'Hastane Müdür Yardımcısı Yetkili Sendikanın Yönetim Kurulu Üyesi Gibi Çalışıyor'

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, bazı hastane idarecilerinin kendini hukukun üstünde gördüğünü ve üyesi bulundukları sendikanın dışındaki sağlık çalışanlarına mobbing uygulamaktan çekinmediklerini söyledi

Sendika 15.09.2021, 13:42 16.09.2021, 14:28 Zeynep Elmalı
'Hastane Müdür Yardımcısı Yetkili Sendikanın Yönetim Kurulu Üyesi Gibi Çalışıyor'

ŞİKAYETTE BULUNULDUĞUNU SÖYLEDİ

Uluslararası sözleşmelere imza atan Türkiye’nin,T.B.M.M’de çıkardığı yasalarla da suç olarak tanımladığı mobbing’in çağ dışı bir düşüncenin eylemi olarak ortaya çıktığına vurgu yapan Taşkın, ülkemizde maiyetinde çalışanlara ve iş arkadaşlarına mobbing uygulayanlara hem adli hem de idari yargıda ciddi cezalar verildiğine dikkat çekti. Diyarbakır SBÜ Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Personel Şubeden Sorumlu Müdür Yardımcısı Tarkan Yılmaz tarafından hem Anadolu Sağlık Sen iş yeri temsilcisine hem de diğer sendika üyelerine mobbing uygulandığını belirten Taşkın, yetkili sendikanın yönetim kurulu üyesi gibi çalışan Müdür Yardımcısının sendika iş yeri temsilcilerine baskı yaptığı gerekçesiyle Diyarbakır Valiliğine yazarak sendika temsilcilerine yapılan baskının önlenmesi ve ilgili Müdür Yardımcısı hakkında gereğinin yapılmasını talep ettiklerini söyledi. Mobbingin devam etmesi, personelin moral ve motivasyonunu bozarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun“Tarafsızlık ve Devlete Bağlılık İlkesi” (Değişik:12/5/1982-2670/2 md.) başlıklı 7. Maddesi ve aynı kanunun “Davranış ve İşbirliği” başlıklı 8. Maddesine göre resmi sıfatlarının gerektirdiği davranışı sergilemeyen, yine “Amir Konumunda Olan Devlet Memurlarının Görev ve sorumlulukları” başlıklı 10. Maddesine aykırı hareket etmesi nedeniyle ilgili hakkında Anadolu Sağlık Sen, MİL Sağ Sen ve Ses sendikası iş yeri temsilcileri tarafından tutanak tutularak idareye şikayette bulunulduğunu söyledi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:“Hastanenin iş yeri temsilciliği ve il temsilciliği görevlerini yapmak üzere görevlendirilen sendikamız Genel Başkan Yardımcısına hastanenin Personel Şubeden Sorumlu Müdür Yardımcısı tarafından birimi değiştirilerek mobbing uygulanmaktadır.Diyarbakır Valiliğine yazarak suç teşkil eden bu tür uygulamaların önlenmesini istedik. Personel Şubeden Sorumlu bu şahıs, farklı sendika üyelerine baskı uygulayarak adeta yetkili sendikanın temsilciliğini yapmaktadır: Yetkili sendikanın amaçları doğrultusunda hareket etmekte ve diğer sendika üyelerinin yerlerini değiştirmek suretiyle baskı uygulamakta, iş yeri ve iş ile ilgili problemleri kendisine aktarmak isteyen personelleri odasından kovarak bir idareciye yakışmayan tutum ve davranışlar sergileyerek hastane içinde çözülmesi gereken problemlere ve personel sıkıntılarına duyarsız kalmakta, problemleri görmezden gelmekte, diğer sendika üyelerinin sendikalarından istifa ederek mensubu bulunduğu sendikaya üye olmaları için çalışmakta ve makamını buna yönelik çalışmalarda kullanmak suretiyle görevini suiistimal etmektedir.Uluslararası mevzuat ve iç hukukumuz sendika teşkilatlarına yönelik kabul edilemez işlemleri ortadan kaldıracak kurallar içermektedir. Gerek İdare Mahkemelerinde gerek Danıştay’da ve gerekse Anayasa Mahkemesi’nde lehte karar örnekleri vardır. Dolayısıyla bu Müdür Yardımcısı hakkında soruşturma açılmıştır. Görevini suiistimal eden bu kişinin sözleşmesinin iptal edilmesini bekliyoruz. Müdür Yardımcısı hakkında açılan soruşturmanın tamamlanmasını bekliyoruz. Soruşturma sonucuna göre hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (9)
ali 1 ay önce
boş işlerle ugraşma hükümet sendikası oldu hepsi
+++++++ 1 ay önce
sanki aynen karabük'ü tarif etmişler
Teo 1 ay önce
Konya'da, istifa ederseniz yeriniz değişir..
attci 1 ay önce
yarın devran döner yapılanlar yanlarına kalmaz inşAllah
şemmuz piçi 1 ay önce
YA ARTIK üç maymunu oynamayın, herkes biliyor ki hastane yönetimindekiler ayrıca sendika yönetimindedirler....

SAKARYA DA SAĞLIK BAKIM HİZMETLERİ MÜDÜRÜ VE MÜDÜR YARDIMCISI SAĞLIK-SEN SAKARYA İL BAŞKAN YARDIMCISI AYRICA
YAZIKLAR OLSUN PİSLİKLER 1 ay önce
Bunlar Allah diye kime nereye tapıyorlar...
ZONGULDAK 1 ay önce
ZONGULDAKMI ORASI
Vatandaş diyorki 1 ay önce
Ben Uğraşsın Hak var Hukuk Var.Hakkını Arasın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?