Semih Durmuş Cumhuriyete Manşet Oldu: Memur İstedi Sendikası Karşı Çıktı

Sağlık Sen Genel Başkanının geçtiğimiz hafta yaptığı ve ilkkez saglikpersoneliHABER.NET sitemizde videosuyla beraber yayınladığımız haberde, “Ek ödemelerin emekli keseneğine yansıtılması talebi, doğru bir talep değildir.” sözleri tartışma konusu olmaya devam ediyor. Cumhuriyet Gazetesi'de bugün Semih Durmuş'a ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması konusunda sözleri nedeniyle geniş yer verdi.

Sendika 30.06.2020, 09:15 01.07.2020, 15:03
Semih Durmuş Cumhuriyete Manşet Oldu: Memur İstedi Sendikası Karşı Çıktı

Cumhuriyette yer alan haberde;

Durmuş: Ek Ödemeler Emekliliğe Yansıtılmamalı: Bu Yanlış Bir Talep! haberi için tıklayınız

TIKLAYIN

Memur sendikalarının yıllardır ek ödemelerin emekli keseneğine sayılması konusundaki talebine, yetkili sendika Memur Sen’e bağlı Sağlık Sen’in Başkanı Semih Durmuş’tan ilginç bir açıklama geldi. “Ek ödemelerin emekli keseneğine yansıtılması talebi, doğru bir talep değildir.”

Memur ve emeklileri temsil eden sendikalar, yıllardır ek ödemeler dikkate alınmadığı için emekli maaşlarının düşük olduğu görüşünü savunuyor. Emekli maaşı ile güncel maaş arasındaki uçurumun düzeltilmesi için de memurların çalışırken aldıkları tüm prim, ikramiye, ek ders, nöbet ücreti, döner sermaye, ek ödeme gibi ücretlerin emekli maaşına esas kabul edilmesini istiyor.

Ancak toplusözleşme masasına oturan ve bu talepleri hükümete iletmesi gereken Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, tüm sendikaları hayrete düşüren bir açıklama yaptı: 

“Ek ödemelerin emekli keseneğine yansıtılması talebi doğru bir talep değildir. Yanlış bir taleptir. Israrla ve inatla bunu söylüyorum. Ek ödemelerin emekli keseneğine yansıtılması demek, bugün bir sağlık çalışanı arkadaşımızın, maaşından 500 lira daha kesilmesi demek. Emekli olduğunuzda 20 yılda bu para size taksit taksit ödenecek. Emekli tazminatınız da bir kuruş artmaz.” 

Durmuş’un bu sözlerine tepki gösteren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı da olan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Bugün bazı sözde sendikaların gerekçeden ve mantıktan uzak açıklamalarına şahit olmaktayız” dedi. Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Zekiye Bacaksız da, “Çözümsüzlüğü çalışana dayatmak, ‘şükredin’ demek sendikacılık değil” diye konuştu.

Yorumlar (8)
yeter artık 4 ay önce
Sağlık çalışanlarının yıllarını çalan, Sağlık-Sen'in itibarını yerle bir eden bu şahsiyetten sağlık camiası derhal kurtulmalıdır. Sağlık-Sen şube başkanları ne iş yapıyor gereğini neden yapmıyorlar?
sağlıkçı 4 ay önce
ZATEN SEMİH DURMUŞ VE EKİBİNİN MEMURA DESTEK Mİ YOKSA KÖSTEKMİ OLDUĞUNU ANLAYAMADIM. FELSEFELERİ ANLADIĞIM KADARIYLA RABBENA HEP BANA YANİ KENDİMİN VE EKİBİMİN EN ÜST SEVİYEDEN KARNIMIZ DOYSUN, ADAMLARIMIZI EN İYİ KOLTUĞA BECERİKSİZ DE OLSA KOYALIM, DİĞERLERİ NE YAPARSA YAPSIN. KENDİLERİNİ VE ADAMLARINI BEYAZ ADAM İLAN ETMİŞLER ANLAŞILAN.
Mehdi Akgöl 4 ay önce
Işte biz sağlık çalışanları semih durmuş gibi sözde sendikacılar yüzünden hem mesleki itibar hemde maddi ve özlük haklarımız konusunda diğer kamu çalışanlarına göre sürekli geriye gidiyoruz. Sendikacılık siyasete atılmak için bir basamak bir araç olmamalı çalışanların hakkını je pahasına olursa olsun savunmak ve korumaktır
Normal 4 ay önce
Aga bunlar milletvekili adayı oluyorlar. Adamlar hak ediyor. Harıl harıl çalışıp 5 yıldızlı otellerde dinleniyorlar. Kimin ne işini gördüler?( Yöneticiler hariç). Allah'a havale ediyorum.
CESUR YORUM 4 ay önce
Cesur başkan gelince bu şekilde işler olmaz.
TURGUT 4 ay önce
MALUM SENDIKA BASKANININ ACIKLAMASINA RAGMEN SAGLIIK CALISANLARI HALA NASIL ÜYE OLARAK KALABİLİYORLAR UYANIN SAGLIK SEN ÜYESİ SAĞLIK ÇALIŞANLARI DERS VERİN İSTAFA EDIN SENDİKADAN ARTIK BU SENDİKA SİZİ TASIYAMAZ VE HİC BİR HAKKINIZI ELDE EDEMEZ BU BAŞKANLA
kocaeli 4 ay önce
Cumhuriyet tarihimizin en yalancı melun haber kaynağı olan gazete üzerinden, sağlık-sen'e dil uzatan aklı evvellere sözüm, önce sendikacılğın ne olduğunu,neler yapıp yapamayacağını, oturduğun yerden ahkam kesmekle bu işlerin olmadığını, başkanımızın vermiş olduğu bilginin içeriğine değinmeden melun gazetenin bir ucundan tutup ajitasyon yapmasının nedenlerini iyice öğrenmeden ileri geri konuşmanın ne kadar boş ve saçma olduğunu önce idrak edin ve idrak edinde neden memur sendikacılığının halen neden yerinde saydığını düşünün,içinizdeki hazımsızlıktan kurtulmanıza belki vesile olur.
BİR MEMUR 4 ay önce
Tek bayrak,tek devlet .tek millet ,tek medya ,tek internet,diyorsun yani,keşke gazetenin ismine bakıpta yorum yapmasaydın haberin içeriğini de okusaydın.
18
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?