Aile Hekimleri Başkanı: Koronavirüs sürü bağışıklığına bırakılacak gibi görünüyor!

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Özlem Sezen, kovid-19 vakalarında artışların yeniden arttığını ifade ederek, "Koronavirüs sürü bağışıklığına bırakılacak gibi görünüyor!.." dedi.

Sendika 17.03.2021, 12:33 17.03.2021, 12:37 Güler Sağlam
Aile Hekimleri Başkanı: Koronavirüs sürü bağışıklığına bırakılacak gibi görünüyor!

Sürü bağışıklığına doğru mu gidiyoruz?

Kovid-19 vakalarında artışlar yeniden tırmanışa geçerken, aşılama uygulamaları da tam tersine bir o kadar yavaşladı maalesef...

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Özlem Sezen, kovid-19 vakalarında artışların yeniden arttığını ifade ederek, "Koronavirüs sürü bağışıklığına bırakılacak gibi görünüyor!.." dedi.

Sürü bağışıklığına gidilmesi halinde hasta sayısının artacağını, hastanelerdeki klinik ve yoğun bakım yataklarının dolacağına dikkat çeken Başkan Dr. Sezen, vatandaşların mutlaka ve mutlaka tedbirlere uyması gerektiğinin altını çizdi.

Hekiminden hemşiresine, memurundan hizmetlisine kadar tüm sağlık çalışanlarının bu süreçte çok yorulduğunu, yıprandığını da anlatan Başkan Dr. Sezen, şöyle konuştu:

"Sürü bağışıklığına doğru gidiyor gibiyiz... 65 yaş üstü grubunun ikinci dozu yapılıyor... Diğer yaş gruplarına şimdiye kadar sıranın gelmesi gerekiyordu! Ve toplu aşı merkezlerinin bir an önce oluşturularak hızlı bir şekilde aşılama planlamasına geçmek gerekiyor. Gerçekten sağlıkçılar çok ama çok yorgun... Sürü bağışıklığına geçilirse hasta sayıları artabilir ve sağlık çalışanları zor durumda kalabilir. Ne kadar dayanabiliriz bilemiyoruz... Salgının başından bu yana sorumluluk alanlar da aynı, almayanlar da aynı insanlar ne yazık ki! Bu nedenle vatandaşların tedbirlere devam etmesi şart... Başka çaresi yok..."

***

Biliyorsunuz, sürü bağışıklığı, bir toplumda yeteri kadar bağışıklık kazanmış bireyler olduğunda bir enfeksiyona karşı duyarlı kişilerin korunması anlamına geliyor.

Yani, toplumda bağışık kişilerin oranı arttıkça virüs daha zor yayılıyor...

Bu arada edindiğimiz bilgilere göre, özellikle virüsün aile içi bulaşmada ciddi artışlar yaşandığına dikkat çekiliyor...

Kademeli normalleşmeye geçilmesiyle birlikte akraba ziyaretleri, kadınlar arasında günlerin yapılması koronavirüs'ün hareketlenmesine neden oluyor...

Bu illetten kurtulmanın tek yolu maske, mesafe, temizlik...

Bu kadar!

Geçmiş döneme karşın tedbirlere uyanların sayısı artıyor ancak hâlâ maske takmayıp efelenenler, insanların adeta burnunun dibine girip sosyal mesafeye dikkat etmeyenlerin sayısı da hiç küçümsenmeyecek kadar fazla...

Ve hatta hastalığa inanmayan "beyinsizler" de var aramızda!

Ne yazık ki böyle!..

Lale Akasoy / Yeni Dönem

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
Şemmuz Piçi 7 ay önce
günayın, yeni mi anladınuz
7
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?