Aylık Yatan Ek Ödemeyle Yarım Simit Bile Alınmıyor!

Sağlık personelleri Bursa İnegöl Devlet Hastanesi önünde gerçekleştirdikleri eylemle ek ödemelerde yaşanan sıkıntıları protesto etmeye devam ettiler.

Aylık Yatan Ek Ödemeyle Yarım Simit Bile Alınmıyor!
banner71

Bugünde İnegöl Devlet Hastanesi önünde gerçekleştirilen eylem ile 1 Aylık yatan ek ödemelerin yarım simit bile etmemesini protesto ettiler. Sağlık-Sen Bursa Şubesi adına basın açıklamasını yapan Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Şube Başkanı Gökhan YÜNKÜL ek ödemelerde yaşanan sorun çözülünceye kadar mücadele etmeye devam edileceğini belirtti. Sağlık çalışanlarımızın katıldığı basın açıklamasının ardından Şube Başkanı Gökhan YÜNKÜL tarafından sağlık kurumlarında dağıtılan ek ödemeleri temsilen çalışanlara yarım simit dağıtıldı.

Basın Açıklamasının Tamamı;

Değerli Sağlık Çalışanlarımız,

Kıymetli Basın mensupları,

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını nedeniyle insanlık olarak zorlu bir süreç yaşıyoruz. Sağlık çalışanları olarak da deyim yerindeyse pandemi savaşında sağlık çalışanlarımızı cephede şehit veriyoruz. İşte onlardan biri

Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi'nde Psikiyatri Uzmanı olarak çalışan 35 yaşındaki doktor arkadaşımız Mustafa Özlü'yü covid 19 nedeniyle yitirdik. Sözlerime başlamadan önce kendisine Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve sağlık camiamıza başsağlığı diliyorum. Açıkça herkes görüyor. Özellikle son 6 ay içinde sağlık çalışanlarının inanılmaz bir durumla, büyük bir riskli karşı karşıya olduğu açıktır. Hayatımızda herşeyin değiştiğini, tüm eski alışkanlıklarımızın yerini yenilerinin aldığını görüyoruz. Sağlık çalışanları bu zorlu süreçte ateşin ortasındayken ateşin etrafında da toplumumuza özgü olan davranışlarımızdan hastalık nedeniyle artık uzak durmak zorunda kalmalıyız.  Evet toplum olarak değişiyoruz.

Bu değişimin tek değişmeyeni, dünü de bugünü de aynı olan ve yarını da aynı olacak olan sağlık çalışanlarımızın verdiği emek, aldığı risk, hastaları için ortaya koyduğu olağanüstü mücadeledir. Evet sağlık çalışanları için bir şey değişmemiştir. Bugün ne kadar ağır iş yükü altında eziliyor isek dün de durum aynıydı. Bugün ne kadar bulaşıcı hastalık riski taşıyor isek aslında dün de aynıydı. Dün ve bugün değişmeyen tek şey sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını alamaması, uğradığı hak kayıpları, sağlık bürokrasisinin bu sorunlara kör ve ilgisiz olmasıdır. Yıllardır sağlık çalışanlarının kanayan yarası olan ek ödeme sorunun adil bir çözüme kavuşması en temel çağrılarımızdan biri oldu. Bu sistemin artık yürümesinin, sağlık çalışanlarını tatmin etmesinin mümkün olmadığını söyledik söylemeye de devam edeceğiz. Bu sistemin artık tamamen sonlandırılması, artık sağlık çalışanlarının onuruna yaraşır şekilde, biten-giden döner sermayenin yerine aylık maaşlarımızın yükseltilerek yeni bir sayfanın açılması Sağlık-Sen olarak olmazsa olmaz talebimizdir.

TIKLAYIN

Bugün pandemi sürecinde sağlıkta bir başarıdan, 2002 yılında başlayan sağlıkta dönüşüm programı ile sağlık alanında sağlanan bir başarıdan, hasta memnuniyetinin %30 lar seviyesinden %70 ler seviyesine çıkmasından söz edeceksek şüphesiz ki bunun en büyük mimarı canını dişine takarak çalışan sağlık çalışanlarıdır. Almanya, Amerika, Avusturalya, İngiltere gibi bir çok gelişmiş ülkelere göre pandemide gösterdiğimiz başarının mimarı sağlık çalışanlarıdır. Üstelik 4 kat daha fazla iş yükü ile çalışmamıza rağmen. Üstelik bu ülkelerdeki meslektaşlarımıza göre trajikomik ücretler almamıza rağmen.

Biz sağlık çalışanları olarak kimseden lütuf beklemiyoruz. Çocuklarımızın rızkı olan ücretimizi yani alın terimizin karşılığını istiyoruz. Pandemi dolayısıyla 3 ay tavandan yatan ek ödemeler bu ay itibari ile eski düzenine tekrar döndü. Yani yıllardır uğradığımız hak kaybı yine başladı. Geçen ay 1100 TL ek ödeme alan hemşiremiz bu ay 75 kuruş ek ödeme aldı. Yani hesabımıza yatan 1 aylık ek ödeme ile yarım simit bile alamıyoruz. Gelin hesabı yapalım. 75 kuruşa çocuğumuza 2 ciklet alamayız. 75 kuruş bir arkadaşımıza ısmarlayacağımız yarım bardak çay etnez. 75 kuruşa bir pet şişe temiz su alıp içemeyiz. 75 kuruş sadece bir küsurattır. Ne yani? Sağlık çalışanlarının bu zorlu süreçte ki muhteşem emeği, fedakarlığı, insanüstü gayreti sizler için küsurat mıdır yani? Bu hesap, bu kitap ayıp değil midir? Günah değil midir? Bu yaşananlar haksızlık, hukuksuzluk değil midir?

Şimdi buradan sesleniyoruz... Genel idari hizmetlerdeki arkadaşlarımız, sağlık hizmetlerinde görevli hemşirelerimiz, ebelerimiz, laborantlarımız, anestezi teknisyenlerimiz ve diğer tüm arkadaşlarımız döner sermayeden hiç pay alamıyor, hekim arkadaşlarımız ise her ay binlerce liralık hak kaybına uğruyor. Sağlık Bakanlığının etkili ve yetkili idarecilerine bir kez de İnegöl’den sesleniyoruz. Sizin adaletiniz bu mu? Bu haksızlığa, bu hukuksuzluğa, bu hak gaspına dur diyecek bir idarecimiz yok mu?

Sağlık çalışanları olarak bizler evimize alnımızın teri ile kazandığımız helal ekmeğin götürülmesini önemsiyoruz. Şüphesiz aldığımız maaşın karşılığını kat be kat veriyoruz. Evimizden, çocuklarımızdan, sosyal hayatımızdan fedakârlık yaparak gece gündüz halkımızın sağlığı için çaba gösteriyoruz. Ancak bu kadar çaba ve emeğimizin karşılığında hak ettiğimiz ücreti alamıyoruz. Sağlık çalışanları olarak adına ek ödeme dediğimiz, adına döner sermaye dediğimiz çürümüş bir sistemle karşı karşıyayız. Evet bu döner sermaye sistemi çürümüştür, çökmüştür, darmadağın olmuştur. Bu sistemin sağlık çalışanlarını mutlu etmesi, bu sistemin hakkaniyet ve adalet üretmesi artık mümkün değildir. Yaklaşık dört ay önce yürürlükte olan yönetmelik değiştirildiğinde yeni sistemin adil olacağından dem vuruluyordu. Ancak daha ilk ayda yönetmeliğin yeni adaletsizlikler ürettiği ortaya çıktı. Daha ilk ayda tüm sağlık çalışanlarının hayal kırıklığına uğrattı. O yüzden diyoruz ki, ek ödeme sistemi bitmiş ve gitmiştir. Hiç kimsenin memnun olmadığı bir sistemi yürütmeye çalışmak doğru değildir.

Yıllardır mesleki olarak bitmiş ve tükenmiş olan sağlık çalışanlarımız bir de yaşadığı ekonomik travmayı kaldıramamaktadır. Artık feryat ediyoruz. Üç günlük alkış sesleri bizim feryadımızı bastıramıyor. Birkaç zaman başlayan ve ve bir daha çıkmayan alkış sesleri ile elbette ne siz ne de bizler evdeki çocuğumuzun karnını doyuramayız. Üç günlük alkış sesleri ile alın terimizin karşılığını kimse veremez. Artık sağlık çalışanlarının insani ve mesleki onuruna yaraşır şekilde, biten-giden döner sermayenin yerine aylık maaşlarımızın yükseltilerek yeni bir sayfanın açılması olmazsa olmaz talebimizdir.

Tekrar ediyoruz; insanca yaşayacağımız, alın terimizin karşılığının her ayın 15’inde maaş olarak ödendiği, aldığımız tüm ücretin emekliliğimize yansıdığı bir sistem istiyoruz. Canını dişine takarak gece gündüz çalışan sağlık çalışanlarımız bunu fazlası ile hak ediyor. Evet, bizler takdiri hak ediyoruz. Ama takdir olarak kuru alkış seslerini değil alın terimizin karşılığını istiyoruz.

Değerli arkadaşlar, kıymetli basın mensuplarımız;

Sağlık sektöründe görev yapan hizmetlisinden memuruna, hemşiresinden doktoruna, uzman hekiminden profesörüne kadar herkes bu köhnemiş ek ödeme sisteminin mağduru haline gelmiştir. İstisnasız tüm sağlık çalışanlarımız için artık yeni, hakkaniyetli ve adaletli bir ücret sisteminin kurulması zorunludur, bıçak kemiğe dayanmıştır. Artık sağlık çalışanlarımızı alkışlamanın ve alkışlatmanın ötesine geçilmelidir. Bursa Sağlık-Sen Şubesi olarak birincisini Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde yaptığımız eylemin ikincisini bugün İnegöl’de yapıyor, üyelerimizden aldığımız gücümüzü eylemselliğe dönüştürüyoruz. Bugün gündemin gerçek sahiplerine dikkat çekiyor ve sağlık çalışanlarımızın gerçek gündemini kamuoyu ile paylaşıyoruz. Sağlık-Sen Bursa Şubesi olarak bu eylemlerimize devam edeceğiz.

Sağlık çalışanlarımızın alın terinin karşılığı verilinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2020, 22:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bir hekim olarak diyorumki
Bir hekim olarak diyorumki - 2 ay Önce

Biz bir ekibiz.dunyanin en saygın en zor en maneviyata sahip ekibi.doktor 20 bin TL alsa temizlik görevlisinin hakkını arayacak hemşire 20 bin alsa doktorunun hakkını arayacak.doner sermaye yüzünden düştük birbirimize.onuda kim aliyo kim almiyo belli değil(gerçi şimdi kimse alamiyo).herkesin aldığı çıplak maaş belli.ne temizlik görevlisi arkadaşım ne güvenlik gorevlim ne hemsirem ne doktorum bu muameleyi hak etmedi.zor günde insanların yanında canımız pahasına oluyoruz.devlet buyuklerimizde bizim yanimizda olsun.paraya bogun diyende yok bir cana dokunan gecesi gündüzü tatili olmayanlarin maaşı kamudaki en düşük maas

saglıkçılar
saglıkçılar - 2 ay Önce

hastanenin önünde 10.15 kişi toplanıp beyanat vermekle bu işler düzelmez yetklili yetkisiz sendika samimiyseniz bütün saglıkçılar arkanızda tbmm ne gidelim külliyeye gidelim bakanlığa gidelim meydanlarda tepkimizi dile getirelim hadi görelim ne kadar samimisiniz böyle göz boyamakla bu işler sorunlar çözülmez

Tuldenim Lee
Tuldenim Lee - 2 ay Önce

Saglik senin üst yöneticileri ne kadar maaş alıyor diğer sendika yöneticileri ne kadar maaş alıyor once onlar açıklansın sonrada bilimsel bir çalışma ile cumhurbaşkanımız a rapor edilsin sagliktaki bu döner adaletsizliği bizi saglik bakanlığımızın duyduğu yok belli ancak ve ancak bu isi devletimixin üst kademe si çizer yoksa bu böyle ne kadar devam eder Gökhan beyi de efendice tepkisinden dolayı tebrik ediyoruz bu konuyu bilimsel çalışma ile usule uygun ç başkanımıza ve sahlik bakanlığımıza rapor edilip sonucu beklemekte fayda var en azından döner kaldırılıp seyyanen zam verilip herkesin isyan etmeyeceği bir sistem olur belki döner devlete yük olmaktan başka birşey değil

Misafir
Misafir - 2 ay Önce

TBMM ye kim gidecek. Daha hastanenin önüne inmiyorlar. Lafa gelince herkes hak istiyor ama icraata gelince hastanın önündeki eyleme kimse katılmıyor...

SIRADAKİ HABER