Sağlık Müdürlüğü, Sülük İhalesi Haberi İçin Açıklama Yaptı

Akyazı Devlet Hastanesinde GETAT ünitesin kurulmasıyla ilgili ihale sürecine ilişkin basında yer alması üzerine, Sağlık Müdürlüğünden açıklama geldi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Sağlık Bakanlığı 24.05.2019, 02:14 24.05.2019, 02:21
Sağlık Müdürlüğü, Sülük İhalesi Haberi İçin Açıklama Yaptı

23.05.2019 tarihinde Sözcü Gazetesi yazarı Çiğdem Toker’in köşe yazısına taşıdığı “Ameliyatta kullanılan tıbbi cihazı devlet pahalı diye ödemeye almazken, Sakarya Akyazı Devlet Hastanesi boy boy sülük ve hacamat kupası ihalesine çıktı.” şeklinde ki iddialara yönelik açıklama:

Akyazı Devlet Hastanesi geçtiğimiz aylarda sülük, hacamat malzemeleri, akupunktur malzemeleri ve iğneleri satın almak için ‘doğrudan temin’ yoluyla ihaleye çıktı.

Medyada çıkan haberler sonrasında ihale ya da doğrudan temin yoluyla satın alınabilen bu ürünlerin ödemelerinin SGK ya da Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmadığı bilgisine ulaşmıştı.

TIKLAYIN

Sözcü Gazetesi tarafından ortaya atılan “Ameliyatta kullanılan tıbbi cihazı devlet pahalı diye ödemeye almazken, Sakarya Akyazı Devlet Hastanesi boy boy sülük ve hacamat kupası ihalesine çıktı” iddiası ardından İl Sağlık Müdürlüğü konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yetkililerin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Köşe yazısında, Akyazı Devlet Hastanesinin sülük ve hacamat kupası alım ihalesine hizmete başlanması planlanan Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Ünitesi için çıkılmış olup; ilgili alım işlemleri Resmi Gazetede yayımlanan 27.10.2014 tarihli 29158 Sayılı Geleneksel Ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği çerçevesinde yapılmaktadır.  Bu işlemler için SGK’dan herhangi bir ödeme yapılmamakla birlikte tedavi talep eden kişiler ücretini ödemek koşuluyla bu hizmetlerden faydalanabilmektedir. GETAT ünitelerinde yapılan uygulamalar diğer modern tıp uygulamalarında olduğu gibi özel eğitim ve sertifika almış hekimler tarafından yapılmakta; Sağlık Bakanlığına ekstra bir yük getirmeden temiz ve sağlıklı koşullarda Bakanlığımızın geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları çerçevesinde yürütülmektedir.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Kaynak:sakaryacark.com

Yorumlar (0)
5
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?