PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Bordrodaki Döner Sermaye Katkı Payı Nedir?

Kasım dönemine ait bordrolarını inceleyen sağlık personelleri döner sermaye katkı payı tutarı konusunda kafa karışıklığı yaşadı.

Ekonomi 15.11.2022, 10:25 16.11.2022, 20:33 Cansu Polat
Bordrodaki Döner Sermaye Katkı Payı Nedir?

Bordroların e devlet üzerinden yayımlanması sonrasında sağlık personelleri arasında mutemetliklere en çok sorulan sorunun “döner sermaye katkı payı” olduğu öğrenildi.

Peki Döner Sermaye Katkı Payı Nedir?

Döner sermaye katkı payı olarak bordroda gözüken tutar bir önceki ay ödenen brüt teşvik ek ödeme tutarını yansıtmaktadır.

Kimi hastanelerde ise döner sermaye katkı payı tutarı, bir önceki ay yatan taban ve teşvik ek ödemelerinin toplamından oluştuğu öğrenildi.

TEŞVİK EK ÖDEMESİ NE ZAMAN YATACAK?

Diğer taraftan teşvik ek ödemelerinin Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı ek ödeme çalışma takvimine göre her ayın 18’ine kadar muhasebe birimine gönderilmesi gerekiyor.

Muhasebe birimi hesabındaki para durumuna göre de genelde ayın 18’ine kadar teşvik ek ödemeleri personelin hesabına aktarmaktadır.

BU AY SENDİKA PARASI YOK

Öte yandan kimi sağlık personelleri Kasım ayında bir önceki aya göre 700 TL eksik ücret aldıklarını, bu durumun vergiden mi kaynaklı olduğu yoksa aldıkları maaşın mı eridiği yönünde kafa karışıklığı yaşadı. 700 TL’lik düşüşün sendika parası olarak bilinen toplu sözleşme ikramiyesinin geçen ay yatmış olması bu ay yatmayacak olmasından kaynaklanmaktadır. Bilindiği üzere sendika parası Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında yani 3 aylık dönemlerde ödenmektedir.

VERGİ REKORTMENİ: SAĞLIK PERSONELLERİ

Diğer taraftan kamu personelleri arasında 2022 yılının vergi rekortmenleride bu yılda yine sağlık personelleri oldu. Yılın ikinci yarısı itibariyle % 27 vergi dilimine giren sağlık personelleri vergi diliminden en çok etkilenen kamu personeli olma özelliğini korudu.

Yorumlar (20)
tek maaşlı sağlıkçı 3 hafta önce
sağlıkçıların bir kısmı çok alıyor bir kısmı ise ayın sonunu zor getiriyor. bundan kaynaklı. rekortmen diye tanım yapmanız çok adaletsiz. vergi rekortmeniymişiz güya. ayın ortasında parasız kalan kim acaba?
sağlık çalşanları 3 hafta önce
Yahu en düşük oranla pratisyen olsun uzman hekim olsun toplamda 15 bin 20 TL arası taban teşvik ödemesi yapılıyor doçent profesör saymıyorum bile yani adamlara ek ödeme diye bizlerin aldığı maaşlarından fazlasını verebiliyorlarken bizlere de kırıntı misali 400 TL ,800 TL taban tesvik
ödemesi yapılıyor bunu nasıl kabul edebiliriz ki.
Öğretmenlere bedavadan baş öğretmen uzman öğretmen ünvan ve 2000 TL ek ödeme veriliyor bunu kabul etmiyorlar neymiş sınava girmeyi kabul etmiyoruz diyorlar bizlerden ne bir tepki ne bir ses var lanet olsun. kim neye göre belirledi kardeşim bu oranları teşvik 400 tl taban 800 tl kriteriniz ney yeter bunlara çok bile mı dediniz gayeniz ölçünüz neydir hekimler alsın kardeşim ama birlerine %45,50 oranında artış yaparken bir sınır koymazken bizlere %2 bile değil artış bu ne rezillik nasıl adalet ve kalkınmadır. yahu 1000 tl yakın vergi kesinti olmuş ne verdiniz de ne alıyorsunuz
YALNIZ 3 hafta önce
biz sizin maaşınıza laf etmiyoruz o zaten senin eğitimine göre yatıyor,birlikte kazandığımız döner sermayeden payımızın artmasını istiyoruz.. size kazanla veriliyor bize çay kaşığı...
BEYİN CERRAHI 3 hafta önce
Doktor alsın diyorsun,sonrada doktorun aldığına tekrar laf söylüyorsun..kendini doktorla karsılaştırma,doktor senin dengin degil.kendi kazancını dengin olan devlet memurları ile karşılaştır.doğru olan bu,ancak bu şekilde kendinizi dinletirsiniz..
katsayımızı artır 3 hafta önce
sağlıkçının katsayısını koca koca yapın. çünkü katsayımız rezillllll
Ş.d 3 hafta önce
Geçen ay 1100 TL olan gelir verdim bu ay 1800 sendikadan değil vergiden o azalma
AzKazananŞevket 3 hafta önce
Maaşım Bugün yattı. Şuan hesabımda kalan para 2817 tl. neyse maaşa 30 gün kaldı...
bjk 3 hafta önce
kimi 1000 tl teşvik alıyor kimi 400 sağlık çalışanları arasın daki fark bile %100 ün üstünde
Gülo 3 hafta önce
Hizmetli kadrosundayım en düşük maaş hiç bir hak yok trşvik vs yok vergi en yüksekten 28 yıldır bezdim
Ayın 15 de psikolojim alt üst oluyor
edr 3 hafta önce
vergi gelire göre kesilir, vergi diğer memurlara göre yüksek se bilin bakalım demek ki?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın