Sağlık Çalışanları, 3 Gün Yapılan Alkış Desteğini 3 Dakikalık Alkışla İade Etti!

İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanarak yeni ek ödeme düzenlemesini protesto eden Bursa Sağlık Sen Şubesi, "Sağlık çalışanlarına 3 gün boyunca yapılan alkış desteğini, yaptığımız eylemde 3 dakikalık alkışla iade ettik." açıklamasını yaptı.

Sendika 25.09.2020, 14:29 25.09.2020, 14:36 Güler Sağlam
Sağlık Çalışanları, 3 Gün Yapılan Alkış Desteğini 3 Dakikalık Alkışla İade Etti!

Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Şube Başkanı Gökhan Yünkül, “Üç günlük alkış ile evdeki çocuğumuzun karnını doyuramaz, alın terimizin karşılığını veremezsiniz” dedi. Şube Başkanımız Gökhan YÜNKÜL yaptığı basın açıklamasının ardından eyleme katılan sağlık çalışanlarımız 3 dakikalık kesintisiz alkış ile yeni ek ödeme yönetmeliğini ve düzenlemesini protesto etti.

Basın açıklamasının tam metni ;

Kıymetli Basın Mensupları

Çok değerli sağlık çalışanlarımız

Basın açıklamamızın başında Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşanan şiddet olayını gerçekleştirenleri kınıyor, sağlık çalışanı arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Sağlıkta şiddet olaylarına karşı caydırıcı tedbirlerin hayata geçmesi için bir kez daha başta Adalet Bakanlığı olmak üzere, İçişleri Bakanlığı'na ve Sağlık Bakanlığı'na çağrıda bulunuyoruz. Toplumun tüm kesimlerine şiddete karşı sıfır tolerans göstermesi için çağrıda bulunuyoruz.

Bu yıl başında Çin'de patlak veren ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covit 19 ülkemizi de kısa zamanda etkisi altına almış, bugüne kadar binlerce insanımızın vefat etmesine binlerce insanımızın da hastalanmasına neden olmuştur. Salgının hız kesmesini beklerken maalesef süreç her gün daha kötüye gidiyor, vaka sayıları ve ölüm sayıları da artış göstermeye devam ediyor. Bu olumsuz süreci Sağlık Bakanlığımızın uyarılarına uyarak atlatabileceğimizi de ifade etmek istiyorum. Bizler sağlık personeli olarak bu pandemi sürecinde şüphesiz ki hayati önem taşıyan bir görev icra ediyoruz. Bugüne kadar sağlık çalışanları açısından zaten var olan bulaşıcı hastalık riski bu defa daha büyük bir risk haline gelmiş, bu süreçte yüzlerce arkadaşımız bu hastalığa yakalanmış ve maalesef bir çok sağlık çalışanı arkadaşımız şehit olmuştur. Bu özverili çalışmaları sadece bugüne ait olmayan sağlık çalışanlarımız her daim büyük bir övgüyü de hak etmektedir. Nitekim bu övgü halkımızın ve devlet erkanının sağlık çalışanlarını alkışlaması ile de ortaya konmuştur.

Değerli Basın mensupları;

TIKLAYIN

Her insan gibi sağlık çalışanlarımızda evlerinin geçimi, çocuklarının rızkı için çalışıyorlar. Sağlık çalışanları olarak bizler evimize alnımızın teri ile kazandığımız helal ekmeğin götürülmesini önemsiyoruz. Aldığımız maaşın karşılığını kat be kat veriyoruz. Evimizden, çocuklarımızdan, sosyal hayatımızdan fedakarlık yaparak gece gündüz halkımızın sağlığı için çaba gösteriyoruz. Bugün yaşadığımız ağır iş yükü altında ezilme, bulaşıcı hastalık ile karşılaşma riski, ruhen ve bedenen yaşadığımız travmalar ve yıpranma dün ne ise, bugün de aynıdır. Sağlık çalışanları açısından dünün ve bugünün tek değişmeyeni emeklerinin karşılığını alamaması, uğradığı hak kayıpları, sağlık bürokrasisinin bu sorunlara kör ve ilgisiz olmasıdır. Yıllardır sağlık çalışanlarının kanayan yarası olan ek ödeme meselesinin adil bir çözüme kavuşması en temel çağrılarımızdan biri oldu. Bu sistemin artık yürümesinin, sağlık çalışanlarını tatmin etmesinin mümkün olmadığını söyledik, söylemeye de devam edeceğiz. Bu sistemin artık tamamen sonlandırılması, artık sağlık çalışanlarının onuruna yaraşır şekilde, biten-giden döner sermayenin yerine aylık maaşlarımızın yükseltilerek yeni bir sayfanın açılması Sağlık-Sen olarak olmazsa olmaz talebimizdir dedik, demeye de devam edeceğiz.


Meydanlara her çıktığımızda sağlık çalışanları için adım atılmasını beklediğimiz adımların bir lütuf olmadığını, tam tersi bunun bir hak teslimi olacağını ifade ettik. Yıllardır süregelen bir mağduriyet yaşıyoruz. Almamız gereken karşılık, ödenmesi gereken ek ödeme; ister yönetmelik kaynaklı deyin, ister başka bir gerekçe söyleyin ama ödenmiyor.  Sağlık çalışanları olarak adına ek ödeme dediğimiz, döner sermaye dediğimiz çürümüş bir sistemle karşı karşıyayız. Evet sistem çürümüştür. Zira yapılan her düzenleme yapılan her yama daha büyük sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Sayın Sağlık Bakanımız döner sermaye sisteminin daha adil bir yapıya kavuşması için çalışma yapacağını açıkladığında herkes gibi bizlerde ümitlenmiştik. Ancak yapılan yeni düzenleme eski sorunları çözmediği gibi yeni sorunlar üretmiştir.

Dün yayınlanan ek ödeme düzenlemesi ile söylediklerimizde ne kadar haklı olduğumuzu gördük. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık çalışanlarına 3 ay tavandan ek ödeme yapılacağı ifade edilmesine rağmen daha önce yaşanan garabet uygulamanın daha kötüsü ile bugün karşı karşıyayız. Bakanlık yaptığı her düzenlemede maalesef bugüne kadar sürekli ADALETSİZLİKLER üretmiştir. 
Geçen dönem 3 aylık ek ödeme düzenlemesinde branşlar arasında ciddi uçurumlar söz konusu iken, bugün ise sağlık çalışanlarının karşılaştığı risk aynı olmasına rağmen farklı ücret politikası ile karşı karşıya kaldık. Bir hemşireye 100 tl verilirken başkasına 500 bir diğerine 1500 tl verilecektir. İl sağlık müdürlüğü, 112 lerde görevli arkadaşlara ise belki 75 kuruş ödenecektir.   

Değerli Basın mensupları kıymetli sağlık çalışanı arkadaşlarım;

Bu kadar çaba ve emeğimizin karşılığında hak ettiğimiz ücreti alamıyoruz. Sağlık çalışanları olarak adına ek ödeme dediğimiz, adına döner sermaye dediğimiz çürümüş bir sistemle karşı karşıyayız. Evet bu sistem çürümüştür. Bu sistemin sağlık çalışanlarını mutlu etmesi, bu sistemin hakkaniyet ve adalet üretmesi mümkün değildir. Ek ödeme yönetmeliği her değiştiğinde adalet gelecek diye açıklama yapılmasına rağmen sistem sürekli adaletsizlik üretiyor. Daha ilk ayda yeni yönetmeliğin yeni adaletsizlikler ürettiği ortaya çıktı. Daha ilk ayda tüm sağlık çalışanlarını hayal kırıklığına uğrattı. O yüzden diyoruz ki, ek ödeme sistemi bitmiş ve gitmiştir. Hiç kimsenin memnun olmadığı bir sistemi yürütmeye çalışmak doğru değildir. Artık feryat ediyoruz. Üç günlük alkış sesleri bizim feryadımızı bastıramaz. Üç günlük alkış ile evdeki çocuğumuzun karnını doyuramazsınız. Üç günlük alkış sesleri ile alın terimizin karşılığını veremezsiniz. Artık sağlık çalışanlarının insani ve mesleki onuruna yaraşır şekilde, biten-giden döner sermayenin yerine aylık maaşlarımızın yükseltilerek yeni bir sayfanın açılması olmazsa olmaz talebimizdir

Sağlık çalışanları açısından artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Bizler artık her ay ne kadar yatacak endişesi taşıdığımız hiç bir sağlık çalışanının memnun olmadığı, bu köhnemiş ek ödeme düzeninden kurtulmak istiyoruz. İnsanca yaşayacağımız, alın terimizin karşılığının her ayın 15 inde maaş olarak ödendiği, aldığımız tüm ücretin emekliliğimize yansıdığı bir sistem istiyoruz. Canını dişine takarak gece gündüz çalışan sağlık çalışanlarımız bunu fazlası ile hak ediyor. Evet bizler takdiri hak ediyoruz. Ama takdir olarak alkış değil alın terimizin karşılığını istiyoruz.  

Sağlık çalışanlarına yapılan üç günlük alkış desteğini bugün Bursa'dan Sağlık Bakanlığı yetkililerini 3 dakika kesintisiz alkışlayarak iade ediyor, artık İstisnasız tüm sağlık çalışanlarımız için yeni, hakkaniyetli ve adaletli bir ücret sisteminin kurulması gerektiğini, Yüksek İhtisas Hastanesi, İnegöl Devlet Hastanesi, Dörtçelik Çocuk Hastanesi önünde gerçekleştirdiğimiz eylemlerden sonra bugünde il sağlık müdürlüğü önünden bir kez daha haykırıyoruz.
Sağlık çalışanlarının onuruna yaraşır bir ücret düzenlemesi oluncaya kadar Sağlık-Sen Bursa Şubesi olarak eylemlerimize devam edeceğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Bu sistem artık sağlık çalışanları için döner sermaye değil dönmeyen sermayedir, bu sistem artık ek ödeme değil ek zulümdür, bu sistem artık bizim için bir teşvik değil bir tehdittir. Sağlık çalışanları bunu mu hak ediyor? Siz bize alkış tutarken olacağı bu muydu? O zaman bu yapılanları alkışlama sırası şimdi bizde. Şimdi biz bu yapılanlara alkış tutuyoruz.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (9)
SAĞLIK SEN 4 ay önce
BIRAKIN BU GÖSTERMELİK EYLEMLERİ,ZATEN HEPSİ SİZİN YÜZÜNÜZDEN OLMADI MI
Tavan Mavan Hikaye 4 ay önce
Sağlıksenci semih durmuş efendi bursa başkanını yakından görevden alır.Çünkü "memurun hakkı için eylem yapmış".Olacak iş değil.Semih'in vekilliğe giden yolunda diken olma Bursa.
mert 4 ay önce
Tebrikler. Mücadeleye destek verenlere teşekkürler
Hemsireler sağlık memurları 4 ay önce
Önce gidin genel merkezinize baskanlarinizi protesto edin onlara söyleyin ne soylecekseniz bunları artık üyeler tutmuyor kimse sizlere inanmıyor samimi bulmuyor zaten boyle 3,5 kişi toplanmakla birşey elde edemezsiniz merkeze gidin meclise gidin bakanlığa gidin ne kadar samimiyseniz görelim
Ben 4 ay önce
Alkışlayacağınıza tüm üyeler birden istifa edersiniz. Asıl ses o zaman çıkar ellerinize yazık değil mi kardeşim
İskender Pala 4 ay önce
Katılıyorum Sayın meslektaşlarım sonuna kadar arkanızdayım.
Malasef bu pandemi döneminde çok haksızlıklar gördük, Bu pandemi döneminde tüm sağlık çalışanları canla başla bu süreci işleyişini halkımızın sağlığını düşünerek ve fedakarlık yaparak dahada kendilerini tehlikelere atarak yüzlerce arkadaşımız malasef bu pandemi sürecinde vefat etmiş, Cok sayıda sağlık çalişanimizda bu bulaşıcı hastalığa yakalanmıştır halende hastanelerde tedavi görmektedirler.
Bizler adalet istiyoruz bizler çok alana çok az alana az ödemeyi istemiyoruz .Bu süreçte hepimiz aynı durumdayız. Aynı riski yatısiyoruz.
Lütven sayin Devlet büyüklerimizden ricamiz bu sağlıktaki radikal ve çiftte standart döner sermaye el atınız adil davranınız. Bu teşkilat sadece bir kaç kişi çalışmıyor, Her kes hak ediyor.
Doktor,Hemsire ,Memuru ,Hizmet personeli çalışıyordur ve haklarını ona göre verilmesini istiyoruz .
Bu cati altında bir doktor pandemi hastalığına yakalamıyorsa veya oluyorsa ,diğer sağlık çalışanları da aynı durumdadır unutmayınız. Adalat istiyoruz adalet .
çekirdekten sağlıkçı 4 ay önce
yaşasın adalet yaşasın kalkınma
Tuldenim Lee 4 ay önce
Vergi elektrik su d gaz araba vergisi ev vergisi vergide vergi verenler saglikcilar degilmi niye adil olunmuyor sağlıkçılara ne istiyorsunuz bu ülkede saglikcinin emeği bu kadar ucuza olurmu sayın bakanımız saglikcilar bıktı yoruldu psikoljilerini bozuldu aşırı nöbetler den dolayı çocuklarından uzaklar gunasiri nöbetler var ayda 12 defa nobete gidip 15 nöbet tutanlar var peki varmı bir çözüm uyku düzensizliği perişan ediyor yaşamları nöbetler de geçiyor sağlıkçılara değer verilmeli acilen bir kurultay toplanıp acilen saglikcilar la ilgili düzenleme ler yeniden gözden geçirilmeli halen daha 24 saat gunasiri nöbet tutan hastaneler var sayın bakanımız koronaya herkes maruz kalıyor hastane ORTAMINDA herkes riskli ha siz diyorsunuz anladık korona tedavisi ile ilgilenen hemşireler 3 katı alsın peki diğer birimler onlar üvey evlat değil sizde biliyorsunuz çözüm sadece bumu gerçek çözümden neden yana değilsiniz alın 100 yuzbinlerce saglikci dolsun hastaneler saglikci azalsın gun aşırı nobeter olurmu olursa olur olmasa sizlere yine saygımız var bu kadar feryadına duymassaniz ne diyelim canınız sağ olsun belkide bir supriz yaparsa 1000 tl seyyanen zam yaparsınız
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-7
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?