MHP'den Eski Hastane Müdürlerinin (Araştırmacı) Maaşlarına Ek Zam İçin Kanun Teklifi!

Sağlık Bakanlığı ile diğer Kamu Kurumlarında özelleştirilme ve yeniden yapılanma sonucunda Hastane Müdürü, Müdür Yardımcısı, Şube Müdürü, Daire Başkanı, Genel Müdür unvanlarında görev yapanlardan 4046 sayılı Özelleştirme Kanunu ve çeşitli KHK’ler ile araştırmacı kadro unvanına atananların uzun zamandır süren maddi kayıpları ve mağduriyetlerinin giderilmesi için MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan Kanun Telifi verdi.

Ekonomi 12.08.2020, 11:38 12.08.2020, 11:55
MHP'den Eski Hastane Müdürlerinin (Araştırmacı) Maaşlarına Ek Zam İçin Kanun Teklifi!

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ve gerekçesi ekte sunulmuştur.
Gereğini arz ederim. Saygılarımla. 02.07.2020

Prof. Dr. Sefer AYCAN
Kahramanmaraş Milletvekili

GENEL GEREKÇE

Bilindiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarının özelleştirilmesi ve yeniden yapılanması nedeniyle; Müdür Yardımcısı, Şube Müdürü, Hastane Müdür Yardımcısı, Hastane Müdürü, Fabrika Müdürü, İl Müdürü, Bölge Müdürü, Daire Başkanı, Genel Müdür unvanlarında görev yapanlar; 4046 sayılı Özelleştirme Kanunu ve çeşitli KHK’ler ile araştırmacı kadro unvanına atanmışlardır.

Araştırmacı maaşları 27/02/2014 tarihli ve 28926 sayılı resmi gazetede yayımlanan 6525 sayılı Kanunun 41 inci maddesi ile Müdür Yardımcısına eşitlenmiştir.

Özelleştirme ve KHK ile atanan araştırmacılarda maaş ve özlük hakları hesabında eşit unvanları olan 6191 sayılı kanun ile atanan araştırmacılar gibi, atanmadan önceki kadro karşılıkları ve unvanları emsal alınmalıdır.

Bilindiği üzere Y.A.Ş kararlarıyla Ordudan atılan Astsubay ve subaylar 10.03.2011 tarih 6191 sayılı Kanun ile kamu kurum ve kuruluşlarına "karargahta görevli emsali sınıf, rütbe ve kıdemdekilere ödenmekte olan aylık ve diğer mali haklar" ödenerek araştırmacı unvanına atanmıştır.

Bundan örnekle aynı şekilde Özelleştirme ve KHK’ler ile atanan Müdür yardımcısı ve Genel Müdür unvanına sahip olan araştırmacıların uzun zamandır süren maddi kayıpları ve mağduriyetlerinin giderilmesi amaçlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- 4046 Sayılı Özelleştirme Kanunu ve Kanun Hükmünde Kararnamelerle araştırmacı olarak atanan personel için yapılacak her türlü ödemenin hesaplanmasında atanmadan önceki ihraz ettikleri, kadro karşılığı unvanlarının dikkate alınması ile mali haklarının korunması ve mağduriyetin önlenmesi gerekmektedir.

TIKLAYIN

MADDE 2- Araştırmacı olarak atananların atanmadan önceki unvanlarına ait öngörülmüş zam ve tazminatları ile ek ödeme alanlarının esas alınması, araştırmacıların yaşamış oldukları sorunları ortadan kaldıracak ve personelden verim almasını sağlayacaktır.

MADDE 3- Yürürlük maddesidir.

MADDE 4- Yürütme maddesidir.

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNU VE 375 SAYILI KANUNUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurlar Kanunun 91'inci maddesinin üçüncü fıkrasının sonuna aşağıdaki cümleler eklenmiştir.

“4046 sayılı Özelleştirme Kanunu ve Kanun Hükmünde Kararnameler neticesi Araştırmacı olarak atanan personel için yapılacak her türlü ödemenin hesaplanmasında atanmadan önceki ihraz ettikleri kadro karşılığı unvanları dikkate alınır. Halen çalışmakta oldukları Kamu Kurum ve Kuruluşlarında önceki unvanlarına göre emsalleri yoksa emsal için çalışma bakanlığından görüş alınarak emsal belirlenir. Emsali unvanda bulunanlara ödenmekte olan aylık ve diğer mali haklar esas alınır. Emekli kesenekleri de bu emsale göre belirlenir. Araştırmacıların koordinasyon görevleri esas olup, bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak için kurumlar, boşalan Denetçi ve Müfettiş kadrolarına araştırmacılar içinden belirledikleri usul ile atama yapabilirler.”

MADDE 2- 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 11’inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan;

“ genel idare hizmetleri sınıfında yer alan aynı dereceli “müdür yardımcısı” kadro unvanı için öngörülmüş olan zam ve tazminatlar ile ek ödeme oranları esas alınır.” ibaresi,

“atanmadan önceki unvanlarına ait kadro unvanı için öngörülmüş olan zam ve tazminatlar ile ek ödeme oranları esas alınır.” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 3- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Yorumlar (16)
Ankara'dan 3 ay önce
Sabahtan akşama boş vakit geçirmenin karşılığı olarak maaşlar en az iki katına çıkmalı pudra ve pişik kremi de verilmelidir.
Tabi ya 3 ay önce
Hatta devletin bütçesine ek külfet olmasın sahadaki saglikcilarin maaşından kesin.
osman 3 ay önce
mhp mv sağlıkçılara kazık çakmanın türlü yollarını araştırıyor galiba...
esas sorunları biliyorlar ama ölü taklidi yapıyorlar...
Braveheart 3 ay önce
Bu arkadaşlar yıllardır sağlık adına ne yapmışlar da maaş artışını hak etmişler. Saat 10:00 da gel öğlen yemeğini ye 14:00 de git. Oh ne rahat memuriyet. Toplanıp hükümet kurup idareci atama hayallerinin dışında ne yapmışlar.
Özellikle COVİD döneminde görevden kaçmaktan başka ne yapmışlar. Aldıkları paranın helalliği bile sıkıntılı.
Yahyalı 3 ay önce
filyasyondan öğle arası döndükten sonra bu haberi okumam da ayrı bir trajedi oldu bana.sabah 9 dan akşam 10 a kadar 7 günün 6 sın da biz çalışalım 5 kuruş alamayalım onlar evlerinde yatsın zam alsınlar:) bence siz iphone kırmaya devam edin sağlığa aklınız ermiyor
sağlıkçı 3 ay önce
adamlar boş boş oturur para alır çalışana hiç yazık valla. sanki millet oy verirken bu milletvekillerine ülkeyi daha çok batağa sürüklesinler diye verdi böyle vekillik mi yapılır tövbe estağfirullah böyle adamlara sayıp sövesim var
VATANDAŞ 3 ay önce
bir de doktor olacak verdiği teklife bak sanki sağlıktaki sorun eski müdürlerin maaşlarının az olmasıydı çok az ya adam haklı
41 3 ay önce
Sağlık personelinden kesilip doktorlara veriyorlar zaten. Nolacak ki Araştırmacılara da kesilsin azicik.
Sn dr 3 ay önce
Hemşirelerimizin sonuna kadar arkasındayız.ama böyle zihniyete laf anlatmaya gerek yok.diyeceksinizki beğenmiyorsan istifa et.asgari ücret alan ne yapsın.cunku bu zihniyete sahip kişilerin hak ettiği üslup bu
Dr 3 ay önce
Ne sacmaliyorsun ne demek senden kesiliyor dr a veriliyor uslubuna dikkat et, her firsatta dr a saldirak su hoduklerden biktik artik bravo ya
MÜDÜRMÜDÜRMÜDÜR 3 ay önce
müdür müdürlük yapamıyor şube müdürleri şube müdürlüğü yapamıyor bu sistem alalk bullak etti her şeyi bizler her nekadar pasifize edilsiysek de almış olduğumuz kredileri, kiralarımızı ve rutin giderlerimizi karşılayamıyoruz. 2,5 kat sayı ve 3600 bizim hakkımız hakkımızın verilmesini talep ediyoruz. yerinde bir kanun teklifi destekliyoruz inşAllah olumlu sonuçlanır.
Ankara'dan 3 ay önce
Müdür bey finans konusunda eğitilmiş olmanızı beklerdik, neden ayağınızı yorganınıza göre uzatmadınız?
Yahyalı 3 ay önce
:) hafta sonuna nöbetimi verem gel
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?