PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

‘Aile Diş Hekimliği’ Uygulaması 3 İlde Hayata Geçiyor

Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetlerinin genişletilmesi amacını taşıyan uygulamayı Sağlık Bakanlığı 3 pilot ilde hayata geçiriyor.

Sağlık 17.08.2022, 12:26 Cansu Polat
‘Aile Diş Hekimliği’ Uygulaması 3 İlde Hayata Geçiyor

Sağlık Bakanlığı tarafından 3 pilot ilde hayata geçirilmesi beklenen ‘aile diş hekimliği’ modeli ile ilgili hazırlıkların tamamlandı öğrenildi.

‘Aile hekimliği’ sistemi ile benzer bir model olduğu öğrenilen ‘aile diş hekimliği’ uygulaması Eskişehir, Kırşehir ve Karabük illerinde pilot uygulama olarak hayata geçirilecek. Sağlık Bakanlığı uygulamayı 2023 yılı içerisinde tüm Türkiye genelinde hayata geçirmeyi planlıyor.

Özellikle çocuklar için büyük önem taşıyan koruyucu ağız ve diş sağlığı çalışmalarının yanında ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin genişletilmesi amacını taşıyan ‘aile diş hekimliği’ mevcut sisteme entegre edilecek.

e-Nabız üzerinden takip imkanı

Uygulamanın Türkiye genelinde yaygınlaştırılması için alt yapı çalışmalarını da sürdüren Bakanlık, randevuların Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden alınabilmesini planlıyor.

Sistemle ayrıca ebeveynler, 0-12 yaş arası çocuklarının tüm ağız ve diş sağlığı tarama sonuçları ve takip randevularını e-Nabız üzerinden görüntüleyebilecek. Bu sayede çocuklarda oluşabilecek diş problemlerine erken müdahale imkanı olabilecek.

Diş Hekimliği Bilgi Yönetim Sistemi üç ilde aile diş hekimlerinin erişimine açıldı

Bakanlık, bu çalışmalarla birlikte diş hekimliği randevularının planlanması, diş hekimlerinin hastaların daha önce yapılan tetkiklerine kolay bir şekilde erişebilmesine olanak tanıyacak Diş Hekimliği Bilgi Yönetim Sistemi Projesini de devam ettiriyor.

Analiz, tasarım, yazılım geliştirme, test ve eğitim çalışmaları tamamlanarak yayına alınan sistem, pilot uygulama kapsamında Eskişehir, Kırşehir ve Karabük'te aile diş hekimi olarak belirlenen kullanıcıların erişimine açıldı.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?