Yapılan açıklamada, TÜİK'in enflasyon hesaplamalarında manipülasyon yapıldığı iddiası öne sürüldü. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, düşük gösterilen enflasyon rakamlarının gerçek enflasyonun altında olduğunu ve bu durumun çalışanların maaşlarını olumsuz etkilediğini vurguladı.

CHP'nin bu iddialı açıklaması, enflasyon konusunda tartışmaların alevlenmesine neden oldu. Milletvekili Çakırözer, işçilerin, emeklilerin ve memurların daha adil ve gerçekçi bir maaş zammı alması gerektiğini vurgulayarak, TÜİK'in enflasyon hesaplamalarının yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon rakamlarının gerçekleri yansıtmadığını belirtti. Çakırözer, Mayıs ayı için TÜİK tarafından yüzde 0.04 olarak açıklanan enflasyonun, aslında çarşı, pazar ve marketlerdeki gerçek enflasyon rakamlarının çok üzerinde olduğunu ifade etti.

Milletvekili Çakırözer, milyonlarca emekli, emekçi ve memurun maaş zammının bu düşük enflasyon rakamları üzerinden hesaplanacağını ve bu durumun adil olmadığını söyledi. Gerçek enflasyonun üzerinde zam yapılması gerektiğini vurgulayan Çakırözer, emekli, emekçi ve memurların haklarının mutlaka korunması gerektiğini dile getirdi.

Yapılan açıklama, TÜİK'in enflasyon hesaplamalarına ilişkin ciddi eleştirilere yol açtı. Çakırözer, emekli, emekçi ve memurların hakkını savunacaklarını ve gerçek enflasyon karşısında adil bir zam talep ettiklerini belirtti.

TÜİK Mayıs ayı enflasyonunu aylık yüzde 0,04, yıllık yüzde 39,59 olarak açıklarken, yılın ilk 5 aylık enflasyonu da yüzde 15,26 oldu. Bilim insanlarından oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGrup) ise aylık enflasyonu yüzde 7,35, yıllık enflasyonu da yüzde 109,01 olarak hesapladı. İşçi, emekli ve emekçilerin ücret, aylık ve maaş artışlarındaki oran TÜİK’in enflasyon rakamlarına göre belirlenirken, rakamların düşük gösterilmesi tepkilere neden oldu.

“İŞÇİNİN, MEMURUN, EMEKLİNİN SOFRASINDAN ÇALIYORLAR”

Gıdadan akaryakıta zam üstüne zam yapıldığını söyleyen Çakırözer, milyonların yaşadığı enflasyonun TÜİK’in açıkladığı rakamların çok üzerinde olduğunu söyleyerek şu açıklamayı yaptı:

 “AK Parti iktidarı TÜİK üzerinden enflasyon rakamlarını düşük göstererek işçiye, emekçiye, emekliye düşük maaş zammı vermek istiyor. TÜİK’e göre emekliler, emekçiler, memurlar yüzde 15-17 üzerinen maaş zammı alacak.  Oysa hayatın gerçeği bu değil! Önceden 100 liraya dolan bir pazar çantası şimdi 400 liraya, 500 liraya anca doluyor. Bir kilo kıyma 300 liranın üzerinde satılıyor. Çaya, una, ekmeğe, makarnaya, benzine, mazota her şeye zam geldi. TÜİK’in enflasyon sıfır dediği bu ayda bile pirinç %7, un %13, zamlandı. Çaya %43 zam geldi. 

Temmuz 2023’te TÜİK’in enflasyon rakamlarına göre maaş zammı alacak işçiler, memurlar ve emekliler büyük kayba uğrayacak. TÜİK rakamlarına göre milyonlara yüzde 15-17 oranında zam verilecek olması kabul edilemez. On milyonlarca insanın ekmeğiyle oynanmasın. Gerçek rakamlar 6 aylık yüde 45-50’yi gösteriyor. Maaş zammı da buna göre olması lazım.  İşçi, memur, emekli, şehit yakınları, dul ve yetimlerin mutfağından, sofrasından çalınmamalı.”