PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

İstifaların Ardından Ali Yalçın Eylem Kararı Aldı

Eğitim kolunda yetkili sendika olan Eğitim Bir Sen, öğretmenlerin meslek kanununda değişiklik yapılması taleplerine duyarsız kalması nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olmuş, sendikadan istifalar artmıştı. Eğitim Bir Sen istifaların artması sonrası eylem kararı almak zorunda kaldı.

Sendika 29.10.2022, 16:55 Cansu Polat
İstifaların Ardından Ali Yalçın Eylem Kararı Aldı

Eğitim Bir Sen, 1 Kasım 2022 tarihinde tüm resmi kurumlarda ilk derse girilmemesi kararı aldı.

Öte yandan 1 Kasım 2022 tarihinde tüm kurumlarda basın açıklaması yapılacak.

“Öğretmenler sınavdan memnun” gibi açıklamalarıyla üyelerinin tepkisini çeken Eğitim Bir Sen, önüne geçilemeyen istifalar sonrası eylem kararı almak zorunda kaldı.

Kimsenin öğretmenlerin motivasyonunu bozmamasını isteyen Sendika, “öğretmenlerin yoğun bir şekilde sınava hazırlandıklarını” dile getiren açıklamalarıyla tepki toplamıştı.

Eğitim Bir Sen tarafından yapılan açıklama şu şekilde

Meslek kanununda değişiklik yapılması taleplerine duyarsız kalınmasına karşı eylem kararı aldık

Eğitim-Bir-Sen olarak, 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda öğretmenlerin beklentilerini ve toplu sözleşme taleplerimizi karşılayacak, sınav zorunluluğunun kaldırılarak hizmet süresini esas alan bir kariyer basamakları tasarımına hayat verecek, bir milyonu aşkın öğretmenin hak, yetki, görev ve sorumlulukları noktasında bir meslek kanununda olması gereken unsurları içerecek değişiklikler ve ilave düzenlemeler yapılması konusunda öğretmenlerin haklı taleplerine zemin oluşturmak ve ilgili mercilerin harekete geçirilmesini sağlamak amacıyla, 1 Kasım 2022 tarihinde tüm resmî eğitim kurumlarında ilk derse girilmemesi ve tüm illerde aynı tarihte 12:00-13:00 saatleri arasında kitlesel basın açıklaması yapılması kararı aldık.

TBMM tarafından 3/2/2022 tarihinde kabul edilen Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenlik mesleğini düzenleyen müstakil bir kanun beklentisini karşılama yönünde olumlu bir adım olmanın ötesine geçemediğini, öğretmenlerin beklentilerini karşılayamadığını, kanunun eksikliklerinin giderilmesi ve ilave düzenleme yapılması gerekliliğine işaret etmiştik.

Meslek kanununun yerine ikame edilmek üzere öğretmenlerin beklentilerini ve toplu sözleşme masasına taşımış olduğumuz talepleri karşılayacak mahiyette hazırladığımız meslek kanunu önerisini TBMM’ye ve milletvekillerine ileterek, görüşmelerimizde önerimiz doğrultusunda Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun revize edilmesi gerektiğini vurgulamıştık.

Gelinen noktada öğretmenlerin talep ve haklı beklentilerini karşılayacak somut bir adımın hâlâ atılmamış olması, belirsizliğin eğitim çalışanları ve öğretmenler üzerinde oluşturduğu moral ve motivasyon kaybı, yerinde ve gerekli düzenleme öneri ve çağrılarına duyarsız kalınması üzerine Eğitim-Bir-Sen olarak eylem kararı almış bulunmaktayız.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun kapsamının genişletilmesi, başta kariyer basamakları olmak üzere, sorunlu yönlerinin giderilmesi; yıllardır çözüm bekleyen kariyer basamakları sorununa çözüm olmak üzere getirilmiş bir kanunun, eksiklik ve hatalı ön kabullerle malul yeni bir sorun kaynağı hâline gelmesini önleyecektir.

Sorumluların ve yetkili makamların, eğitim çalışanlarının taleplerine kayıtsız kalmaması, sahadan yükselen sese kulak vermesi, eğitim paydaşlarının tekliflerini göz ardı etmeden kararları alması, yukarıda tasarımı yapılan teorinin aşağıdaki pratiklerle örtüşmesi, eğitimin niteliğini ve verimliliğini artıracaktır.

Beklentiler doğrultusunda atılacak hızlı adımlar, eğitim çalışanlarının yüksek motivasyonla işe başlamalarını sağlayacaktır.

Yorumlar (14)
Sağlık çalışanları 1 ay önce
Avrupa'da her öğretim yılı öncesi yeterlilik sınavı yapılıyorken bunlar tutmuş bedavadan formaliten bile sınavı kabul etmiyorlar o zaman tuş sinavinida kaldıralım olur mu devlet bunlara performans kriterleri getirmeli yoksa eğitimde kalite aramayın boşuna nasıl ki özeller en iyi hocaları transfer ediyor tercih ediyorsa bir ölçü olmalı her yıl sınava tabi tutulmalıdır.bizlerw yazıklar olsun istifa etmeyip de halen sağlık sende devam eden bizlere daha elimizde ne kaldı alacakları bırakın vermeyi yuh olsun bizlere
Diyar-ı Bekir 1 ay önce
Biz sağlıkçılara zam kokusu gelince hemen bakanlıklara gidip eeee öğretmenlere nerede diyen şahıs değil mi bu adam?
Öğretmen 1 ay önce
Branş öğretmenleri olarak zaten alanımızda uzmanız. Gerekli alan sınavlarını, genel yetenek ve genel kültür sınavlarını da verip atanıyoruz. Bunun için bir sınava daha girmeye ne gerek var. Hem de birkaç bin lira için. Sağlıkçılar iyiki varsınız ama bu sizlere öğretmenler hakkında kötü söz hakkı vermez. Her sene sınava giren öğretmen :) O kadar ülke gezdim, yurtdışında da okudum, çalıştım sizin dediğiniz gibi bir yeterlilik sınavı duymadım. Hangi ülkelermiş onlar?
Vatandaş 1 ay önce
Bu adamı gördükçe sinirlerim zıplıyor. Lee Ali zaten her alacağımız zam ve iyileştirmeye engel oldun bi şekilde liderliğini yaptığın öğretmenleri korumakta üstüne yok. Sendikalar ayrılmalı herkes yoluna bakmalı bu adam hem memur sen hem eğitim birsen başkanı bu şekilde bundan saglik sen olarak birşey beklemek olmaz. Öğretmenlerin acaba çalışma saatlerine baktınız mı bir saglik personeline nöbet izni sorulurken öğretmenler kendi derslerinin dışında her zman rahatlar sorumluluk yok.meslekler kriterlere ayrılmalı bu şekilde her kurum kendi hakettiğini aldıkça sistem daha iyi dönecek. Eğitim sistemi su an çökmüş durumda...
Az kaldı 1 ay önce
Koltukları sallanmaya başladı memursen yöneticilerinin az kaldı seçimde artık millet vekili adayı olur rant kalmayınca
Sağlık çalışanları 1 ay önce
Adamlar dersleri girmemekle tehdi ediyorlar girmeyin la 1,5 sene görmediniz de ne oldu eğitim bekleyebilir biz sağlıkçılar da servislere ameliyatlara girmeyelim bakmayalim o zaman sizlere de ülke ne hala gelir görürsünüz o zaman
Sağlık çalışanları 1 ay önce
Değil 1 saat derse girmeyin 10 saat 10 hafta bile girmezseniz birşey olmaz biz hastaneler sağlık çalışanları ozaman bir saat vatandaşa bakmayalim da görün dünya kaç bucak özellikle siz öğretmenlere
Yhs 1 ay önce
Yhs bu sendikacı bozuntusunu görmek istemiyorum şerefsizin önde gideni kendini beğenmiş
Osman 1 ay önce
Sanki çok bisey öğretiyorlar ya eğitimin kalitesi sayelerinde sıfır!!!
Bir grup çalışan 1 ay önce
BU ADAMDAN BİR ŞEY BEKLEMEYİN.SİSTEM ÇÖKTÜ BİTTİ ALLAH RAHMET EYLESİN.
Hizmetli 1 ay önce
Ben 5 yıldır ilçe MEM de görevlendirme memur olarak görev yapıyorum şef vhki ne ne varsa hepsi bende bu sendikadan istifa edeceğim bir kec bile eğitim dışındaki çalışanlar için laf etmedi görevde yükselme sınavı açılsın demedi sadece öğretmenler için konuşuyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın