PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Tabipler Birliği Uzman Çavuş Hekim Olayıyla İlgili Açıklama Yaptı

Tabipler Birliğinden yapılan açıklamada "14 Mart Tıp Bayramı’nda Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde acil serviste yaşanan şiddet olayıyla ilgili, meslektaşımıza yönelik bir linç kampanyasının sosyal medya aracılığıyla yürütüldüğünü esefle izliyoruz. " denildi.

Sendika 19.03.2022, 20:26 Zeynep Elmalı
Tabipler Birliği Uzman Çavuş Hekim Olayıyla İlgili Açıklama Yaptı

TBMM yasama komisyonlarında ‘’Sağlıkta Şiddet’’ ile ilgili görüşmelerin olduğu bir dönemde bu saldırıların olması ayrıca düşündürücü olduğu gibi adli ve idari mercilere yansımış olan bu olayda sürecin takipçisi olduğumuzun bilinmesini isteriz. 

Sağlıkta şiddet hem toplumun sağlığı hem de kendi sağlığımız için büyük bir tehdittir ve bununla mücadele edilmesi gereklidir. Verilerimize göre sağlıkta şiddet sonucu yaşamını kaybeden 13 meslektaşımız bulunmaktadır. Günde en az 30 sözel 10 fiziksel şiddetle karşılaştığımız, hekimlerin yüzde 84'ünün en az bir kere şiddete maruz kaldığı çalışma koşullarımızda; sağlıkta şiddete uğrayan tüm meslektaşlarımızın bundan önce yanında olduğumuz gibi bundan sonra da yanında olacağımız açıkça bilinmelidir.

Sağlıkta şiddet artık sadece çalışma alanlarımızda değildir.  Medya üzerinden, dizilerde, filmlerde, sosyal medya mecralarında da olabilmektedir. Biz hekimler ve sağlık çalışanları kadar basın emekçilerinin de etik sorumlulukları bulunmaktadır. Son yaşanan olayda da taraflardan birisinin ismi baş harfleriyle verilirken; hedef gösterir gibi meslektaşımızın tüm ismi paylaşılması kabul edilemez. Nasıl edinildiği bilinmeyen ve olayla ilgili kamu mercilerinin elinde bulunan görüntü kayıtlarının tedbir kararı olmadan, kaydın ne kadarının paylaşıldığı bilinmeden haberleştirilmesi tarafsız habercilik anlayışı ile örtüşmemektedir. Görüntülerin bir kısmının paylaşılması da tarafgir ve hedef gösterir nitelik taşımaktadır. Nitekim yaşanan linç kampanyası da bunun sonucudur.

Yaşanan olayla ilgili Muğla Tabip Odamız 18 Mart 2022 Cuma günü İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşmüş olup 21 Mart 2022 Pazartesi günü de Muğla Valiliği ile görüşecektir. Adli ve idari sürecin devam ettiği bu olayla ilgili kamuoyunu kışkırtan, yönlendiren tüm yaklaşımlardan hızla vazgeçilmelidir.

Kamuoyuna Saygılarımızla

Muğla Tabip Odası
Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi

Yorumlar (9)
vatandaş 2 ay önce
Olayın ilk basın görüntüleri konusunda da bir şeyler söyleseydiniz bari..alkışlı protesto edilen yerine koyun kendinizi. Haklının hakkını vermek lazım, yoksa inandırıcılık kalmaz. Bariz hata yapan genç arkadaşı korumak adına tüm camianızı üzüyorsunuz
vatandaş 2 ay önce
. rumuzlu yazana; sen de aynı hamurdansın anlaşılan. ''EMBESİL '' lafını iade ediyorum..insanlık okumayla kazanılmıyor, rolünü büyütme, g. tü b.klu insanız hepimiz...
. 2 ay önce
Embesil herif adam gelmiş hastaneye ultrason çektirecem diyo. Sen kimsin doktorun işine karışıyon. Doktorun hayası belgeyi almaya çalışmak. Tutarsın tutanağı gider adam. Gelmiş bir de doktorun boğazını sıkıyo sizin gibiler de doktor linçliyo
adem 2 ay önce
ne şekilde elde edildiği benim için önemli değil ama kamera kayıtları iyi ki yayınlanmış kime hak vereceğimi anladım her iki tarafı da değerlendirmeden taraf olmamak gerektiği de ortaya çıkmış oldu.
İlginç bir bakış alkışlıyoruz ???????????? 2 ay önce
Ne şekilde elde edildiğinin onemi olmayan görüntülerin sizin için onemi yok ama polis kontrolünde emanet edilen belge dışarı neden niçin sizdirilir unu dusunemiyorsunyz bir gün çocuğunuz hasta olunca o sağlık personeli hakkında ne düşüneceksiniz merak ediyorum unutmayın sağlıkçı bu dünyada son nefesinizde gördüğünüz tek kişidir. Sonrası hoca efendilerin işi. Bu şekilde memleketi bilenler ve buna çanak tutanlarida alkışlıyorum.???????? Burada doktor yada hasta diyorum çünkü bize gelen yargicta olsa önce insan sonra hastamizdir aynı özenle yaklaşılması lazımdı belki doktorumuz yeni oldugundan çabuk kızmış olabilir belki başka sebepten hatalıdır ama görüntüler polise emanetti insan emanetini kaybederse namusunu kaybeder assubaylar iyi bilir kep gider neler gider anlatabildim umarım .
Babacığın 2 ay önce
Dr adamın arkasından gelip acil muayene evrağını alıyor. Çavuş ne yapıyor? Doktorun boğazına saldırıyor. Görüntüleri izlememişsin belli. Çünkü izlemek zor gelmiş.
İşin içinde iş var 2 ay önce
Sağlıkçılar bugün neyle karşılaştığın farkına bile vardan diğer meslek grupları ile kavgaya girmiştir .
Ve işin içinde üzülerek söylüyorum dış güçler müdahalesi bulunmaktadir.. neden mi ?..
Hemşire 2 ay önce
Ohhh oohhhh
İşin içinde iş var part 2 2 ay önce
Hasta ayaktan gelmiş apandis ameliyatına alınmış konuşmalarda hastada sizlanma ağrı vs aman doktorum koş durumları gozlenmiyor urtrason istediğini belirtiyor ?.. doktorda test sonuçlarına bakarak o an buna gerek olmadığını acilde ona bakacak dontor olmadığını anlatiyor hangi hastanenin acilinde ultrason bulunuyor merak ediyorum. + Bunu acil doktoruna yıkmak anlamsizdir yıllardır rötgen uzmanı bakar oda nöbetçi ise yada gün içinde olur doğrumu.
2. Bu görüntüler sosyal medyaya kimler tarafından dağıtıldı polis gözetiminde teslim alınan kayıtlar k ve hangi eller tarafından bombardıman şeklinde hangi amaçla yayınlandı düşündürücü.hepsinde ortak dil .para için grev yapanlar Türk askerine bunu yapamaz .
3. Biz yıllardır bedava çalışan sağlık personelleri yüz bu güne kadar para için görev yapmadık çünkü bizim yaptığımız görevin ne Türk ne Avrupa parasıyla değeri ölçülmez..
4 . Hepsi hipokrat yemini edenler diye söze neden niçin başlıyor bu yemini bizler göreve başlar iken çoğumuz söylemediği halde neden bizleri yabancilastirip halkın gözünde küçük sırlar ma düşürmek isteniyor merak ediyorum.
5. Benimde muzdalip olduğum doktor davranışları burada doktorumuz haklı demiyorum saymakla bitmeyecek haksızlıkları vardır elbet ama bu karşı tarafı haklı olduğunu göstermez iki video var ortada ve birine bakarsan doktor diğerine bakarsan hasta haklı. Demekki olay da bir dış güç parmağı bir düzenek var. Herkez uyanık olsun derim..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
24
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?