Memur-Sen’den memurlara seyyanen zam talebi

Açıklanan enflasyon rakamları sonrasında Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Akit TV canlı yayınına katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Yalçın, kamu görevlilerinin alım gücünün düştüğünü belirterek seyyanen zammın düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Sendika 07.01.2021, 08:52 07.01.2021, 08:58 Güler Sağlam
Memur-Sen’den memurlara seyyanen zam talebi

Yalçın, Akit TV canlı yayınına katıldı. Açıklanan enflasyon rakamlarının akabinde memur maaşlarına yapılacak zam oranının belirli olmasından sonra sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Yalçın, Akit TV canlı yayınına katılarak gelişmeleri değerlendirdi.

Memur-Sen olarak 5. Dönem Toplu Sözleşmesi’nde sundukları tekliflerin kabul edilmiş olsaydı şu an bu tartışmaların yaşanmıyor olacağını ifade ederek şöyle devam etti: “Biz masada, 2020 yılı için 8+7 2021 için 6+6 şeklinde bir teklif sunmuştuk. Ancak ne yazık ki masadan uzlaşma çıkmadı. Çünkü bize sunulan teklif tahmin üzerinden sunuldu. Ancak Türkiye’de son 10 yılda hiçbir enflasyon tahmininin tutmadığını gördük. Biz bu ezberi bildiğimiz için, beklentileri karşılamayan teklifi reddettik. Geldiğimiz noktada da tekliflerimizin doğruluğu ve hakkaniyetliliği bir kez daha ortaya çıkmış oldu.”

Memur-Sen’in sunduğu teklifle Kamu İşvereni Heyeti’nin sunduğu teklif arasında bir uçurum olduğunu kaydeden Yalçın, Memur-Sen olarak bir kez daha haklı çıktıklarını ancak buna sevinemediklerinin altını çizdi.

Açıklanan enflasyon rakamlarının ardından kamu görevlilerine 7.36 oranında bir zam yapılacağını ancak bunu bir zam olarak görmediklerini de belirtti.

TIKLAYIN

Memurun Alım Gücü Düştü

Konuşmasında gerçek enflasyon ve hedeflenen enflasyon arasındaki makasa dikkat çeken Yalçın sözlerine şu şekilde devam etti: “Açıklanan 14.6’lık bir enflasyon sözkonusu. Ancak sahada gerçek enflasyonun bu olmadığını biliyoruz. Gıda enflasyonu yüzde 19’u gördü. Vergilere bakıyoruz 9.21 arttı. Asgari ücret 21.56 oranında artırıldı. Bu rakamlar ışığında görüyoruz ki gerçek enflasyonun hesaplanması zor değil. Buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Kamu İşveren Heyeti masada bu gereksiz ısrardan vaz geçmeli. Aynı şeyleri tekrar tekrar masaya getirmekten vazgeçmeli. Geçen toplu sözleşmede bu yüzden mutabakat sağlayamadık. Bu konuda tepki vererek, iş bırakma eylemi yaparak düşüncelerimizi ifade etmiştik. Görüyoruz ki doğru bir tepki vermişiz.”

Seyyanen Zam Konusu Mutlaka Düşünülmeli

Kamu görevlilerinin alım gücünün düştüğünü ifade eden Yalçın, “Enflasyon rakamlarını dikkate aldığımızda, dolar kurundaki dalgalanmaları dikkate aldığımızda görüyoruz ki kamu görevlilerinin alım gücü düşmüştür. Hükümete düşen çeşitli sektörlere yapılan paket uygulaması gibi, kamu görevlilerine yönelik seyyanen zam uygulaması bir an önce düşünülmeli” diye konuştu.

4688 sayılı yasada tadilat gerektiğini ifade eden Yalçın, “Onun için Çalışma Bakanlığı’na çağrıda bulunuyorum. Bizim bu toplu sözleşme düzenine itirazımız var. 6’ncı dönem Toplu Sözleşmesi’nden önce mutlaka ama mutlaka toplu sözleşme sistematiğinde gerekli tadilatların yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Yalçın, kamuda bir diğer soruna da dikkat çekerek kamuda sözleşmeli personel istihdamının ciddi bir problem ürettiğini belirtti. Yalçın sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sözleşmeli türü 41 çeşide ulaştı. Onun için 41 kere maşallah diyemiyoruz 41 kere vah diyoruz. Kamuda sözleşmeli sayısı 400 bini aştı. Kamudaki sözleşmeliler arasındaki özlük hakları farklılığı da 20’yi buldu. Bu konunun da gündeme alınması gerekiyor. Kılık-kıyafet konusunun gündeme alınması gerekiyor. Yardımcı hizmetler sınıfının, genel idare hizmetler sınıfına aktarılma konusu var. Bunları gündeme getirmeye devam edeceğiz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da mutlaka bu konulara kulak kabartmalı.”

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (16)
BİR MİLYON ÜYEM VAR DİYEN SENDİKA 5 ay önce
MEMUR SEN YÖNETİCİLERİ İSTİFALAR ÇOĞALINCA CEBİNE GİREN PARA AZALACAĞI KORKUSUYLA HER ŞEYİ DENİYOR AMA BİLİYORUZ Kİ SİZ SADECE CEBİNİZİ DÜŞÜNÜRSÜNÜZ TİTANİĞİNİZ BATIYOR ALİİİİİİ MEMURLARI İSTİFA ETMELİ YOKSA BUNLARIN BAŞKA KORKUSU YOK
Tercih 5 ay önce
Masal okuma Başkan zammı al alkışlayalım seni ama nerde
Sağlık memuru 5 ay önce
Söylediğinize gerçekten kendiniz inanıyorsanız meydanlar boş. Eylem yap seyyaneni kap .
Calisan 5 ay önce
Bu memur sen olduğu sürece bırakın zam i elinizdeki maaşı kaptırmayın çıkar şunu yapapacagiz bunu yapacağız hiç bir bok ta yapamaz sendikalar olmasın hükümet bu sendikaları da kandırır inşAllah yoksa memurların sendikadan istifa edeceği yokk
Sağlıksız Sağlıkçı 5 ay önce
Hala düşünülmeli diyor düşünmesenizde mi olur yani?
Sağlıksız sağlıkcı 5 ay önce
Alkış var. Neyinize yetmiyor. Bir de seyyanen zam falan.
Grokoromen 5 ay önce
Ya dalga geçiyorlar resmen.Sağlık çalışanları neden halen sendikalara üyeler anlamıyorum
Biri twiter dan yazar öteki böyle açiklama yapar çözüm yok
Kadir 5 ay önce
2009 -- 2010 yılında tüm memurlara (80-80-40-40-20lira) zam yapıldığında sağlık çalışanlarına siz döner alıyorsunuz diye verilmemişti halbuki başka bakanlıklarda da memurlar döner alıyordu 2021 geldik sağlık çalışanları uzun zamandir 5 lira 10 lira büyük çoğunlukla 0 lira döner almaya başladı tüm memurlardan daha az ücret almaya başladı ama sendikalar dahil kimsenin bı çözüm sunduğu yok yazık diyorum elinizi vicdanınıza koyun
vefa 5 ay önce
oldun olası şu sendikacılara güvenmedin sadece kendi menfaatleri için varlar..hele sendika başkanımız öğretmen olunca.....
hemsir 5 ay önce
Sizden bi cacik olmaz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?