Sağlık Sen Bakanlık Önünde: Alın Terimizin Hakkını İstiyoruz!

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş Başkanlığında Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesinin önünde toplanan 81 İlden gelen şube başkanları dönmeyen döner sistemini eleştirdi.

Sendika 25.03.2021, 18:16 25.03.2021, 18:26 Güler Sağlam
Sağlık Sen Bakanlık Önünde: Alın Terimizin Hakkını İstiyoruz!

Türkiye'nin 81 ilinden gelen Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) şube başkanları, Sağlık Bakanlığı önünde toplanarak ücret adaletsizliğine neden olduğu gerekçesiyle döner sermaye sisteminin iyileştirilmesini istedi.

Sağlık Bakanlığını sorunların çözümü için acilen EHA kuralını (eşitlik, hakkaniyet ve adalet) uygulamaya davet eden Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, “Vicdanınız rahatsa, 720 bin sağlık emekçisinin kalbi neden kırık? Neden döner sermayeden analarının ak sütü kadar helal olan ücretlerini alamıyorlar?” diye tepki gösterdi. 

Sağlık-Sen Genel Merkez Yönetimi, 81 ilden gelen şube yöneticileriyle birlikte Sağlık Bakanlığı önünde ücret adaletsizliğine ve döner sermaye sistemine tepki gösterdi. Burada basın açıklaması yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sağlık çalışanlarının döner sermaye sisteminden kaynaklı ücret adaletsizliğine tepki gösterdiğini dile getirerek, “Gece gündüz ter akıtan, can kurtarmak için can vermekten çekinmeyen fedakar sağlık çalışanlarının itirazı var. Duymak istemeyenler kulaklarını açsın, görmek istemeyenler gözlerini başka yere çevirmesin. Buradayız ve itiraz ediyoruz, sonuç alıncaya kadar da itirazımızı sürdüreceğiz” ifadelerine yer verdi.

Açıklamasında, itiraz gerekçelerine de yer veren Durmuş “Neye mi itiraz ediyoruz; en başta sağlık çalışanlarını perişan eden hakkaniyetsiz döner sermaye sistemine itiraz ediyoruz. Böyle bir sistem olmaz, olamaz, olmamalıdır diye yıllardır haykırıyoruz. Bu sistem varken ve bu sistem sağlık çalışanlarının sinesine ok gibi saplanmışken, sorumluluk ve vicdan sahibi hiçbir yönetici uyuyamaz, uyumamalıdır diyoruz” diye konuştu.  

“Ey Yetkililer Söyleyin, Vicdanınız Rahat mı?“

Sağlık çalışanlarının döner sermaye sistemi yüzünden her gün kan ağladığını söyleyen Durmuş, yıllardır sorunların çözümü için bir arpa boyu yol alınamadığını belirtti. Yaşanan adaletsizlikleri her fırsatta ve her platformda dile getirdiklerini kaydeden Durmuş, yetkililere şu soruları yöneltti: “En başından beri şu sorumuza açık açık cevap istiyoruz;  Ey yetkililer! Ey döner sermaye sorununu bir gecede halletme kudretinde olanlar. Vicdanınız rahat mı? Lütfen söyleyin, vicdanınız rahat mı?  Rahatsa, çok bir diyeceğimiz yok elbette. Vicdanınız rahatsa, sadece şunu söylemek isteriz; madem vicdanınız rahat, 720 bin sağlık emekçisinin kalbi neden kırık? Neden döner sermayeden analarının ak sütü kadar helal olan ücretlerini alamıyorlar?”

TIKLAYIN

Hakkaniyetsiz döner sermaye sisteminin, “sağlık çalışanını, sağlık çalışanına düşman ettiğini” söyleyen Durmuş, “Bu sistemin, sağlık çalışanlarının emeğini, alın terini yok saydığını, görmüyor musunuz? Bu sistemin, sağlık çalışanlarını meslekten soğuttuğunu, hayata küstürdüğünü, boyunlarını büktüğünü anlamıyor musunuz?” tepkisinde bulundu.

“Eşit İşe Eşit Ücret Kuralı Neden Sağlık Çalışanlarına Uygulanmıyor”

Pandemi döneminde sağlık çalışanlarına ödenen ilave ek ödemelerin ücret adaletsizliğini daha da derinleştirdiğini kaydeden Durmuş, “Bu nasıl bir sistem ki Bakanlığa bağlı 81 ildeki 934 hastanede görev yapan; aynı branştan/meslekten, aynı işi yapan, aynı eğitime, aynı çalışma yılına sahip hiçbir sağlık çalışanı aynı ücreti alamıyor! Üniversite hastanelerinde durum çok daha kötü vahim” dedi.

“Bu çarpıklığa bu düzensizliğe bu haksızlığa, makul bir sözü olan varsa, çıksın söylesin” diyen Durmuş, “Eşit işe eşit ücret kuralı sağlık çalışanlarının semtine uğramıyor” tespitine yer verdi. Durmuş, bu durumun nedenini anlayamadıklarını kaydederek şunları söyledi; “Yaptıkları iş önemsizse biri çıkıp bunu söylesin. Sağlık çalışanları kamunun üvey evladı da bizim mi haberimiz yok! Üvey evlat değillerse, kutsal bir meslek icra ediyorlarsa, işlerinin hakkını veriyorlarsa, neden hiçbir sağlık çalışanı bir sonraki ay cebine kaç para gireceğini bilmiyor.” 

“Sağlık Çalışanları Artık Bakanlıktan İcraat Bekliyor”

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (45)
İstifalar artınca eylem kaçınılmaz oldu 3 hafta önce
Herkesi istifaya davet ediyorum
Ruhsuz 3 hafta önce
şimdi Titre sağlık bakanlığı.sağlıksen gösteri yaptı.????????
Sağlıkçılar 3 hafta önce
Hele şu keratalara bakın hele eylem de yaparlarmış üye kaybı korkusundan iş yapıyoruz imajı vermek adına zaten her gün bakanlıkta olanların koltuk için Makam için şimdi bakanlığın önünde eylem yapması pekte inandırıcı değil
Serdar 3 hafta önce
Dostlar alışverişte görsün Fransa'da ki sağlıkçılar eylem yaptığında bile türk basınında daha çok yer almıştır. Bu kadarı eylem değil basın açıklamasıdır.O da kendin çal kendin oyna niteliğini geçememiş
Erdal aksoy 3 hafta önce
Gelecek aylarda dönmeyen sermaye covit 19 gibi patlama yapar bu kez de paranin aktinda eziliriz yapmayin bunu bize
smemuru 3 hafta önce
17 YILDIR istiyor ama masaya oturunca 3,5 yeter diyor.
Yorgun 3 hafta önce
Boş verin
Aaa 3 hafta önce
Ouvvv bu kadar sertleşmeye gerek yok biraz sakin lütfen sağlık sen
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
6
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?