Olay, ayağındaki rahatsızlık sebebiyle aile hekimine başvuran B.L.'nin, doktordan grip ilacı talebinde bulunması sonrasında yaşandı. Doktorun muayene etmeden ilaç yazamayacağını belirtmesi üzerine sinirlenen hasta, doktora "İlla yüzüne mi hapşırmam lazım, suratsız doktor, bu ne biçim doktor" şeklinde ifadeler kullanmıştı. Bu sözler üzerine doktor, Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakaret suçlamasıyla dava açtı.

Ancak Yargıtay'ın verdiği kararda, sanığın sözlerinin hakaret suçu oluşturmadığına vurgu yapıldı. Kararda, "İlla yüzüne mi hapşırmam lazım, suratsız doktor, bu ne biçim doktor" ifadesinin hakaret suçunu oluşturmadığı belirtilerek Asliye Ceza Mahkemesi'nin kararı bozuldu.

Mahkeme, sanığın 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 125. maddesinin üçüncü fıkrasının (a) bendi uyarınca 7 bin TL adli para cezası ile cezalandırılmasına karar vermişti. Ancak Yargıtay'ın kararı sonrasında dava yeniden değerlendirilecek.

FETÖ/PDY Terör Örgütüne Üye Olma Suçundan Aranan Ebe Yakalandı! FETÖ/PDY Terör Örgütüne Üye Olma Suçundan Aranan Ebe Yakalandı!

Kararı sanık avukatı temyiz edince devreye Yargıtay 4. Ceza Dairesi girdi. Oy birliği ile alınan kararda; sanığın 'suratsız doktor' ifadesinin hakaret olmadığı vurgulandı. Kararda şu ifadelere yer verildi: "Sanığın katılan doktora ayağındaki rahatsızlık nedeniyle muayene olduğu muayene sonucunda katılanın kendisine reçetesini yazdığı ortadadır. Ancak sanığın daha sonradan doktordan grip ilaçlarını yazmasını da istediği, bunun üzerine doktorun kendisini muayene etmesi gerektiğini söylemesine rağmen 'İlla yüzüne mi hapşırmam lazım, suratsız doktor.' dediği ardından da koridora çıkarak 'Bu ne biçim doktor.' şeklinde sözlerine devam ettiği böylece üzerine atılı suçu işlediği mahkemece kabul edilmiştir. Hakaret fiillerinin cezalandırılmasıyla korunan hukuki değer, kişilerin onur, şeref ve saygınlığı olup, bu suçun oluşabilmesi için, davranışın kişiyi küçük düşürmeye matuf olarak gerçekleşmesi gerekmektedir. Bir hareketin tahkir edici olup olmadığı bazı durumlarda nispi olup, zamana, yere ve duruma göre değişebilmektedir. Kamu görevlileri veya sivil vatandaşa yönelik her türlü ağır eleştiri veya rahatsız edici sözlerin hakaret suçu bağlamında değerlendirilmemesi, sözlerin açıkça, onur, şeref, ve saygınlığı rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnadını veya sövme fiilini oluşturması gerekmektedir.

Olay günü sanığın, katılana söylediği kabul edilen sözlerinin, muhatabın onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp, rahatsız edici, kaba ve nezaket dışı hitap tarzı niteliğinde olduğu ve dolayısıyla hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı gözetilmeden, yasal olmayan ve yerinde görülmeyen gerekçeyle mahkumiyet kararı verilmesi, hukuka aykırıdır."

Editör: Serap