Aile Hekimleri Rapor Aldıklarında Artık Maaş Kesintisi Yapılmayacak!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yapılan görüşme sonrasında Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman tarafından yapılan açıklamada, "Aile sağlığı merkezlerinde çalışan aile hekimlerinin rapor aldıkları zaman maaşlarında kesinti oluyordu. Yaptığımız görüşme sonunda, bunun en kısa zamanda halledileceğini öğrendik. Bu çok sevindirici bir haber" dedi.

Ekonomi 04.09.2020, 00:18 05.09.2020, 00:52 Güler Sağlam
Aile Hekimleri Rapor Aldıklarında Artık Maaş Kesintisi Yapılmayacak!

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşmelerinde, aile sağlığı merkezlerinde çalışan aile hekimlerinin raporlu olduklarında maaşlarında yapılan kesintiye ilişkin durumun en kısa zamanda halledileceğini öğrendiklerini belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman'ı Bakanlık'ta kabul etti.

Sinan Adıyaman, basına kapalı yapılan görüşmenin ardından Bakanlık binası önünde yaptığı açıklamada, Bakan Koca'ya pandeminin geldiği son durum, virüsün hızlı şekilde yayılması ve pandeminin kontrolünün elden kaçırıldığı yönündeki fikirlerini ilettiklerini söyledi.

Adıyaman, "Aile sağlığı merkezlerinde çalışan aile hekimlerinin rapor aldıkları zaman maaşlarında kesinti oluyordu. Yaptığımız görüşme sonunda bunun en kısa zamanda halledileceğini öğrendik. Bu çok sevindirici bir haber. Ayrıca Kovid-19 ile mücadele eden uzmanlar, asistanlar, aile hekimleri ve diğer hekimlerin ücretleri ile ilgili 1 Ağustos itibarıyla bir düzenleme yapıldığını öğrendik." diye konuştu.

Görüşmede, Sağlık Bakanı Koca ile uzmanlık dernekleri arasında yakın zamanda bir toplantı yapılması konusunda bir ortam oluştuğunu belirten Adıyaman, "Kendisine teşekkür ediyorum ama TTB olarak pandemideki eksikleri takip etmeye, toplumda oluşturduğu zararı görmeye ve uyarmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Bakan Koca'ya pandemiye ilişkin kendilerine gelen rakamlar ile tabloda açıklanan rakamların farklı olduğunu, kendilerine daha fazla verinin ulaştığını illettiklerini belirten Adıyaman, bazı vali ve belediye başkanlarının bu konudaki sözlerini dile getirdi.

TIKLAYIN

Adıyaman, "Bakan Koca, özellikle riskli bölgelerde çalışan tüm sağlık çalışanları için rutin testlerinin yapılmasına sıcak baktı ve bu konuda talimat verdi." dedi.

- En önemli gündem maddesi sağlık çalışanları

TTB Kovid-19 İzleme Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlem Azap ise uzun süreli ve verimli geçen toplantının en önemli gündem maddesinin sağlık çalışanları olduğunu ifade etti.

"Sağlık Bakanı Koca, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının meslek hastalığı kategorisinde değerlendirilmesi için çalışmaların sürdürüleceğini iletti." bilgisini paylaşan Azap, sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

Sağlık çalışanlarının, kişisel koruyucu malzeme ve moral desteği ile çalışma saatlerinin düzenlenmesi yönündeki gereksinimlerini de ilettiklerini aktaran Azap, şöyle konuştu:

"Sayın Bakan, kişisel koruyucu malzeme temini konusunda sıkıntı yaşanmayacağına ilişkin ve bu konuda hazırlık yürüttüklerini, grip aşısının geçen yıllardan 4-5 kat daha fazla temin edileceğini, pnömokok aşısının da temin edildiğini ve önümüzdeki günlerde tekrar kullanıma gireceğini ifade etti. Aşıya ilişkin yürütülen çalışmaları da konuştuk."

Pandemi verileri ile ilgili Bakan Koca'nın görüşünün ne olduğu sorusu üzerine Azap, "HES'i hepimizin takip etmesi gerektiğini samimiyetle ifade etti." dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
Merve Gürdal 5 ay önce
Fılyasyona bıle katılmayan aıle hekımlerıne daha çok para verelim çok doğru çok. Her zamanki gıbı yıne Hemsıre ebe calısıyor.
Tebrikler kazandimiz 5 ay önce
Hekime kac verilseydi sayin kezban hanim
Kadir 5 ay önce
Doktor bakanlığı yine personeline sahip çıkmış Allah razı olsun doktor bakanlığından merak ettiğim bişey var acaba aile hekimlerinin yanında calisan adı belli değil hemşiresi yada ebesi rapor aldığında da maaşından kesilmeyecek mi?
BU SADECE 5 ay önce
AİLE HEKİMLERİNDEMİ VARMIŞ..SAĞLIK PERSONELİNİN TAMAMI BÖYLE. ONA VARDA BİZE YOK Mİ. HEMŞİREDE İSTER..BİZDE İNSANIZ..BİZDE MEMURUZ.YOKSA DEĞİLMİYİZ.??
Kemal 5 ay önce
Tüm sağlık calisanlarinda kesinti oluyor, ağlamayana meme yok misali bakanlık tek taraflı çalışmış, sendikalar ne iş yapıyor
dr who 5 ay önce
bence eksik olmus, aile hekimleri rapor aldıklarında üstüne bir maaş ikramiye verilmeli.
ersinyldss41@gmail.com 5 ay önce
ONLAR İNSANDA BİZ DEĞİLMİYİZ SAÇMALIĞA BAKARMISIN. BENDE KİMYA FABRİKASINDAYIM PANDEMİDE ÇALIŞTIM HAYLA DAHA BÜTÜN TEHLİKEYE RAĞMEN ÇALIŞIYORUM BENDE NİYE KESİLİYOR. HAKMI BU ONDAN KESİLSİN BUNDAN KESİLMESİN. ZATEN KESERKEN BANA SORMUYOSUNUZ MAAŞINDAN ŞUNU KESECEĞİZ DİYE BU ŞEKİLDE ZATEN HAKKA GİRİYORSUNUZ BİDE İŞ AYRIMI YAPIN BU TÜR ŞEYLERİ BAHANE EDEREK ORTAYA BİŞEYLER ATIN SONRA HERKES Bİ PAY ÇIKARIN 10-15 BİN TL MAAŞ ALAN ÜLKE KORUYUCULARINDANDA VERGİ ALMAYIN. ZATEN ALINIYOR MU O BİLE MECHUL. BÖYLE DEVAM EDİN YOLUNUZ AÇIK OLSUN ELBET BİRGÜN HERKES YAPTIĞININ HESABINI VERİR YADA VERMEK İÇİN ÇABALAR VEREBİLECEĞİNİ PEK ZANNETMİYORUM.
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?