PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Hekim Birliği: Promosyon Dağıtımında Hekim ve Hekim Dışı Personel Statü Farkı Gözetilsin

Hekim Birliği Sendikası tarafından Sağlık Bakanlığı’na gönderilen yazıyla promosyon tutarlarının eşit bir şekilde, herkese aynı oranda pay edilerek dağıtılması uygulamasına son verilerek Hekim ve Hekim Dışı Personel arasındaki statü ve unvan farkının gözetilmesini istedi.

Sendika 01.10.2022, 09:31 06.10.2022, 10:41 Cansu Polat
Hekim Birliği: Promosyon Dağıtımında Hekim ve Hekim Dışı Personel Statü Farkı Gözetilsin

Sağlık Bakanlığı tarafından İl Sağlık Müdürlerine elektronik ileti ile gönderilen duyuruyla promosyonlar konusunda Bakanlığın çalışma yaptığı dün sitemizde duyurulmuştu. “” başlıklı haberimizden detayları inceleyebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı sözleşmesi bitecek olan ve sözleşme hazırlığında olan İl Sağlık Müdürlüklerine 2. bir emre kadar promosyonla ilgili çalışma yapmamalarını istemişti.

Sağlık Bakanlığının sağlık çalışanlarının aldığı promosyonlara yönelik attığı bu adamın ardından Bakanlığın yaptığı promosyon çalışmasının detayları merak ediliyor.

Diğer taraftan Hekim Birliği Sendikası, Hakim ve Savcılar ile Adliye personeli arasındaki Ünvan ve statü farkı gözetilerek yapılan promosyon dağıtımlarına dikkat çekerek Sağlık Bakanlığı’na yazı gönderdi.


Sağlık Bakanlığı Promosyona El Attı Ama 2014 Yılında Yaptığı Anlaşma Personeli Korkutuyor


PROMOSYONDA HEKİMLERE STATÜ AYRICALIĞI VERİLSİN!

Nispi eşitlik kavramına dikkat çeken Hekim Birliği Sendikası, nispi eşitliğin hukuki yönden aynı, benzer ya da eşit olanlarla aynı, farklı olanlara farklı şekilde işlem tesis edilmesinin esas olduğunu vurgulayarak, Bakanlıktan hekimlere farklı promosyon tutarı ödemesini istedi.

Hekim Birliği promosyonda Nispiliği şu şekilde Bakanlığa iletti:

Bu fırsat ile belirtmek gerekir ki; Toplam Promosyon Tutarı’nın, unvan/statü ayırımı yapılmaksızın (İl Sağlık Müdürlükleri’nce) Eşit bir şekilde herkese aynı orantıda pay edilerek dağıtılması adil ve hakkaniyetli değildir. Bu durumu Anayasa’nın 10. Maddesi’ndeki “Eşitlik İlkesi” ile de açıklama olanağı bulunmamaktadır. 

Nispî Eşitlik; dağıtıcı adalet anlayışının bir sonucu olup hangi durumda olursa olsun herkese mutlak anlamda uygulanacak bir eşitliği öngörmez. Nispî Eşitlik’te hukuki yönden aynı, benzer ya da eşit olanlara aynı; farklı olanlara farklı şekilde davranılması ve bu doğrultuda işlem tesis edilmesi esastır. Bu noktada Anayasa’nın 10. maddesinde düzenlenen Eşitlik İlkesi; gerek İdare’nin uygulamalarında gerekse Anayasa Mahkemesi ve Danıştay Kararları’nda Nispî (mutlak olmayan, göreceli) bir Eşitlik şeklinde anlaşılmaktadır. Zira içinde bulunulan şartların ve hukuki durumların çeşitliliği karşısında gerek Yasama işlemleri gerekse İdari İşlemler’le hukuka uygun sonuçların doğmasını sağlamak, ancak nispî bir eşitliğin uygulanmasıyla mümkün olabilir.

Bu konudaki en uygun ve doğru örnek; Hakim ve Savcılar ile Adliye Personeli arasındaki Unvan ve Statü Farkı gözetilerek yapılan Promosyon dağıtımlarıdır.

Yorumlar (100)
ZAVALLI TOPLULUKLAR 2 ay önce
Allah doyursun. O zaman döner sermaye sistemini de okuduğumuz kat sayısı ile orantılı verin. Misal hemşire 4x , Dr. 6x , Uzm. Dr 10x döner alsın. Çok ayıp çok yazık çok zavallıca. 2 krş paranın peşine düştü hekimler sendikasi
Lisans mezunu ebe ve hemsireler 2 ay önce
@dr 2001 Kocaeli Üniversitesi Ebelik lisans mezunuyum. Hemşirelik de bizden çok daha önceden beri lisans eğitimi vermektedir. Sizin lise mezunu hemşire dedikleriniz hemşire unvanını kullanan farklı mezunlar ve ya yaşı epey olan kişilerdir.
Vatandaş 2 ay önce
Sağlık rumuzluya söyleyin dünyadan haberi yok eğer sendikacılıkda yapıyorsa vay sağlık personelinin haline
Sağlık 2 ay önce
Hekimbirligi dr sayınız az ya defolup gidin hangi banka ile anlaşırsanız anlaşın laaa sizin kafanız basmıyor egoya gelince sayımız az demeyi biliyorsunuz acaba bankaya hekimdisina ne kadar toplu para yatıyor siz bu tip fakültelerini okuyacak kapasitede değilsiniz ama ülkenin bu halde olması eğitimin içinden çıkmayacak kişilerin haksız yerlerde olmasından dolayıdır. Eğitim de eşitsizlik demek işte böyle akıl yoksunu insanların para ile imkan ile önde olmasını sağlıyor. Bu açıklamaya bi yerlerimle gülüyorum la gidin 3 5 dr hadi bakalım banka size ne kadar promosyon verecek hadi bi deneyin hadi hodri meydan akıl yoksunu sendikaciliktan haberi olmayan ukala tipler.
Vatan 2 ay önce
Ne diyor yahu bu? 4-6-10mu???
dr 2 ay önce
@memur
arkadaşım artık doktorların gözü açıldı yok öyle eşit para almak,

üstteki şahsa da hemşirelerin çoğu lise mezunu ne ara lisans okudular şaka mısınız
MEMUR 2 ay önce
bu fitneyi malum sen soktu koltuklarını korumak için,önceden dr ların çoğu bu tarz şeylerin lafını etmezdi
Hekime….. 2 ay önce
Gezi zekada tavan yapmış bunlar o zaman personel sayısına göre değerlendirme yapılsın kaçtane hekim bar kaçtane hekim dışı personel var BAKANLIK DOYURAMADI BU HEKİMLERİ GİTTİ
birisi 2 ay önce
Promosyonda ayrıcalık, dönerde ayrıcalık, maaşta ayrıcalık, çalışma koşullarında ayrıcalık, yönetmelikte tüzükte statüde ayrıcalık.....
Tamam okudunuz 6 yıl, tamam üstünsünüz akıl olarak zeka olarak..
Lakin, bi doymasını bilin artık ya doymadınız bi türlü yardımcı personelin tepesine bine bine doymak bilmiyorsunuz yeter artık ya.....
bir hekim 2 ay önce
Mantıklı tabii ki herkes aldığı maaşa doğru orantılı olarak maaş promosyonu almalı.Gerçi ysplere göre biz maaşı da onlarla aynı miktarda almalıyız onların hayrına okuduk ders çalıştık kendimizi paraladık zaten biz..
Türk 2 ay önce
İşe gelince ekibiz..
Paraya gelince hekimiz..
Hayalini kursanıza,sağlık personelinin olmadığını apışıp kalırsınız,para uğruna kendinizi satmanızada az kaldı zaten...
Hasan577658 2 ay önce
Ysp diye ayrim yapanın anasını nikiyim.bunu kim çıkardiysa onunda bacısını nikiyim
sağlıkçı 2 ay önce
Benim payımı da al ey zavallı. İnsan olamamışsın doktor olsan kaç yazar. Para konusunda ciddiyim namus ve şeref sözüm olsun sana yollicam. Üniversiteye başlicak oğluma pc alacaktım ama sen daha zavallı olduğun için sana yollicam. Bilgilerini yazmazsan sen namussuzsun . Ben yollamazssam şerefsizim. Senin gibi asalakları doyuralım
Memur 2 ay önce
Yspler s....k.sizi.acgozlu organizmalar
Bir ebe 2 ay önce
Hekimler ve hekimdışı diğer sağlık personeli için ayrı ihale yapılsın tabi. 120 bin hekim varken 600 bin hekimdışı sağlık personeli var. Lütfen karıştırmasınlar o zaman .
Zavallılar 2 ay önce
Ysp babandır . Ysp babandır ysp babandır . Boş mezar bulsanız gireceksiniz .
Doktorlara yol ücreti de verilsin 2 ay önce
Döner sistemi çok adaletli değil mi. Ysp ile Dr arasında 10kata yakın taban performans farkı var. Teşvik ödemesinden bahs etmiyorum bile. 10 kat adalet mi niye bunlara susuyorsunuz da 2 krş lehinize haber yapılınca böyle alçalacak yorumlar yapıyorsunuz. Kalite 0
Sağlıkcı 2 ay önce
Bizde hekimsene yazı gönderelim hekimler ayrı girsin ihaleye biz diğer personel sayılarını kullanarak avantaj sağlanmasınlar maaşları yüksekse alsınlar doyacakları kadar bizde diğer personel olarak doktorlar olmadan ihale yapılmasını istiyoruz en azından maaşınız ve hakkımız olanı alırız sizde gidin hakkınız olanı alın doyarsınız belki...
Ayıp 2 ay önce
Kimse aynı maaş alalım demiyor bunu sadece sizin gibi komplex sahipleri söylem haline getirdi.
Hekimmiş 2 ay önce
Emniyet genel Müdürlüğünde birinci sınıf emniyet müdürleri bile 27 bin için bizi farklı bir statüde değerlendirin demezsen bu hekim sendikasına ne oluyor acaba.
Kes 2 ay önce
Toplam 300 bin emniyet personelinin 300-500 tanesi 1.derece emniyet müdürü. Yanlış yerden örnek veriyorsun.
Cem 2 ay önce
Mantıklı ama doktor bakanlığı tepkileri den sonra yapılabileceğini sanmıyorum ????
Kızgın 2 ay önce
Bazılarını tenzih ederek söylüyorum sütur atmasını bilmeyen damar yolu açamayan veya açmayan bu görevleri kendilerini üstün görüp "yardımcı sağlık"personeline patron havaları takınan hekimler şuanda zaten hak ettiklerinden fazlasını alıyor ayrıca yardımcı sağlık personeli ne demektir ya güzelim hemşire ebe gibi unvanlar nereye gitti
Sabır 2 ay önce
O zaman siz para göz pislik hekimler ayrı girin ihaleye, o kadar sayıyla bi bok alamayın, sağlık bakanlığının çoğunluğunu oluşturan sağlık çalışanları da aldıkları parayla size denk çıksın. Paraya tapan ahlak eğitimsiz cahiller!
sağlıkçı 2 ay önce
Bu it sürüsü( bunun gibiler sadece) doymaz. bizimkini de verelim itler sussun.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın