PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

HÜRRİYETÇİ SAĞLIK SEN: Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılsın

27.10.2022 tarihinde Ankara/AKAR otelde Hürriyetçi Sağlık Sen’in de aralarında bulunduğu 14 sendika ve sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek gerçekleştirdikleri toplantıda “Bizde Varız Platformu” kuruldu.

Sendika 29.10.2022, 18:07 Cansu Polat
HÜRRİYETÇİ SAĞLIK SEN: Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılsın

Kamu Çalışanlarının ortak sorunlarının gündeme alındığı toplantıda belirlenen 21 Maddenin 2. sırasında yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan çalışanların bir defaya mahsus memurluk kadrosuna alınması hususu yer aldı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Hürriyetçi Sağlık Sen genel başkanı Muhammet Birinci;

BİZDE VARIZ PLATFORMU KURDUK

14 sendika ve sivil toplum kuruluşu ile birlikte ilk kez bir araya gelerek “Bizde Varız” adı ile bir platform oluşturulduğunu, çalışanların talepleri üzerinde yapılan değerlendirmelerin ardından 21 madde üzerinde mutabakata varıldığını, her bir sendika ve sivil toplum kuruluşunun kendi ölçeğinde yürütecekleri çalışmalar ve etkinliklerin ardından 26 Kasım 2022 tarihinde Ankara Anıtpark’ta geniş katılımlı bir miting düzenleyerek kamuoyu oluşturacaklarını ifade etti.

YARDIMCI HİZMETLER SINIFI KALDIRILSIN

Hali hazırda kamu kurum ve kuruluşlarında toplam 110 bin civarında yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan çalışanlar bulunmaktadır. Bunların büyük çoğunluğu yükseköğretim seviyesinde eğitim görmüşlerdir. Yine büyük çoğunluğu THS ve GİHS gibi farklı sınıflarda görev yapan çalışanların görev yetki ve sorumluluklarını içeren hizmetlerde etkin bir şekilde görev yapmaktadır. Eğitim durumlarına uygun görevde yükselmeleri, hak ettikleri ve aynı zamanda çoğunun fiilen yürüttükleri kadrolara ilişkin özlük haklarından yararlanmak istemeleri en tabii haklarıdır. Bunun yanında, devletin asli ve sürekli hizmetlerini fiilen yürütmelerine rağmen yardımcı hizmetler sınıfında değerlendirilmeleri, mali ve özlük haklarının yardımcı hizmetler kadrosu üzerinden değerlendirilmesi adalet ve hakkaniyet ilkeleri ile bağdaşmayan bir durumdur.

VERİLEN SÖZLER ARTIK TUTULSUN

Farklı sınıflarda bulunan hizmetlerde görevlendirilen, lise ve yüksek okul düzeyinde eğitim görmüş olan yardımcı hizmetler sınıfı personelinin, zaman zaman idareler tarafından bu sınıfta bulunan tüm hizmetleri ifa etme zorunluluklarının bulunduğunu, görev tanımlarının bulunmaması nedeni ile her işin gördürüleceği personel olarak nitelendirilerek bu tür görevlere zorlandığını ifade eden sendika genel başkanı BİRİNCİ, yıllardır ayırımcılığa tabi tutulan, memurlarla fiilen aynı hizmeti yürütmelerine rağmen farklı sınıflarda olmalarından dolayı bir çok haktan yararlanamayan, idarecilerin iki dudağı arasına terkedilen yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının memurluk kadrosuna geçirilmesi yönünde verilen sözlerin biz an önce tutulması ve çalışanların mağduriyetinin giderilmesini istedi.

Yorumlar (10)
Asabi 1 ay önce
Gerizekalı sendika yardımcı sınıf diye bir şey yok hekim dışı personel var. Önce bunu öğren Mal
sağlığın kanayan yarası 1 ay önce
asabi yardımcı hizmetler sınıfı kadrosu var araştır öğren hakaret etme haksız olduğunu göreceksin taban ek ödeme 0 olan kadro YHS dikkat!
Ahmet Ali Şahin 1 ay önce
Asıl Gerizekalı sensin Saglik Bakanlığında 732000 hizmetli var bunlardan bahsediyor. Bende bunlardan biriyum mesela
38 1 ay önce
yardımcı saglık bakanlıgında sınavı kazanıpta atanamamış hakları yenilmiş 2351 kişi var.Bunlar veri hazırlama sınavını kazanmıştı asabi bey
Saçmalamış 1 ay önce
Saçmalamış sin kalkli bir yıl oldu
X bilinmiyor 1 ay önce
Ahmet Ali Şahin denilen embesil toplam sağlık personeli bu rakam nasıl bakanlıkta bu kadar hizmetli olur.
Mahmut öztürk 5 gün önce
Biride sözünü tutsa artık yardımcı hizmetli kadrosu yerine bir çok. Sirket elemanın sürekli işçi temizlik yapıyor hizmetli kadrosunda daki çoğu masa baş ama hizmetli üzerin maas alıyor. Hizmetli kadrosu kaldırılmalı sayın vekilerim bu konuya destek bekliyoruz sehit yakını ve hizmetli arkadaşlar olarak
hemşire 1 ay önce
onları da doktor yapalım
Vatandaş 1 ay önce
Temizlikçi diye taşerondan geçen gerçekte devlet personeli değil benim gözümde onlara bile en fazla çaycılık yaptırıyorlar nerede kaldı yardımcı hizmetler personeli!
DIŞKAPI HASTANESİ 1 ay önce
AMAÇ SENDİKAYA ÜYELİK.HİZMETLİ ARKADAŞLAR SINAV A DİKKAT.SINAV OLUNCA ÇALIŞIN GERİSİ SELİYOR.ALTERNATİF KİTAPLAR ALIN MESELE PEGEM YAYINLARI.VE DAHA NİCELERİ SINAVDA O SORULAR KİTAPDA ÇIKIYOR.ÇALIŞMAYANLAR ÇIKMIYOR DİYOR.SAĞLIK BAKANLIĞINDA MEMUR VE HİZMETLİ ARASI PARA OLARAK 2000 TL YE YAKIN AÇILDI ARALIK ZAMMIYLA DAHA DA AÇILACAK SINAV OLURSA ÇALIŞIN.ÇALIŞIN İYİ GÜNLER
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın