Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Bakan Koca'ya Mektup Yazdı!

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, "Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’ya Açık Mektup" yayınlandı.

Sendika 20.04.2020, 15:22 20.04.2020, 15:27
Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Bakan Koca'ya Mektup Yazdı!

Sayın Bakanım;

Salgınla mücadelenin kahramanları sağlık çalışanları fedakarlıkları, ortaya koydukları emsalsiz mücadeleleri ile başta siz olmak üzere tüm devlet yöneticileri ve aziz Türk milleti tarafından minnetle takip edilmekte, kendilerine teşekkürler sunulmaktadır. 

Devletin verdiği görevle milletine hizmet eden sağlık çalışanlarımızın sağlık hizmeti sunumunda ihtiyaçlarını karşılamak, sorunlarını çözmek ve  mağduriyetlerini gidermek bu süreçte özellikle devlet yöneticilerimize düşen en önemli sorumluluktu. Burada adaletin tesis edilerek çalışanlar arasında bir ayrım yapılmaması da tüm çalışanların temel beklentisiydi. 

Bu anlamda ilk icraat olarak yaptığınız ek ödemelerin 3 ay tavandan ödenmesi ile ilgili kararınız bir müjde değil aslında çalışanın elinden alınan, kaybettiği yitik malı olan döner sermaye ücretlerinin iadesiydi.

Söz konusu ödemeyle ilgili usul ve esaslar yayınlandığında gördük ki döner sermaye sisteminin temel sorunu olan adaletsizlik burada da hükmünü sürmüş. 

Bu durumun düzeltilmesi kapsamı, sürekliliği ve adaleti ile ilgili yeniden değerlendirme yapılması için Bakanlığa başvurumuzu yaptık. 

Çalışanlar adına yaptığımız bu çağrıya kulak verilmemesi tüm sağlık çalışanlarını üzmüştür.  

Sayın Bakanım;

 Tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında hizmet veren çalışanlar şu soruları sormakta ve cevap aramaktadırlar?

Aynı serviste hizmet veren çalışan iki hemşirenin sadece mezuniyetleri farklı olduğu için aldıkları ek ödemeler arasında  uçurum olmasının izahı nasıl yapılabilir ?  Salgınla mücadele veya riskte mezuniyetin nasıl bir etkisi vardır?

TIKLAYIN

Pandemi ile mücadelede görevli çalışanlarının tespit edilmesinde takdir yetkisi verilen idareciler burada sorunlu ve yanlış işlere imza atmışlardır. Çalışanlar arasında ayrımcılığa neden olarak hak kayıplarına neden olan bu durum nasıl telafi edilecektir?

Esnek çalışma ne yazık ki idareciler tarafından suiistimal edilmiş, kimi yerlerde çalışılmayan günden sayılmış, kimi kurumlarda esnek çalışıyorsunuz nöbet v.b ücretleri ödemiyoruz denilmiştir. İdareciler tarafından çalışanların sürekli mağdur edilmesine yönelik bu çaba niçindir ?  

Hastanelerde görevli sağlık çalışanları covid-19’lu hastalara iyileştirmek için çaba gösterirken, aile hekimliği çalışanlarının filasyon ekibi olarak verdikleri hizmetin çok önemli olduğuna siz vurgu yaptığınız halde niçin bu çalışanların için herhangi bir iyileştirme olmamıştır?

Sağlık taraması yapan, yollarda ateş ölçen, hasta ve yakınlarının izolasyonunda görevlendirilen çalışanların emeği az mıdır ki bu arkadaşlarımız pandemi mücadelesinde kapsam dışındaymış gibi görülmektedir?

Hastanede görev yapan ama sağlık çalışanı olmayan kamu görevlileri için risk yok mudur ki bu çalışanlarının emeği yokmuş gibi komik ek ödeme rakamlarına mahkum edilmişlerdir ?

Temizlik ve güvenlik gibi hizmetleri gerçekleştiren işçilerin durumu niçin görmezden gelinmekte, neden çalışmıyorlarmış gibi davranılmaktadır?

Kısacası salgınla mücadelede tüm sağlık ordusu bir bütün iken yapılan düzenlemelerde ayrımcılıklar olması, adaletsiz davranılması çalışanların motivasyonunu bozmaktadır.  Ek ödemedeki bu olumsuz durum mutlaka düzeltilmelidir.  Üniversite hastanelerinde görev yapan çalışanlar içinde aynı mağduriyetler söz konusudur. Buralarda da çözüm için YÖK harekete geçmeli ve gerekli düzenlemeleri yapmalıdır.

Ayrıca sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli tüm çalışanları kapsayan ayrımcılıktan uzak ama hakkı da teslim eden ve çalışanlarında memnun olacağı bir düzenlemenin hayata geçmesini sizlerden bekliyorum. 

Bu isteğimizi sizin sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarının giderilmesi ve mağduriyetlerinin sonlandırılması konusundaki samimiyetinize güvenerek tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli çalışanlar adına dile getiriyor, bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ediyorum. 

Önder KAHVECİ

 Genel Başkan

Yorumlar (4)
Hemşireler sağlık memurları 7 ay önce
Çok doğru güzel bir yazı olmuş sağlık çalışanları öyle bir hale getirdiler ki hakkımız olan döner sermaye yi 3 aylık ağzımıza bir parmak bal çaldılar millet birbirini yedi ne kadar yatacak kimler alacak ne zaman yatacak diye bakın görün sağlık çalışanlarının halini bizleri nelere muhtaç ettiler 3 aylık bir ödemede olsa ne kadar sevindiler ne kadar rezil birşey rezil bir durum değil mi .olması gereken maaslara zam polisler gibi astsubaylar gibi bir maaş olması gereken 3600 ek gösterge yi hemsireler ve sağlık memurları gibi herkese verilmesi olması gereken yıpranma payının asker polis gibi olması olması gereken sabit ödemelerin doktorların ki gibi arttirilip emekliliğe yansıtılması olması gereken öğretmenler gibi ulaşım indirimi polis ler gibi ücretsiz ulaşım olması gereken her kurumun misafirhanesi nin olduğu gibi sağlık bakanlığında olmasi
Birol 7 ay önce
Sayın başkanım tüm kurumlardaki yardımcı hizmetlerin genel idari hizmetler kadrosuna geçmesi için bir kanun teklifi verirseniz en azından mübaşir lere verilen hak gibi verilirse moral motivasyon için saygılarımla
Sadık 7 ay önce
Sayın başkan sözleşmeli çalışanlar uzman ve idareciler de size üye onları da sorsaydınız keşke ayrıca eğitim farkının da bir anlamı olmalı değil mi lise mezunu ile yüksek lisans dahi yapan hemşire arasında bir gözle görülür fark olmalı yani
BİYOMEDİKAL TEKNİKERİ 7 ay önce
BİYOMEDİKAL TEKNİKERLERİ KPSS İLE ALIM BEKLİYOR
13
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?