Sendika, Sağlık Müdürlüğünün Açıklamasındaki Belgeye UTANÇ Belgesi Diyerek GERÇEK Belgeleri Paylaşıyoruz Dedi

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğünün Basın Yayın Biriminden, sağlık personellerine gönderilen duyuruda yer alan belgeler için UTANÇ belgeleri diyen Sağlık-Sen, yaptığı açıklamayla gerçekleri paylaştığını ancak, Devlet ciddiyetinden uzak samimiyetsiz ve insanların aklı ile alay etmek üzere Kamu Hastaneleri Başkanı, kendini koruma hırsı ile kaleme aldığı basın duyurusunu whatsapp durumlarında personele paylaşması telkininde bulunduğunu açıklayarak, GERÇEK rakamları ortaya koydu.

Sendika 15.07.2019, 14:12 15.07.2019, 14:43
Sendika, Sağlık Müdürlüğünün Açıklamasındaki Belgeye UTANÇ Belgesi Diyerek GERÇEK Belgeleri Paylaşıyoruz Dedi
© saglikpersonelihaber.net

Sağlık Müdürü ve Kamu Hastaneleri Başkanının açıkladığı o utanç belgesinin GERÇEK halini paylaşmak istiyoruz. Neden yalan yanlış dediğimizi anlamanız için cümle cümle ,parağraf parağraf bunların iddiadan öteye geçemeyen açıklamalarına cevap vereceğiz.

DOKTOR ATAMALARI RUTİN İŞLEMLERMİŞ, KENDİLERİNİN DAHLİ YOK İMİŞ, ZATEN GEÇEN SENEYE GÖRE DE DAHA İYİ DURUMDAYMIŞMIŞIZ, 2019 YILINDA 85 DOKTOR GİTMİŞ.

En hafif tabiri ile izansızlık ve insafsızlık. Bu bilgiler için sağlık müdürü olmanıza bile gerek yok googleden alabilirdiniz. Ama anlaşılan Kamu Hastaneleri Başkanının baskılarına dayanamamışsınız. Bu olayın GERÇEK hali şudur:

Evet doktor atamaları tüm şehirlerde Bakanlığımızın 2 ayda bir olan zorunlu hizmet atamaları,  eş durumları yada iller arası yer değiştirme kuralarından oluşmakta. Bizim farkımız ise bize her 2 ayda 1 defa bakanlığımız tarafından yapılan mecburi hizmet ataması ile gelen doktorlarımızın bu görev tarihi dolar dolmaz gitmeleri.  Gitme gerekçeleri ise cok değişken olmakla birlikte son dönemde neredeyse tek gerekçe kötü çalışma koşulları ve idari baskılar. Mobbingi bir idari hak olarak gören Kamu Hastaneleri Başkanının uygulamaları dayanılmaz boyutlara gelmiş 17 yıldır urfada çalışan hekimler bile istifanın eşiğine gelmiştir. Urfadan ayrılan hekim sayıları ise;

Tablo 1.

Uzman hekim

Pratisyen

Diş tabibi

Uzman diş tabibi

TOPLAM

GERÇEKTE OLAN SAYI

130

89

45

1

265

MÜDÜRLÜĞÜN İDDİA ETTİĞİ SAYI

85

85

Tabloda belirtilen tüm hekimlerin isim  branş listesi mevcuttur talep halinde verilebilir.

Doktor sayısında azalma olamasına rağmen ilginç olarak POLİKLİNİK SAYISINDA ARTIŞA GİDİLMİŞ, ATIL OLAN KÜVEZLER HİZMETE ALINMIŞ.          

Açıkçası bu pişkinlik karşısında yani nereden başlayacağımızı bilemiyorum.        Aslında Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma hastanesinde son dönemlerde daha önceden aktif olan kadın doğum servisi kapatılmış şu anda doğum yapılmamaktadır. Poliklinik sayılarında yine son dönemlerde 5 poliklinik kapatılmıştır. Bunlar haricinde daha önce mevcut olan 2. Romatoloji polikliniği 2.hematoloji polikliniği,algoloji polikliniği 2. Endokrin polikliniği yine son dönemlerde kapanan polikliniklerdendir. Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma hastanesinde 3-4 poliklinik sayısı artışı olmuş ancak bu artış hilvan devlet hastanesinde çalışan tek kadın doğumcunun merkeze çekilmesi, Ceylanpınar devlet hastanesine atanan nöroloji ve cildiye uzmanlarının Ceylanpınar'a dahi uğramadan merkeze çekilmesi ile sağlanmıştır.  Atıl durumda olduğu belirtilen Haliliye ek bina da ki yenidoğan yoğun bakım ünitesi bu hastane devralındığı tarihten itibaren 80 yatak tescili mevcut olup her dönemde yatan hasta sayıları giderek arttırılmış en son bir önceki sağlık müdürümüz Op. Dr. Himmet Durgut zamanında sıhhat projesi kapsamında küvöz sayısı 75 e çıkartılmıştır. Yatan bebek sayısında ise son dönemde hastaneye atanan yenidoğan uzmanı sayesinde giderek artış olmuştur. Özetle Haliliye ek binada atıl olan bir yenidoğan ünitesi yoktur ve hiçbir zaman da olmamıştır.

Döner sermaye KANUN ÇERÇEVESİNDE DAĞITILIYORMUŞ SÖZLEŞMELER KANUN ÇERÇEVESİNDE

Bu kurduğunuz sistemde kanun dinleyen kanundan korkan 1 kişi bile olsaydı zaten biz bu açıklamayı yapmak zorunda kalmazdık sizde o koltukları işgal edemezdiniz.  Ama bizim kanuna ve kanun koyuculara saygımız var. Biz kanunun maddelerini aşağıda belirtip takdiri kamuoyu vicdanına bırakıyoruz. 

Aynı kategoride ve performans şartlarında olan iki doktordan birine ortalamadan verilirken diğerine puan karşılığı ücret verilmiştir. Tek uzman olan alanlarda ve /veya hasta sayısı doktordan bağımsız olarak düşük olan branşlarda döner sermaye mevzuatına istinaden hekimin yaptığı puandan bağımsız ortalamanın %100 veya %80 inden döner sermaye dağıtma yetkisi yönetimin inisiyatifindedir. Yasanın verdiği bu yetkiyi kişiye göre farklı uygulamak çalışma barışını bozduğu gibi çalışanlarda gelir kaygısı oluşturmaktadır. Şehirde sayısı 2 olan bir yandal uzmanına 88.36 tl ödeme yapmanın nerden bakarsanız bakın açıklanabilir bir tarafı yoktur, art niyetli ve keyfi bir uygulamadır. 4924 kadrolarında ise şöyle bir durum mevcut: yandal uzmanları ve acil uzmanlarına bakanlık tarafından iş ve işlemlerde özellikli hizmet sunmaları ayrıca yoğun iş yükü olması nedeni ile pozitif ayrımcılık yapılmıştır. Bu anlamda açılan sözleşmeli kadrolar bu iki alanda dağıtıldıktan sonra kalan kadrolar genelde diğer bölümler arasında kura ile dağıtılmaktadır. Ancak maalesef ilimizde bu tamamen eş dost ilişkileri  ve torpil ile dağıtılmakta ve bu durumun neticesinde bazı branşlarda herkes 4924 kadrosuna geçmişken bazı bölümlerde bu kadroya hiç kimse alınmamıştır. Adaletsizlik kadro dağılım noktasında da devam etmekte ve huzur bozucu boyutlara ulaşmaktadır.

"Şanlıurfa İl Sağlık Müdürünün bu verdiğimiz bilgileri bilmiyor olması kabul edilemez ölçüde vahim bir hadisedir. Biliyor ve bu bilgileri bilerek ve isteyerek hem resmi kurumlardan hem de vatandaşlarımızdan saklama yoluna gitmesi ise çok çok daha vahim ve tehlikeli bir hadisedir.

Tüm bunları göz önüne alınca baskı ve mobbinglerin devam edeceğine artık eminiz. Zira açıklamalarını whatsapp durumu yapmayan idarecileri listeleyen Kamu Hastaneleri Başkanının önümüzdeki günlerde listedekilere neler yapacağını açıkçası bizde merakla bekliyoruz. Zorunlu hizmet atamalarını can suyu gözüyle bakmayı bu şehir hakketmiyor. Ama siz bakanlığın zaten MECBURİ hizmet adıyla 2 ayda bir yaptığı her atamayı sanki kendi marifetinizmiş gibi bu vatandaşa öyle bir servis ediyorsunuz ki bu lütuf için şükran duymamızı bekliyorsunuz herhalde. Hakkınızı teslim etmek adına Algı yönetimi dersinizi abilerinizden iyi almışsınız. Bu sağlık çalışanlarının üzerindeki kirli oyunlardan vazgeçin, Urfa sağlığını tatmin aracı yapmaktan vazgeçin. Biz sağlık-sen ailesi olarak vatandaşlarımızın sağlıklı ve kesintisiz sağlık hizmeti almasının yanında sağlık çalışanlarının her ferdinin rahat bir ortamda çalışması amacıyla elimizden geleni yasal sınırlar içerisinde yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Her eleştirimizin ardından üyelerimizin ve delegelerimizin yerini değiştirmekten ve istifaya zorlamaktan vazgeçin. Çünkü Sağlık-Sen ailesi olarak her üyemiz ve her delegemiz doğruları uğruna her türlü mobbinge göğüs gerecek kudrettedir. Siz değerli sağlık yöneticilerimizden cefakar vatandaşlarım ve sağlık çalışanlarımız adına tek ve özel ricamız bizi lütfen daha fazla rencide edip aklımızla alay etmeyin.

 Aksi halde bu memleket sahipsiz değil, sadece sabırlıdır.
Abdulkadir YABİR

TIKLAYIN

Memur-Sen il Sekreteri
Sağlık-Sen İl Başkanı

Yorumlar (0)
-3
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?