PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Durmuş: Tüm Sözleşmelere Kadro Düzenlemesini Bu Ay Hayata Geçireceğiz

Sözleşmeli personele kadro verilmesiyle ilgili önemli bir süreci yaşadıklarını belirten Sağlık Sen Genel Başkanı Durmuş, “bu ay içerisinde tüm sözleşmelilere kapsayan düzenlemeyi hayata geçireceğiz” dedi.

Sendika 28.11.2022, 18:44 28.11.2022, 19:22 Cansu Polat
Durmuş: Tüm Sözleşmelere Kadro Düzenlemesini Bu Ay Hayata Geçireceğiz

Meclise gelmesi beklenen düzenlemeyle ilgili “maliyetsiz memnuniyet” tanımını yapan Semih Durmuş, tüm sözleşmelilerin kadroya geçirileceğini ifade etti.

Çalışma Bakanlığı’nın sözleşmeli personele kadro verilmesiyle ilgili düzenlemede çok inisiyatif aldığını vurgulayan Durmuş, Bakanlık bürokratlarını tebrik ettiği konuşmasında sözleşmeli personel arkadaşların beklentilerini bildiğini söyleyerek çok rahatlıkla onlara müjde verebileceğini kaydetti.

Durmuş A.A.’ya yaptığı açıklamada, “Sözleşmeli statüde görev yapan vekil ebe, Kamu personeli olmayan aile sağlığı çalışanları, ek ders karşılığı çalışanlar, 4924 sözleşmeliler, 4/C’den 4/B’ye geçmiş olan sözleşmeli personelin tamamını kapsayacak düzenlemeyi bu ay içerisinde hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

Sözleşmeli personele kadro verilmesiyle ilgili sözleşmeli personellere hayırlı olsun diyebileceğini söyleyen Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, şu an sadece düzenlemenin yasal sürecin tamamlanmasını beklediklerini kaydetti.

"ORTAYA KOYMUŞ OLDUKLARI İRADE ÇOK ÖNEMLİYDİ"

Semih Durmuş, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ettiklerini dile getirdi.

Bütün bunların karşılıklı diyaloglar ve görüşmelerle hayata geçirilmiş düzenlemeler olduğuna dikkati çeken Durmuş, "Sağlık çalışanlarının sorunlarının çözümü noktasında ortaya koymuş oldukları irade çok önemliydi. Salgın sürecinde Sayın Cumhurbaşkanı'mızın 'çalışanlarımızın mutlaka sorunlarını çözeceğiz, onların haklarını ödeyeceğiz' mesajları vardı. Yapılmış olan bu düzenlemelerle sağlık çalışanlarının hak ettiği ücretler önemli ölçülerde verilmiş oldu. Eksik, aksayan yönler var. Onlar da inşallah önümüzdeki süreçler içerisinde düzeltilecek." diye konuştu.

Eskiden Sağlık Çalışanları Performans Adına Hiç Ücret Almıyorlardı

Bakanlık yetkililerinin sorunun bilincinde olduklarını ifade eden Durmuş, şöyle devam etti:

"Çalışanların sorunları konusunda kararlı mücadeleler verdik. Son dönemde özellikle çalışanların ücretlerindeki adaletsizliği ortadan kaldıracak önemli düzenlemeler hayata geçti. Ama eksik olan yerleri var. Bu eksikliklerin mutlaka giderilmesi gerekiyor. Yapılan düzenlemeler nedir? Eskiden sağlık çalışanları performans adına hiç ücret almıyorlardı. Yapılan düzenlemeyle hem sabit bir taban ücreti almaya başladılar hem taban ücret almaya başladılar hem de teşvik adı altında ücretler almaya başladılar. Hem de hastanenin gelirine bağlı bir ücret ödeme sistemi vardı, buna da son verildi. Yani sağlık çalışanlarımıza hak ettikleri ücretleri alabilecekleri bir kanuni düzenlemeler sağlanmış oldu."

"Sözleşmeli personel konusu Bakanlar Kurulu'nun gündeminde"

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, sözleşmeli personelin kadroya geçişiyle ilgili düzenlemeyi TRT Haber ekranında değerlendirdi.

Hükümet ile çalışanları temsil eden sendikalar arasında görüşmeler yapıldığını anımsatan Zengin, "Onların talepleri alındı ve değerlendirildi. Neticede ortaya bir kanun teklifi çıkacak. Dolayısıyla burada çalışanların temel beklentisi herhangi bir sınırlamaya tabii tutulmadan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi. Bunun olup olmayacağını göreceğiz. Ancak bugün bir açıklama yapılıp yapılmayacağını bilmiyoruz. Bakanlar Kurulu gündeminde sözleşmeli personel maddesinin bulunduğunu biliyoruz. Bakanlar Kurulu'nda bir karar verilirse Sayın Cumhurbaşkanımız millete sesleniş konuşması sırasında buna da değinebilir. 3600 ek gösterge yapıldıktan sonra ikinci sırada olan çalışmanın sözleşmeli personel olduğu belirtilmişti. EYT düzenlemesinin de daha sonra olacağını ifade edebiliriz" sözlerini kullandı.

"Aile yardımı güncellenecek, atama hakları gelecek"

Sözleşmeli personelle devlet memuru arasındaki geçişte özlük hakları açısından önemli gelişmeler olacağını vurgulayan Duman şöyle devam etti:

"Maaşlarına nakdi destek gelecek. Aile yardımı güncellenmiş olacak. Atama hakları gelmiş olacak. Eşten dolayı tayin meselesi ortadan kalkacak. Emekli sandığı personeli olarak devlet memuru olarak emekli olmaya hak kazanacaklar. Emekli olduktan sonra da devlet memuru haklarının tamamını almış olacaklar."

Yorumlar (9)
Vatandaş 2 ay önce
Yav bu adam Cumhurbaşkanın her yaptığına sahip çıkıyor kamu personeline sağlık bakanlığındaki promosyon açıklanacağı günün bir gün önceside iyi bir rakamsa ben verdirdim diye açıklama yapabilir
Onur 2 ay önce
Eşim 11 yıldır vekil ebe haftada bir kere görüşebiliyoruz. 4c li geçiyor.ne kadro ne birşey.
2011de1 yıl calışma sartını sağlayamadığı için kadro alamadı.halada bir gelişme yok
Sen kimsin semih! 2 ay önce
Sen hiçbir vasfı olmayan , tek derdi koltuğu olan , sağlıkçı covidle mücadele ederken antalyada otellerde göbek atan bir yalancısın! Hani bakani odasında terletecektin ne oldu o işler ?! 0.32 katsayı da senin eserin ozaman ?! Sana yazıklar olsun !
FATSALI OSMAN 2 ay önce
sevgili başkanım bu işler seni aşar... sayın cumhur başkanının her yaptığını ben yaptım gibi anlatma komik görünüyorsun gülemiyoruz sen teşkilatlarına bak samsundaki zilleti gör sahi sana darbe yapıyorlardı noldu darbe ?
Teknsağ 2 ay önce
Hayata meclis geçirir benim bildiğim
nasil 2 ay önce
sadece suresiz sozlesmelilere veriliyor dendi...vekil ebe hemsire kamudisi ase vs bunlara nasil kadroyu verdireceksiniz bunlar dahil degil dediler...insAllah kadrolu olurlar
ahmet 2 ay önce
aile sağlık merkezinde hizmetli personeller kadro bekliyoruz
Murat 2 ay önce
Usta öğreticilere kadro yok mu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.