Toplu sözleşmede, 20 gün boyunca ne olduğu anlaşılmadı

Memur, toplu sözleşme sürecinde yaşanan 20 günü sorguluyor Binlerce memur internette birçok mecrada, 1 Ağustos'tan bu yana devam eden 20 günlük toplu sözleşme görüşmeleri sürecinde Kamu İşveren Heyetiyle memur sendikalarının hangi konularda uzlaşma sağlandığını hangi konularda sağlanmadığını sorguluyor. Bu sürecin şeffaf bir şekilde açıklanması noktasında birleşen memurlar, hangi konularda uzlaşılmadığının ortaya koyulmasını istiyor.

Sendika 23.08.2019, 00:05 23.08.2019, 00:09 Güler Sağlam
Toplu sözleşmede, 20 gün boyunca ne olduğu anlaşılmadı

Hem Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, hem de Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan gelen peş peşe açıklamalardan sonra Memur-Sen ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlandığını duyurulmuştu. 

Toplu sözleşme masasının taraflarından olan Memur-Sen cephesi de uzlaşma sağlanan ve sağlanamayan konular hakkında en küçük bir açıklamada bulunmazken, 20 günü aşkın süredir devam eden görüşmelerde neler yaşandığı merak konusu oldu. Milyonlarca memur ve memur emeklisi, 20 gün sonunda uzlaşma çıkmayan görüşmelerden sonra hakem heyetine giden konuların hangileri olduğu konusunda da kamuoyunun bilgilendirilmesini talep ediyor. 

TUTANAK KAFALARI KARIŞTIRDI

TIKLAYIN

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın geçtiğimiz akşam yaptığı açıklamasında, Memur-Sen konfederasyonunun masaya sunduğu bir çok teklifin Kamu İşveren Heyeti'nce kabul edilmesine rağmen sanki hiçbir teklif kabul edilmemiş gibi tutanak tutulduğunu söylemesi kafaları iyice karıştırdı. Bunun yanında Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un önceki toplu sözleşmelerde kazanılan hakların aynen korunacağını söylemesi bir nebze memurları rahatlattı. 

20 gündür masada konuşan konular ve maddelerin yok sayılması anlamına gelen Kamu İşveren Heyetinin Tutanağı karşısında Memur-Sen açıklama yapmayarak sessizliğini korumaya devam ediyor.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
hemşire saglık mem 1 yıl önce
İstediğiniz kadar böyle açıklamalar yapın artık sağlık çalışanlarının sizlere güveni kalmamıştır. 17 yıldır sendika değil sanki hükümet in bir bakanlığı bir kurumu olarak çalıştınız yani sarı sendikacılığın tek örneği oldunuz Şimdi ise dik durduk diye kendinizi kandırıyorsunuz diyemiyorsunuz ki hükümet bizi takmadi bile ,olacağı buydu 17 yıldır taklaciligin sonu ayakciliktir kısaca bu olmuştur. Kamuda en düşük maaşı alıyoruz son 5 yıldır döner sermaye yok ,şirket personeli taşeron işçilerin maaşı bile bizleri geçti bizler kadar maaş alıyorlar sağlıkçı olacağına temizlik işçisi sekreter ol paspas at daha iyi hiç bir sorumluluğu n yok .sizlere sadece lanet okumak gerekir ama degmezsiniz ne halimiz varsa gorun

Hadi be oradan ancak böyle güzel laflar edersiniz iş icraate gelince koca bir sıfır siniz ancak kendinizi kandirirsiniz yazıklar olsun sizlere bizleri kamuda en düşük maaşı alan kesim haline getirdiniz ya ne başka söze gerek yok
-5
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?