Ek Ödeme Bitti, Salgın Artmaya Devam Ediyor!

Salgının ateşinin azaldığı Mayıs ayında ek ödeme yönetmeliğinde yapılan değişiklikle 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 4 ay süreyle yer ve/veya personel yönünden kapsamı ve oranı, bakan tarafından belirlenmek kaydıyla personele ek ödeme yapılmasına karar verildi.

Sendika 18.09.2021, 14:34 Zeynep Elmalı
Ek Ödeme Bitti, Salgın Artmaya Devam Ediyor!

Buna göre Covid-19 da calışan personele sabit ödemeye bakılmaksızın 1500 TL, Covid dışı birimlerde çalışanlara 500 TL civarında ödeme yapıldı.

Bu dönemde Covid-19 dip yaptığından birçok sağlık çalışanı covid dışı birimlerde görevlendirilmiş ve daha az ödeme almıştı. 

Ağustos ayında salgının pik yapmasına ve aşılama son hızda devam ederken bu ödemeler kesilmiştir. 

Ağustos ayında Covid-19 birimlerinde çalışanların 1500 TL , diğer saglık çalışanının ise 500 TL Gelir kaybı olmuştur. Yine Doktor, Eczacı,diş hekimi vb. sağlık çalışanları hiç ek ödeme alamamıştır. 

En sonunda yorulan, ailesinden ayrı düşen buna rağmen son gayret çalışan sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonu bozulmuştur.

Sağlık Bakanlığı sahanın taleplerini ve sahanın gerçeklerini göz ardı etmektedir. Bunun en yakın örneklerinden biri; aşılma ve pandemi en üst seviyeye çıktığında ödemeler kesilmesidir. Sahanın yoğunluğunu ve çalışma şartlarından bihaber gibi, gerçekle bağdaşmayan rehber güncellemeleri ise iş yükü artırmaktan başka bir işe yaramamaktadır. 

Salgın bitinceye kadar Sağlık çalışanlarını mağdur etmeyin, sağlık çalışanları daha iyisini hak ediyor.

Salgın süresince, Covid-19 birimlerinde çalışanlara ek ödeme mahsup edilmeden 2000 TL, diğer sağlık kuruluşlarında çalışanlara 1000 TL ödeme yapılmasını talep ediyoruz. 

Salgının yükü Sağlık çalışanlarının omuzlarındadır.

Sağlık Sistemini corana degil , Sağlıkçıyı görmemek çökertir.

Saglık Bakanlığının bu gerçekleri  görerek ona göre davranmasını talep ediyoruz.

Bekir NENNİOĞLU
Sağlık-sen Adana Şube Başkanı

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
Birol 1 ay önce
Sayın başkanım çok geç kaldınız bunları toplu sözleşmede çözülecek işler geçmiş olsun yetkili sendikanın sağlık bakanlığında çalışan yardımcı hizmetler sınıfı genel idari hizmetler kadrosuna geçmesi sözü vardı yalan oldu sôzde var özde yok
Acil servis 1 ay önce
Bizde ek ödeme yapılıyor. Acil servisteyim Ağustos ayı ek ödemem 1228₺
Pandemi servisinde çalışmaktayım servis full ve ek ödeme 0 (sıfır) 1 ay önce
Pandemi servisinde çalışmaktayım döner ek ödemem 0(sıfır) tl. Nasıl olduysa 1 arkadaşımda 44 tl ek ödeme almış.
Tssmm 1 ay önce
Tsm, ism her personele dr ve sağlıkçı ayrımı yapılmadan covit bitene kadar covid ücreti verilmelidir. Sağlıkçılar çokk yoruldu.
Hemşire 1 ay önce
Pandemide bir hemşirenin almadığı bir parayı hiçkimse alamaz almamalı vekiller dahil . 4 ayda verdikleri sadece 400 TL idi. Yüzü kızaracak birileri olmalıydı yazık
SAĞLIK MEMURU 1 ay önce
ALLAH (C.C) RAZI OLSUN BAŞKANIM, AYNEN DEDİĞİNİZ GİBİ...
Sgk calısanı 1 ay önce
Çalışma gönlü olmayana parada versen çalışmaz sizler yaptığınız işe aylık almıyormusunuz devlet veriyor birde aylıktan fazla para istiyorsunuz sizlerin amacı çalışma deyil hastaneleri iflas ettirme bırakın çalışman atama bekleyen ayrıca asgari ücretle calışmak isteyen bir sürü genç var
7
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?