan öğretmenlerimiz de başöğretmenlik yazılı sınavından muaf olacak. Dolayısıyla hem bir kariyer sistemi oluşacak, aynı zamanda öğretmenlerin lisansüstü eğitime teşvik edilmesi ile ilgili de çok ciddi bir adım atılmış olacak. Önümüzdeki yıllarda öğretmenlerimizin, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine çok yoğun bir şekilde yöneleceklerine inanıyorum. Çünkü çok ciddi bir iyileştirme gerçekleştirilmiş olacak. Birinci derecedeki öğretmenlerimizin ek göstergeleri 3600 olacak."

Bakan Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yer alacak sözleşmeli öğretmenler ile kadrolu öğretmenlerin haklarına ilişkin ise "Yeni başlayan öğretmenlerimizin 3+1 mecburi hizmet yükümlülüğü devam edecek. Onun haricindeki özlük hakları, atamalar, disiplin süreçleri, tayinler, diğer tüm süreçler, artık kadrolu öğretmenlerle eşit hale gelmiş olacak." bilgisini paylaştı.

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda öğretmenliğin kariyer mesleği olarak tanımlanacağını, adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik alanlarında hakların, görevlerin ve sorumlulukların da netleştirileceğine işaret eden Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Uzman öğretmenlikte 10 yıl deneyimi olan öğretmenlerimiz bir eğitimden geçecekler, eğitimden geçtikten sonra yazılı sınava girecekler. Yazılı sınavda başarılı olan, 10 yıl görev yapan öğretmenlerimiz uzman öğretmen olacaklar. Uzman öğretmenlerimiz, hem bir derece alacaklar hem de maaşlarında 1000 liralık iyileştirme olacak.

- Cumhurbaşkanı: Başöğretmenlere 1 derece ve 2 bin lira verilecek

- 10 yıllık uzman öğretmenler, eğitimlerini tamamlayıp sınavda başarılı olursa başöğretmen unvanıyla görev yapacak. Bunlara yine ilave bir derece verecek, maaşları da 2 bin lira artış olacak.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Doktora yapmış öğretmenler bu sınavdan muaf tutulacak.

- Böylece kariyer basamaklarında ilerleme imkanı sunacağız.

- 1. derecedeki öğretmenlerin ek göstergeleri de 3600'e çıkarıyoruz.

- Sözleşmeli ile kadrolu öğretmenler arasındaki ayrımı kaldırıyoruz

- Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımını da ortadan kaldırıyoruz.

- Tüm bu hususları içeren Öğretmenlik Meslek Kanununun TBMM'ye sunmayı planlıyoruz

Kaynak: Erdoğan: Uzman öğretmenlere 1000, Başöğretmenlere 2000 lira vereceğiz!

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
Adalet 2 ay önce
Bu kadar ayrım hicbir hükümette yapilmadi sözde müslümanlar eğer içinizde islam ışığı yansa tüm öğretmenlere bin lira verirdiniz olay biterdi ama sizin inancıniz çalışana az verip tepedekine çok vermek insanları tekrar okumaya mecbur edip cebinden durmadan sınav parası yatirmasu bunlar oldukça ülke bu adaletle çok ilerler merak etmeyin o paralar gün olur istemeden kasadan uçar gider Allah büyük siz bu kafayla giderseniz o verir cezayı....
örtmn 2 ay önce
Ayıptır ya ne sınavıdır bu.
SAĞLIKÇILAR 2 ay önce
TABİKİ HAK TABİKİ SINAV YOKSA TORPİL Mİ İSTİYORSUNUZ KENDİNE GÖVENEN İŞİNİ YAPAN ALIR O KADAR. HER KESİN İSTEDİĞİ BU DEĞİLMİ .KEŞKE SAĞLIK TA DA SINAVLA ÇALIŞMAYLA OLSA NERDEEEEEEEEE. AMA YALAKA VE TORPİLCİLER İŞİN İÇİNE EDİYORLAR İŞİN TOHAFIDA BU YARATIKLAR HELAL VE HARAMDA BAHSEDİYORLAR.GÖRÜYORSUNUZ DEĞİLMİ
Memur 2 ay önce
Bu nedir böyle sağlıkta doktora zam Eğitimde öğretmenlere içişlerine polise diyanetten imama PEKİ BU MEMURLAR ne olacak Bunların sendikası hakkı seçimde OY u yokmu en iyisi KAMU ÇALIŞANLARI na SEYYANEN ZAM hepsine hemde düşük ücretliye en fazladan başlayarak verilmeli.
Hekim uz hekim 2 ay önce
Öğretmen bir pratisyen hekimle yakın yada aynı maaşı alabilir ? Bu kadar tatil, ek ders ücreti, çoğu çocuklara birşey de öğretmez buna rağmen habire zam habire zam. Müfredat ne ki aynı dersler, oku oku ödev ver geç. Orda burda tatil, gezi fotoğrafı paylaşıyorlar. Kafaları da okulda değil rahat hayatlarında. Üniversite sınavında öğretmenlik taban puanı kaç ? Tıp fakültesi kaç ? Okunan okulun zorluğu, mesleğin zorluğu yani kıyaslanamaz bile. Birileri diyecek ki yurtdışında Dr öğretmen maaşı şu kadar ; ulan hekimler yurtdışında rahat hekimlik yapıyor da bu beceriksiz, bilgisiz tembel öğretmenleri ( işinin hakkını verenlerin mukaddes ellerinden öperim onlar hariç ) hangi gelişmiş ülke alıp öğretmen yapar ? Anca markette çalışırlar. Hemşireye, ebeye, sağlık memuruna verilmeyen zam öğretmenlere neden veriliyor ? Pratisyen hekim kadar ama öyle bir cepten öbür cebe değil kılçıksız zam alıyorlar. Maliye sağlığa gelince zam vermek istemiyor ama eğitime gelince bol keseden dağıtıyor. Tabi öğretmenler birilerinin rant kaynağı özel hastaneler, şehir hastanelerinde çalışmıyor. Biz gider kalemiyiz. Şehir hastanelerinin ortakları, gizli ortakları bize zam yapılsın istemez.
-4
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?