Sağlık Sen Başkanı Yılmaz: Sağlık Çalışanlarının Ek Ödemesini Geri Verin!

Sağlık çalışanları döner sermaye yönetmeliği mevcut haliyle gerekli önlemler alınmadığı için içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Döner sermaye havuzu sermaye üretirken, havuzdan adaletli dağıtım yapılırken, havuza ekstra giderler eklendi gelir geriledi. Dönersermaye havuzunu hekimlerin muayeneleri yasaklanması sonrasında, hekimlere yapılan iyileştirmeler, havuz üzerinden yapılan istihdam ve kurumun giderlerinin bir çoğunun havuza devredilmesi, sut fiyatlarındaki yerinde sayma yanında giderlerdeki artış sebepleriyle havuz diye bir şey kalmamıştır.

Sendika 13.07.2021, 13:08 Güler Sağlam
Sağlık Sen Başkanı Yılmaz: Sağlık Çalışanlarının Ek Ödemesini Geri Verin!

Sağlık hizmetini cazibe haline getiren döner sermaye havuzu bir şekilde yok olunca, sağlık çalışanı olmanın bir cazibesi kalmadı. Mağduriyetlerle boğuşan sağlık çalışanlarına yapılacak yeni istihdamlar, sağlık çalışanlarını olmayan döner sermayenin adını bile edemeyecek duruma getirilecektir.

İstihdamdan önce, sosyal ve ekonomik iyileştirmeler yapılsın, sorunlar çözülsün. Sosyal ve ekonomik iyileştirmeler doping etkisi yapacaktır. İyileştirmeler yapılmadan yapılacak istihdamın mevcut olumsuzlukları daha da derinleştireceği kaçınılmazdır.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Öncelikle sağlık çalışanlarının ek ödemesini geri verin, sabit ödemenin üç katı olarak ödenmekte iken 3'te 1'ini sabitleştirdiğiniz, 3'te 2'sinin yok olduğu ek ödemenin yeniden adaletli ve hakkaniyetli çözülmesi gerekir. Çözülemiyorsa olmayan bir ödemenin gündem edilmesinden sağlık çalışanları rahatsızdır, tamamen kaldırılsın ve maaşlar iyileştirilsin.

Çalışanların sosyal ve ekonomik hakları iyileştirmeden istihdam yapılması çalışma barışını dahada kötüye getirecektir. İstihdam yapılmasın demiyoruz; önce çalışanların hakları diyoruz. İstihdam yapınca sanki sağlık çalışanlarına hak veriyormuş gibi bir algı oluşuyor.

Likapa

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
Ne ek ödemesi ya 5 ay önce
Maaşları iyilestirin maaşları.bunlar daha mevzuyu anlamamislar.sendikaci olmuşlar.bu arada kendim hekimim.hekimlere yapılan hangi iyileştirme?.aynı işi eşit sayıda yapan iki doktorun hastane gelirine bağları geliri arasında dağlar var.maaslar kamuya göre düşük .döner alan gemisini yürütüyor.hemsirelerde durum daha vahim.
Kul HAKKI 5 ay önce
Sayın yılmaz 2015 şube müdürlerinin hakkı ne olacak yazılı başarılı sözlü başarılı yedek adamlarınızı atadınız bizleri mağdur ettiniz sizi Allaha havale ediyorum
Günaydın 5 ay önce
Yetkili sendika kimdi acaba toplu şözleşmelerde kim imza attı acaba bu duruma sağlıkçılara gelmesini kim sağladı sizlere günaydın diyorum.
sağlıkçı.. 5 ay önce
Sağır sultan anladı bunlar anlamadı ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz diğer devlet memurları gibi tek ödeme ve onlar kadar maaş almak istiyoruz 20 senedir baştasınız ama sayenizde sağlıkçılar itten rezil oldu anca boş laf bunların ki ....
sağlıkçı biliyor boş anlatma 5 ay önce
bahane üretmeyin hastaneler tam kapasite çalışıyor. çeşitli bahaneler ile ek ödeme kesildiğini söylemeyin. biz sağlıkçılar biliyoruz. gelirler başkalarına ,şirketlere ve hekimlere akıyor .
sağlıkçı 5 ay önce
döner sermaye yok oldu. maaşlar eridi. hepsi bitti gitti .
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?