Önder Kahveci: Ülke Büyüdü Memur Maaşları Küçüldü!

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Yılın daha beşinci ayında sadece enflasyon kaynaklı erime aylık ortalama 163 TL’ye tekabül etmektedir diyen Kahveci, "Mayıs ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu." dedi.

Sendika 03.06.2021, 15:01 Güler Sağlam
Önder Kahveci: Ülke Büyüdü Memur Maaşları Küçüldü!

“Yılın daha beşinci ayında sadece enflasyon kaynaklı erime aylık ortalama 163 TL’ye tekabül etmektedir” diyen Genel Başkan Kahveci, “Hal böyle olunca enflasyona endeksli maaş artışlarının kamu çalışanlarının alım gücünü nasıl erittiği, gelir dağılımını nasıl bozduğu ortaya çıkmaktadır” dedi.

Genel Başkan Kahveci açıklamasında;

“TÜİK, mayıs ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre nisan ayında TÜFE %0,89 yükseldi. Yılın ilk beş ayında enflasyon %6,39 olurken, yıllık bazda %16,59 olarak belirlendi. 

Kamu görevlilerine ve emeklilere 2021 yılının ilk altı ayı için yapılan maaş artışı %3 iken beş aylık dönemde enflasyonun %6,39 olması, memur maaşlarının enflasyon karşısında resmî olarak %3,39 eridiğini de ortaya koydu. İlk beş ayda ortaya çıkan bu erime, memur maaşlarına yapılan zamdan daha fazla erime yaşandığını göstermektedir. Buna göre enflasyon maaş zamlarını kat be kat aşmış durumdadır. 

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Bir ülkede enflasyon, maaşlara yapılan zamdan iki kattan daha hızlı artıyorsa burada ücret politikalarının belirlenmesinde bir aksaklık gelir dağılımında bir bozukluk var demektir. Yılın daha beşinci ayında sadece enflasyon kaynaklı erime aylık ortalama 163 TL’ye tekabül etmektedir. Hal böyle olunca enflasyona endeksli maaş artışlarının kamu çalışanlarının alım gücünü nasıl erittiği, gelir dağılımını nasıl bozduğu ortaya çıkmaktadır.  

Yıllık resmî enflasyonun %17’leri bulduğu dönemde memur ve emeklileri yıllık %6’lık zamma mahkûm etmenin de sosyal devlet anlayışı ile bağdaşan bir yönünün olmadığı görülmektedir. Bu süreçte yılın ilk çeyreğinde milli gelir %7 büyümüştür. Maaşların enflasyonun yarısından daha az bir artış gösterdiği ortamda bırakın büyümeden pay almayı sıfır zam bile alamayan kamu çalışanlarının gelir pastasındaki oranı da azalmaktadır. Bu durum ülkedeki gelir adaletsizliğini artırmakta, zengin daha zengin olurken dar ve sabit gelirlilerin varlıkları sürekli azalmaktadır. Bu durumu düzeltmenin yolu, gerçek enflasyon, zorunlu harcamalar, büyüme ve refah payını dikkate alan bir maaş zammı politikasından geçmektedir. 

Toplu sözleşme sistemine geçildiğinden beri hükümet ve yetkili konfederasyonca maaş pazarlıklarının sürekli hedeflenen enflasyon temeline dayandırılarak yürütülmesinin hem memurumuzun hem de emeklilerimizin refah seviyelerini her yıl biraz daha düşürdüğü apaçık ortadadır. Kaldı ki, bu yıl memurlara reva görülen zam, hedef enflasyonun bile altındadır.

Görülmektedir ki, memurlarımızın maaşı her geçen ay mum gibi erimektedir. Döviz kurlarındaki artış, yatırım araçlarındaki yükseliş, benzin, doğalgaz, elektrik ve gıda başta olmak üzere zorunlu harcamalara gelen zamlar memurlarımızın belini bükmektedir. Bir taraftan COVID-19 salgınıyla mücadelenin baş aktörleri olarak üstlendikleri hayati görevlerin yükü diğer yandan ekonomik olarak terk edilmişliğin getirdiği baskı memurlarımızın ve emeklilerimizin geleceğe dair umutlarını tüketmektedir. Bu gidişe bir dur deme vakti gelmiş de geçmektedir. 

Bu bakımdan toplu sözleşme görüşmelerini beklemeden kamu çalışanlarının yaşadığı bu drama bir son verilmelidir. Kamu çalışanlarının ve emeklilerimizin sağlıklı bir yaşama kavuşturulması, yaşanan erimenin telafi edilmesi ve alım güçlerinin artırılması için memur ve emeklilere ivedilikle ek zam yapılmak zorundadır. 

Sürekli memurların kaybettiği bir ortamda kamu çalışanlarının gidişatı tersine çevirmek için ağustos ayını bekleyecek gücü ve sabrı kalmamıştır. Yetkililer bu duruma daha fazla geç kalmadan müdahale etmeli ve tüm kamu çalışanlarımız ek zam ile desteklenerek %16,59 enflasyona karşılık memurlarımıza %6,1 zam verilmesi garabetinden kurtarılmalıdır”    

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (12)
aslan 3 hafta önce
Sayın başkan bunları Ağustos ayında diğer sendika başkanları ile biraraya gelerek hep bir ağızdan söylerseniz daha iyi olacak. Çalışanlar sizden bunları bekliyor
Ankarali 2 hafta önce
TÜİK YALANCİ MİLLETİ KANDİRİYOR EFLASYON YUZDE KİRKKK
hasan 2 hafta önce
tuik çalışanları çok müslümandırlar,yalan söylemezler
sema 3 hafta önce
Sayın başkana, gerçekten teşekkür ederiz.
Sağlıkçı 3 hafta önce
Aynı senin bıyıkların gibi büyüdü
Saglik calısani 3 hafta önce
Arkadaşlar bunlar hiç çalışmadan tirilyonluk bunlar seni sömürüyor
İşçi 3 hafta önce
Herşeye %40 ile %160 yam geldi marketlere herkes giriyor görüyor işçiye % 20 ilk 6 aya sonrası % 3 onu bile alamazlar da işçiye ne verirse Memurada ağustosda onu verecekler niçin işçi ve memur sendikaları birlik olmuyor çünkü kimse üyelerini düşünmüyor kendi menfaatlarini düşünüyor bu ülkede sendikalar boş
Dişçi 3 hafta önce
Bunların derdi koltuk ballı maaş
Büyük 3 hafta önce
Ne büyümesi zenginler, yancılar büyüyor. Büyüsek neden enflasyon yükseliyor, tl para kaybı oluyor, kurumsal yatırımcılar Türkiye'den çıkıyor ? Büyüme verileri de enflasyon verileri gibi. Markette, pazarda yüzde yüz enflasyon, TÜİK de yüzde 10
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?