Hekimlerden Bakan Koca’ya Mektup: Şeffaf olun, sorumluluklarınızı yerine getirin!

Türk Tabipleri Birliği (TTB) adına, Başkan Sinan Adıyaman imzasıyla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya gönderilen mektupta, sağlık yönetiminde şeffaflık talep edildi, sağlık çalışanları ile ilgili COVID-19 verilerinin açıklanması istendi.

Hekimlerden Bakan Koca’ya Mektup: Şeffaf olun, sorumluluklarınızı yerine getirin!

TTB Genel Yönetim Kurulu (GYK), Tabip Odası seçimlerinin ardından yapılan ilk toplantının sonuç bildirgesini bir mektupla birlikte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya gönderdi.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman imzasıyla Bakan Koca’ya hitaben yazılan mektupta Sağlık Bakanlığı’nın hekimleri ve sağlık çalışanlarını anlamaktan uzak bir politika sergilediği ifade edilerek, sağlık yönetiminde şeffaflık talep edildi.

Mektupta, pandemi sürecinde ön safta mücadele ederken yaşamlarını yitiren hekim ve sağlık çalışanlarını unutmayacaklarını ifade eden hekimler, yeni ölümlerin yaşanmaması için Sağlık Bakanlığı’nı sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

Toplantı sonuçları da Bakan’a gönderildi

Tabip Odası seçimlerinin ardından göreve gelen Türk Tabipleri Birliği Genel Yönetim Kurulu’nun 22 Ağustos’ta yaptığı ilk toplantısının sonuç bildirgesinde şu ifadeler yer aldı:

– Sağlık Bakanlığı günlük olarak il, kurum ve meslek bilgilerinin de olduğu PCR testi POZİTİF ve NEGATİF olup hastaneye, yoğun bakıma yatırılan, ilaç tedavisiyle birlikte, evinde izolasyona ayırılanlar ile COVID-19 hastalığı nedeniyle yaşamını kaybeden bütün sağlık çalışanlarının verilerini açıklamalıdır. Bu tarihten öncekileri de yine günlük olarak topluca paylaşmalıdır.

TIKLAYIN

– COVID-19 hastalığı, bütün sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir. Düzenleme geriye dönük olarak da geçerli olmalıdır.

– Sağlık çalışanlarının ücretlendirilmesinde döner sermaye ve performansa dayalı ücretlendirme kaldırılmalıdır. En düşüğü, ülkemizdeki güncel yoksulluk sınırının üzerinde olmak üzere, emekliliğe de yansıyan, mesleğimizin gereklerini sağlayarak yaşayabilecek düzeyde maaş alabilmelidir.

– Sağlık çalışanlarının okul öncesi her yaştan çocukları için haftanın 7 günü, 24 saat süreyle kesintisiz hizmet veren bakımevi, kreş ve anaokulu düzenlemesi kurum ve ilçe bazında yapılmalıdır.

– Sağlık çalışanlarının işe geliş ve gidişlerinde ulaşım parasız olmalı, ulaşım araçlarının pandemi koşullarında, kendisini ve toplumu riske atmayacak biçimde güvenli olması sağlanmalıdır.

– Sağlık çalışanlarına rutin olarak haftada bir PCR ile tarama testi uygulanmalıdır. PCR (+) olan sağlık çalışanlarının başta ailesi olmak üzere, temas ettikleri herkese rutin bir hizmet olarak test yapılmalıdır.

– Hastaneye yatış ve ilaç tedavisi endikasyonu olmayan PCR (+) teması olan sağlık çalışanları ücretli izinli sayılmalı, kendi talepleri kapsamında, evde ya da uygun bir kamu kurum ve kuruluşunda karantinaya alınmalıdır.

– Sağlık kurum ve kuruluşlarındaki Çalışan Sağlığı Birimlerinin eksiklerinin giderilmesi ve görev alanlarında aktif faaliyette bulunabilmelerinin önündeki engeller ivedilikle kaldırılmalıdır.

– Sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışanların tümüne parasız olarak grip aşısı uygulanmalıdır. Ayrıca altta yatan hastalıkları nedeniyle risk grubunda olan sağlık çalışanlarına pnömokok aşısı parasız olarak uygulanmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 14:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
...
... - 2 ay Önce

Sorumluluk ta Twitter üzerinden yapılıyor. Daha ne istiyorsunuz. Yeterli değil mi? Çok nankörsünüz.

Mersin
Mersin - 2 ay Önce

Sayın bakanım Konyalı sırf hemşehriniz diye il müdürü ve yönetici yapmaktan vazgeçin artık

SIRADAKİ HABER