PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Memura Verilen Enflasyon Farkı Gelir Vergisine Gidecek!

Altı aylık enflasyon farkının memurlara temmuz ayında yansıtılarak yaklaşık %41.69 zam öngörülmüştü. Vergi uzmanı Ozan Bingöl, %40 civarındaki maaş artışının gerçekte daha düşük olmasının detaylarını anlattı.

Ekonomi 07.07.2022, 16:58 08.07.2022, 11:03 Cansu Polat
Memura Verilen Enflasyon Farkı Gelir Vergisine Gidecek!

Vergi Uzmanı Bingöl yüksek enflasyon ortamında memurların Ocak ayında aldığı zammın Nisan ayı gelmeden eridiğini belirterek enflasyon farkı dahil ikinci yarıyıl artış oranı olan memur zammının gerçekte memurun eline geçen net tutarı düşüreceğini aktardı.

Bingöl sözlerini şöyle sürdürdü:

Peki, memurun brüt maaşındaki %40 civarında bir artış yapılırken, enflasyonist ortamda anlamını yitiren yılbaşındaki gelir vergisi tarife dilimleri artırılmaz ise ne olur? Sorunun cevabı çok basit, brüt ücret %40’lar civarında artarken, artan oranlı gelir vergileme rejimi nedeniyle memurun eline geçen net maaş bu oranın altında kalır. Başka bir deyişle, görünüşte %40’lar civarında maaş artışı alan memur gerçekte daha düşük bir artışla yetinmek zorunda kalır. Eline geçen net tutar düşer.

2022 Yılı Ücretliler İçin Gelir Vergisi Tarifesi

2022 yılı ücret gelirlerine uygulanacak gelir vergisi tarifesi aşağıdaki gibidir. Aşağıdaki tablodan görüldüğü üzere, yıl içinde elde edilen toplam brüt gelir (kümülatif matrah) arttıkça üst dilime geçilmekte ve daha yüksek vergi oranı üzerinden vergileme söz konusu olmaktadır.

Yıl içindeki vergiye tabi kümülatif matrah 32.000 TL’yi aştığı takdirde aşan kısım %20 üzerinden vergileniyor. Aynı şekilde 70.000 TL’yi aşarsa bu kez aşan kısım %27 gelir vergisine tabi olmaktadır. Bunun içindir ki gelir vergisi tarife dilimleri ücretli çalışanların vergilemesinde büyük önem arz eder. Daha çabuk veya daha geç artan oranlı vergilendirilmeleri sonucunu doğrurur.

Sorun Sadece Memurları Değil, Tüm Çalışanları İlgilendiriyor.

Artan enflasyon ve asgari ücrette yapılan artışa paralel bir şekilde özel sektördeki pek çok kesimde de maaş artışları gündeme gelecektir. Bu maaş artışları, reel değil, aslında çalışanı enflasyondan korumaya yönelik olacaktır. Bu amaçla yapılacak maaş artışlarının bir kısmının işverenin ve çalışanın üzerine artan oranlı vergi sistemi nedeniyle ilave vergi yükü olarak binmesi söz konusu olacaktır. Gelir vergisi tarife dilimlerinde, yaşanan yüksek enflasyon ortamını dikkate alan iyileştirici bir düzenleme yapılmaz ise enflasyon nedeni ile brüt ücrette yapılan artış oranı ile çalışanın eline geçen net ücret artışı oranı arasında fark oluşması kaçınılmazdır. Ya da işveren ve çalışan böyle bir sonuçla karşılaşmamak için elden ücret alma gibi kayıt dışı yollara sapabilecektir. Nereden bakarsanız bakın, gelir vergisi tarife dilimlerinin acilen ve ivedilikle düzenlenmesi şarttır.

Çalışanlar Gelir Vergisi Tarifesindeki Düşük Artış Nedeniyle Yıllardır Gizli Vergi Zammına Maruz Kaldılar.

Pek çok vergi kanununda artışlar yeniden değerleme oranında artırılırken, gelir vergisi tarife dilimlerinde %5’i aşmayan kesirler dikkate alınmamaktadır. Bunun sonucunda ise, gelir vergisi tarife dilimleri yeniden değerleme oranının gerisinde artırılmakta, bu ise ücret geliri elde edenlerin daha kısa sürede artan oranlı vergilemesine yol açmaktadır. Böylece, vergi tarifesi yoluyla çalışanlara gizli vergi zammı yıllardır uygulanmaktadır.

Örneğin 2000 yılından bu yana gelir vergisi dilimleri her yıl yeniden değerleme oranı kadar kuruşu kuruşuna artırılsa idi ilk dilim 2022 yılı için 32.000 TL değil 81.689 TL olacaktı. Bugün yıllık 80.000 TL ücret geliri elde eden bir kişi %27’lik gelir vergisi dilimine girerken, normal şartlarda %15’lik gelir diliminde olacak idi.

Torba Kanuna Varlık Barışını Sıkıştıranlar, Tarife Dilimini İyileştirmeyi Akıllarına Bile Getirmediler.
Mecliste Ek Gösterge artışına ilişkin düzenlemeleri de içeren Torba Yasa’ya gece yarısı “Varlık Barışı” düzenlemesi eklendi. Böylece, kaynağı belirsiz gelirler için gece yarısı mesaisi yapıldı. Buna karşılık, memur ve diğer tüm çalışanları ilgilendiren gelir vergisi tarife dilimine ilişkin düzenleme kimsenin aklına bile gelmede. Gelenler de bunu dile getirmediler.

Sonsöz…

Türkiye’de vergi ile oy davranışı arasında rasyonel ilişkinin kurulamamış olması, toplumun büyük kesiminin ihtiyaç ve taleplerinin mecliste karşılık bulmamasına yol açıyor. Demokrasimizin gelişmesinin önündeki en büyük engellerden birisi de bu olsa gerek. Vatandaşın verdiği oyun da verginin de hesabını sormaması, soramaması. Torba yasaya bir anda vekil maaş düzenlemesi giriyor, varlık barışı giriyor, ama bordro mahkumu milyonlarca vatandaş için çok önemli olan tarifi dilim artışı düzenlemesi girmiyor.

Dr. Ozan BİNGÖL
Vergi Uzmanı

Yorumlar (10)
HEMŞİRE 1 ay önce
Memura ocak ayında yüzde 2.5 ek zam verildiğinde tüm işci Sendikaları itiraz ederek işci içinde bu zammı aldı. Ama memurun aldığı yüzde 2. 5 ek zam enflasyon farkından düşülürken işcinin zammı enflasyondan düşülmüyor. Temmuzda memur %34,85 enflasyon farkı alırken, işci 37.35 enflasyon farkı aldı. Nerde memur sendikaları. Uyumaya devam.
Ahmet . 1 ay önce
1130 tl gelir vergi 65 tl de damga vergisi kesilmiş genel kurmay başkanıyım sanki teknikeri be
Anıl K 1 ay önce
Alıştık...
Mustafa 1 ay önce
Eski Bakan Mehmet Şimşek'in kazığıdır bu bize! Nerden gelir elde edebiliriz derken bunu icat etti arkadaş!
Yılmaz 1 ay önce
Yüzde 41 nire yüzde 7 nire adam gibi haber yapın 10000 tl de catlasın 500 lira vergi
Memur 1 ay önce
1300 tl vergi kesilmiş neyin kafasını yaşıyorsun sen.
Medcezir 1 ay önce
Matematiğiniz evlere şenlik.
Ss 1 ay önce
11.5 yattı maaş
Gelir Vergisi 1657.71
Haziran ayında gelir vergisi 550 ₺
mayıs ayında 220 ₺
Düşündürücü
Hasan 1 ay önce
Evet zamlı maaşı aldık ama vergi kesintiye baktım 1297 TL masAllah
Maaşlar çok eksik yattı bu neyinim iş böyle 1 ay önce
Maaşlar çok eksik yattı tam bir rezalet
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?