PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Maaş Promosyon Sözleşmeleri İçin Ne Yapılmalı? Kayıp 25 Bin Lira Seviyesinde..

Geçtiğimiz yıllarda enflasyonun yüksek olmaması nedeniyle imzalanan maaş promosyonu sözleşmelerinin fesih edilebilmesi için ne yapılabilir?

Ekonomi 17.08.2022, 20:20 25.08.2022, 10:21 Cansu Polat
Maaş Promosyon Sözleşmeleri İçin Ne Yapılmalı? Kayıp 25 Bin Lira Seviyesinde..

Geçtiğimiz yıllarda imzalanan maaş promosyon sözleşmeleri nedeniyle memurların kaybı her geçen ay daha da artıyor. Bu kayıp öyle bir hale geldi ki personel başı şu an 20 Bin TL ile 25 Bin TL seviyesinde.

Başta sendikalar olmak üzere yetkililer promosyon sözleşmelerinin feshi için adeta topu birbirlerine atmaya devam ediyor.

Bazı kamu kurumlarında 3 yıllık süreyle imzalanan sözleşmelerin fesih edilemeyeceği değerlendirilirken bazı kamu kurumları ise güncel olmayan ücretleri içeren promosyon sözleşmelerinin feshetti. Bingöl İl Özel İdaresi ile Edirne Belediyesi promosyon sözleşmelerini fesih ederek yenilerini imzaladı.

Kamu İdareleri Başlarını Belaya Sokmak İstemiyor!

Genel hukuk kaidelerine göre sözleşme muhatabı olan bankalar sözleşmelerde belirtilen ücretleri personellere ödeyerek yükümlülüklerini yerine getirdikleri için sözleşmenin fesih edilmesi pek uygun görülmemektedir. Bu nedenden dolayı birçok kamu idaresi promosyon sözleşmelerini fesih ederek başlarını ağrıtmak istememektedir.

Öte yandan kamu görevlilerinin üye oldukları sendikalar dahil birçok sivil toplum kuruluşu promosyon sözleşmelerinin fesih edilmesini istiyorlar ancak bu konuda kimse uygun bir yöntem önermemektedir.

Gazete Memur promosyon sözleşmeleri ile ilgili bir öneride bulundu:

Hükümetin çıkaracağı bir kanun ya da bir geçici madde düzenlemesi ile kamu idarelerine imzaladıkları promosyon sözleşmelerini fesih edebileceklerine dair hak tanınabilir. Kamu idareleri de bu düzenlemeye istinaden promosyon sözleşmelerini fesih ederek yeni sözleşme yoluyla memurun cebine en az 20.000 TL ücret girmesini sağlayabilir.

Sorumluluk Bakan Vedat Bilgin’de!

Bu konudaki yetkili Bakanlık ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin olarak gösteriliyor. Vedat Bilgin geçen yıllarda imzalanan promosyon sözleşmeleri ile memurların uğradığı zararları kabine üyelerine anlatarak bilgilendirebilir ve çıkacak kanun düzenlemesine öncülük edebilirler.

Ali Yalçın Neyi Bekliyor?

Özellikle yetkili sendika Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın twit atmak yerine Vedat Bilgin’le bu konuyu detaylıca ele alarak memurlarının kaydının önüne geçilmesi için somut adım atması bekleniyor.

Yorumlar (11)
Ömer 1 ay önce
Makul olan promosyonun aylık olarak ödenmesi ve aylık TEFE TÜFE oranına göre zam gelmesi veya altı aylık memur maaş zammına göre belirlenmesi.
DOYMAZLAR 1 ay önce
BU ÜLKEDE BANKALARI VE BÜROKRATLARI DOYURAMAZSSINIZ
Ercan 1 ay önce
Promosyon anlaşmasında sadece promosyon miktarını yatırımca bankanın yükümlülükleri yerine gelmiş mi oluyor? Yoksa banka müşterisi olan personele her halükarda hizmet vermek zorunda mı? Gayri yasal olarak hesap blokesi ve kesinti yapması iptali sayılmaz mı? Sayılır. Bu konuda yasal dayanak ve kanun maddelerini içeren bir dilekçeyi Ankara İl Sağlık Müdürlüğüne iletilmek üzere Etimesgut Devlet Hastanesine verdim. İnceleyecek olurlarda yasal dayanak mevcut orda. Yok hala iptal edilmez ise yargı yolu açık herkes için. Yürütmeyi durdurma ve ihalenin feshi davası açılabilir
Sağlık CAMİASI İstanbul 1 ay önce
ARKADAŞLARI KUTLUYORUM HAYIRLI OLSUN.HER ŞEY OLUR ADALET ÖLMEZ.ADALETSİZ MÜDÜR ATAMALARININ SON BULMASINI DİLERİM.
606060 1 ay önce
işimiz Ali Yalçın a kaldıysa yandık
Sağlık çalışanları 1 ay önce
Ulan millet 1 sene önce imzalamış olmasına rağmen yeni anlaşma için iptal için çabalarken Amasya sağlık hastane bitime 4,5 ay var halen bir ses yok bu nasıl birşey tüm Türkiye de herkes anlaşmaları iptal ediyor yeni anlaşma yapıyor
hasan 1 ay önce
4.5 ay icin promosyon sozlesmesini mi iptal edicek ne degisik adamlarsiniz ya
Rümeysa Çelik 1 ay önce
Devlet hastaneleri de bu miktarda mı alacak promosyonu?
bankaların lehine işleyen sistem 1 ay önce
hala maaş alıyoruz ama promosyonlarımış kuş misali uçtu gitti ilk yılda. evet kayıp çok büyük. bankalar memurların sayesinde zengin oluyor. bu ülkede sistem bankaların lehine çalışıyor. insanları ve yaşamı düşünen yok.
zaman geçiyor 1 ay önce
neyi bekliyorsunuz. zaman lehimize işliyor. bankalardan bir an önce alınsın maaş karlarımız
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?