Sağlıkçıların gözü toplu sözleşmelerde

Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı ve şube yönetim kurulu üyeleri, Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş'u ziyaret etti. Ziyarette Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sağlık çalışanlarının öncelikli sorunlarının başında döner sermaye adaletsizliğinin geldiğini söyledi.

Sağlıkçıların gözü toplu sözleşmelerde

Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı ve şube yönetim kurulu üyeleri, Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş'u ziyaret etti. Ziyarette Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sağlık çalışanlarının öncelikli sorunlarının başında döner sermaye adaletsizliğinin geldiğini söyledi.

Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı ve yönetim kurulu üyeleri, Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş ve genel merkez yöneticileri ile bir araya geldi. Sağlık çalışanlarının sahada yaşadığı sorunlar hakkında bilgi veren Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı özellikle döner sermaye sisteminin artık miadını doldurduğuna dikkat çekti. Arayıcı, sağlık tesislerinin çoğunun artık döner sermaye ödeyemez duruma geldiğini belirtti.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş ise yaklaşan toplu sözleşme görüşmelerindeki öncelikli ele alınacak konulardan birinin döner sermaye sistemi olduğunu belirterek döner sermayedeki adaletsizliğin ortadan kaldırılması, daha adil ve adaletli bir sistemin inşa edilmesi için mücadele ettiklerini bildirdi. Genel Başkan Durmuş, "Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları çalışma şartlarının zorluğuna rağmen mesleklerini icra ederken insani değeri yüksek bir fedakarlık örneği göstermektedir. Aynı fedakarlık sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesi hususunda da gösterilmelidir. Sağlık çalışanlarının döner sermayede hak ettikleri ücreti alabilmeleri için gerekli düzenlemeler bir an önce yapılmalıdır. Yeni istihdamlar mevcut sağlık çalışanlarının iş yükünün azalmasına ve çalışma sürelerinin kısalmasına, iş yaşamı ile aile yaşamının uyumlu hale gelmesine ve çalışanların bir nebze de olsa rahat nefes almasına katkı sunacaktır. İcap nöbet ücretinin ödenmesinde mevzuatın farklı yorumlanmasından dolayı uygulama birliği bozulmuştur. Bunun sonucunda ülkenin yarısında icap nöbet ücreti ödenmekte, diğer yarısında ise ödenmemektedir. Buradaki çarpıklık ortadan kaldırılmalı ve sağlık çalışanlarının hakkı olan icap nöbet ücreti ödenmelidir" dedi.

Durmuş, hizmetli kadrosunda olan ancak fiilen veri hazırlama memurunun yaptığı işi yapan çalışanların özlük hakları itibari ile fiilen yapmış oldukları hizmetin karşılığı olan unvanlarda olmadığını da söyledi. Durmuş, bu konuda bakanlığın gerekli adımları atarak bu mağduriyeti de ortadan kaldırması gerektiğini vurguladı. 4/B sözleşmeli, 4+2 sözleşmeli, vekil ebe-hemşire, kamu personeli olmayan aile sağlığı çalışanlarının sorunlarının da çözümü için çalıştıklarını vurgulayan Durmuş, bu statüde bulunan çalışanların ekonomik, özlük, sosyal hakları itibariyle 4/A statüsüne getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Ek göstergelerde yapılacak düzenleme

TIKLAYIN


Durmuş, 3600 ek gösterge de yapılacak olan düzenlemeye değinirken bu ek göstergenin sadece hemşirelerle sınırlı kalmasının asla kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Sağlık çalışanlarının ebe, hemşire ve sağlık memuru diye ayrılmasının doğru olmadığını aktaran Durmuş, "Yapılması gereken eşdeğer unvandaki tüm sağlık lisansiyerini 3600 ek gösterge hakkından faydalandırmaktır" ifadelerini kullandı.

3+1 düzenlemesi

Durmuş, Sağlık Bakanlığı'nda "süreli sözleşmeli" kapsamında çalışanların zorunlu hizmet sürelerini 3+1'e indiren düzenleme ile ilgili de değerlendirmede bulundu. Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, düzenlemenin yasalaşmasıyla Sağlık Bakanlığı'nın yanında Milli Eğitim ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nda da çalışan süreli sözleşmelilerin 4+2 olan zorunlu hizmet yükümlülüklerinin 3+1'e indirildiğini hatırlattı.

Başta sağlık ve sosyal hizmet çalışanları olmak üzere tüm çalışanların, tüm emekçilerin yararına olan her türlü adımı memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Semih Durmuş, "Aynı memnuniyetimizi bu düzenleme için de gösteriyoruz ancak yeterli bulmadığımızı da özellikle belirtiyoruz. Zira eşitlik en temel evrensel ilkedir ve anayasa ile de güvence altına alınmıştır. Ne yazık ki bu son düzenleme, anayasanın en temel ilkesi olan eşitlik ilkesine aykırıdır" diye konuştu.

Durmuş, ziyaret nedeniyle Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı ve yönetim kurulu üyelerine memnuniyetini dile getirerek, teşekkür etti. 

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
SAGLIK ÇALIŞANLARI
SAGLIK ÇALIŞANLARI - 9 ay Önce

birbirlerinizi ağırlayın yeyin için güzelde birazda sağlık çalışanları için vaktinizi ayırın bakanlığa meclise gidin eylem yapın tepki gösterin kamuda en düşük maaşı sağlıkçılar alıyor deyin sorgulayın da sizleri iş yaparken de görmüş olalım olmaz mı

son 5 yıldır döner sermaye alamıyoruz dile getirin artık yeter deyin sağlık çalışanlarını zap edemiyoruz böyle giderse engel olamayacağız greve gitmelerine iş bırakmalarına diye söyleyin

. 17 yıldır sağlık çalışanlarının önünde durduk ses çıkartmalarına engel olduk artık bizleri de dinlemiyorlar deyin bir gün iş bırakırlarsa greve giderlerse hiç şaşırmayın deyin.

herkes greve gidebilir ama sağlık çalışanları 1 gün değil 1 saat iş bırakırsa herşey alt üst olur deyin üyelerimizden aldığımız tepkiler yeter deyin bize bir sövmedikleri kaldı deyin olur mu

üyelerimiz bile bizlerin bu durumlarından bizlerden memnun değil deyin

3600 ek gösterge sabi ödemelerin emekliliğe yansıtılması yıpranma payın geçmişi kapsaması maaşların en az polisler,askerler,müftüler vb gibi 6000 tl olması servislerimizi olması polis öğretmen gibi toplu taşıma indirimleri olması her gün sağlık çalışanları darp ediliyor deyin çözüm üretin deyin bu büyük sorunları halledin deyin olur mu

KISACA 17 YILDIR YAPMADIĞINIZ SENDİKACILIĞI GÖSTERMEDİĞİNİZ TEPKİNİZİ KISACA İŞİNİZİ YAPIN İSTİYOR SAĞLIK ÇALIŞANLARI

Serdar baş
Serdar baş - 9 ay Önce

En büyük sorunumuz döner sermayenin adaletsizliği değil o ikinci sorun en büyük haksızlık taban maaslarimizin diğer memurların yanında oyuncak olması ben bir fizyoterapist olarak keşke öğretmen polis olsaydım der hale geldim ne yazık ki

SIRADAKİ HABER