Sağlıkçılar Gelen Zamları Protesto Etti!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eskişehir Şubesine bağlı sağlık çalışanları, Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi önünde elektrik ve doğalgaza gelen zamları protesto etti.

Sendika 15.01.2022, 19:40 15.01.2022, 22:21 Zeynep Elmalı
Sağlıkçılar Gelen Zamları Protesto Etti!

"RAKAMLAR YALAN, YOKSULLUK GERÇEK"

Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Poliklinikler önünde toplanan sağlık çalışanları, ‘Rakamlar yalan, yoksulluk gerçek. Sefalete teslim olmayacağız’ pankartı ve ‘Bıçak kemikte’, ‘İnsanca yaşamak istiyoruz’, ‘Simit de yiyemiyoruz Hülya Antoinette’ yazılı döviz açtı. ‘Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz’, ‘Sağlık ekip işidir’, ‘Herkese ek zam istiyoruz’, ‘Birleşe birleşe kazanacağız’ şeklinde slogan atan sağlık çalışanları, yanlarında getirdikleri yüksek fiyatlı elektrik ve doğalgaz faturalarını göstererek zamları protesto etti.

"MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR"

SES Eskişehir Şubesi adına konuşan Erhan Kamış, 2021'de aralıksız devam eden zam yağmurunun 2022'nin ilk dakikalarından itibaren zam kasırgasına dönüştüğünü söyledi.

Artık dayanacak takatlerinin kalmadığını ifade eden Kamış, “Elektrikten doğalgaza, akaryakıt ürünlerinden ulaşıma, gıda ürünlerine yapılan fahiş zamlar kâbus gibi üzerimize gelmiştir. Evlerimizde doğalgazı kısmaktan, karanlıkta oturmaktan, en sağlıksın gıda ürünleri tüketmek ten yorulduk. İktidarın döviz kurunun düşmesi ile övündüğü koşullarda yapılan bu zamlar aslında krizin gerçek yüzünü gösteriyor. Demagojiyle yalanlarla artık mızrak çuvala sığmıyor. Türkiye tarihinde görülmemiş bir pahalılık biz emekçileri vuruyor” dedi.

"TEMEL TÜKETİM MADDELERİNDE KDV SIFIRLANMALIDIR"

Bu gidişe sessiz kalmayacaklarını ve insan gibi yaşayana kadar mücadele etmeye devam edeceklerini ifade eden Kamış, temel taleplerini şu şekilde sıraladı:

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Öncelikle emeği ile geçim mücadelesi veren tüm kesimlerin biraz nefes almasını sağlamak için  fahiş zamlar geri alınmalıdır.

Temel tüketim maddelerinde KDV sıfırlanmalıdır.

 İlk adımda kamu emekçilerinin ve emeklilerin maaşları Ocak ayından itibaren en az asgari ücrete yapılan artış oranında, yani yüzde 50,4 oranında artırılmalıdır.

İkinci adımda mevcut ‘toplu sözleşme sistemi’ derhal değiştirilmeli, grev hakkı ile tamamlanan evrensel gerçek toplu sözleşme sistemine geçilmelidir.

 Bunun devamı olarak en geç üç ay sonra toplu sözleşme masası kurulmalıdır. Tüm tarafların ve bağımsız iktisatçıların katılımı ile dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı tespit edilmelidir.

 En düşük maaşı alan, eşi çalışmayan, iki çocuklu kamu emekçisinin geliri maaş zammı, kira yardımı, ulaştırma yardımı, yemek yardımı gibi kalemlerde yapılan artışla tarafların birlikte belirlediği dört kişilik ailenin yoksulluk sınırı rakamının üzerine çıkarılmalıdır.

 Tüm kamu emekçilerinin maaşları en düşük maaşı yoksulluk sınırı üzerine taşımak üzere yapılan artış oranında artırılmalıdır.

(Sözcü)

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
Abdullah catli 5 gün önce
:)))
Sağlıkçı anne 5 gün önce
Milli eğitim bakanı öğretmenleri unutmadı covit 19 da oturan evinde mesai yapan öğretmeni başarı belgesi verdi kanun çıkardı terfi yaptı maaş ikramiyesi yaptı bizim sağlık bakanı covitte canla başla çalışan saglikcilarabasta dr larimiz hemşirelerin acil tıp Tekn sağlık memurlarımız ve diğer calisan personelimizin unuttu ayretten ek zam yapacaktı sağlık çalışanlarına ek gösterge verecekti unutulduk bu memlekette sağlıkçı olmasaydı covvitte insanlar ne durumda olurdu covitte çalışan calikcilari sadece alkışladığı zam yok ek gösterge yok sağlıkçı kanunu yok terfi yok ikramiye yok sağlıkçılara başarı belgesi yok taktikname yok bu memlekette çalışana birsey yok bunu anladık sağlıkçılara hakkını verilmesini istiyoruz sağlık bakanım yoksa sağlıkçılara istifa edecekler bu gidişle sağlıkçılara değer verin sahip çıkın saygolarimla
-11
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?