Kira Zammı Oranları Belirlendi!

Ağustos ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından memurların merakla beklediği kira zam artış oranı da belirlenmiş oldu. 3 Eylül 2019 tarihinden geçerli olan zamlı kira artış oranına ve diğer detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Kira Zammı Oranları Belirlendi!

Türkiye İstatistik Kurumu geçtiğimiz günlerde Ağustos ayı enflasyon rakamlarını kamuoyuyla paylaştı. Enflasyon oranı Ağustos ayı itibariyle yıllık yüzde 19,62 olarak belirlendi. 19,62’lik yıllık enflasyon oranına göre hesaplanan Eylül 2019 kira artış oranı ise; 12 aylık ortalama hesaplandığında yüzde 19,62 olmuş oldu. Ev sahipleri kiracılara Eylül 2019 dönemnide 19,62 oranında zam yapabilecek. Eylül 2019 itibariyle kira sözleşmesi yapacak yada yenileyecek olan memurlar, on iki aylık ortalama hesaplamasına göre yüzde 19,62 artış oranını baz alacaklarını unutmanalılar. 

ÖRNEK KİRA ARTIŞI HESAPLAMASI

Mevcut kira bedeli: 1000,00 TL

Zam oranı: yüzde 19,62 ( 12 aylık ortalama TÜFE oranı )

TIKLAYIN

Zam bedeli: 196,20 TL

Zamlı kira bedeli: 1.196,20 TL

KİRA ARTIŞI NASIL HESAPLANIR?

Memurlar, ister mal sahibi isterse kiracı olsunlar kira artış oranını hesaplarken kanun hükümlerine riayet etmeleri gerekmektedir. Buna göre kanunda açıklanan zam hesaplamasına göre kira sözleşmesi yapılması gerekmektedir. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığı tarafından yürürlüğe konulan madde ile kira artış oranına dair üst sınır tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranlarına göre belirlenmelidir. Buradan hareketle, kira artışı hesaplamasında TÜFE oranlarından 12 aylık ortalamanın baz alınması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2019, 09:13

Kemal Topal

Bakanlıkta edindiğim deneyim, bilgi birikimimi aktif çalışan arkadaşların istifade edebileceği bir mecra olan internette değerlendirmek istiyorum. Çalışma hayatında sıklıkla karşılaşılan mevzuat başta olmak üzere güncel haberlerle karşınızdayım.


İletişim Hesapları

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER