Sağlık Bakanlığı çalışanlarının sesini bir duysanız keşke, duyabilseniz keşke. Bu Sese Kulak Verin..

Sağlık Bakanlığı çalışanlarının sesini bir duysanız keşke, duyabilseniz keşke diyerek sosyal medyada en çok paylaşılan sağlıkçı paylaşımları arasında yer alan isimsiz mektup, tüm sağlıkçıların adeta kanayan sorunlarını tek tek dile getirmiş durumda. Sayın Bakanım ve Cumhurbaşkanım diyerek, Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya seslenen sağlık personeli; bir şekilde parti yada Külliye'den birilerinin referansıyla geldiği koltukta oturanların, yaptıkları ve yapamadıklarıyla nasıl hükumete zarar verdiğini, bunun yanında sağlık personelinin 3600 ek gösterge kararındaki eşitlik beklentisini tane tane kelimelere döktüğü mektubuyla, kangren olmuş sorunlara çözüm istiyor.

Sağlık Bakanlığı çalışanlarının sesini bir duysanız keşke, duyabilseniz keşke. Bu Sese Kulak Verin..

Sağlık Bakanlığı çalışanlarının sesini bir duysanız keşke, duyabilseniz keşke diyerek sosyal medyada en çok paylaşılan sağlıkçı paylaşımları arasında yer alan isimsiz mektup, tüm sağlıkçıların adeta kanayan sorunlarını tek tek dile getirmiş durumda. Sayın Bakanım ve Cumhurbaşkanım diyerek, Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya seslenen sağlık personeli; bir şekilde parti yada Külliye'den birilerinin referansıyla geldiği koltukta oturanların, yaptıkları ve yapamadıklarıyla nasıl hükumete zarar verdiğini, bunun yanında sağlık personelinin 3600 ek gösterge kararındaki eşitlik beklentisini tane tane kelimelere döktüğü mektubuyla, kangren olmuş sorunlara çözüm istiyor.

Sayın Bakanım ve Cumhurbaşkanım;

Sağlık Bakanlığı çalışanlarının sesini bir duysanız keşke, duyabilseniz keşke. Ama sağlık bakanlığındaki müdürlerden, daire başkanlarından, il sağlık müdürlerinden, hastane başhekim, müdür ve yardımcılarından, sendika yönetimi ve temsilcilerinden değil. Hani emekçi dediğimiz kesimin sesini ve kırgınlığını duysanız. Yağmur, kar, soğuk, sıcak demeden, asansörü olmayan 10 katlı binaya nefes nefese müdahale için çıkan, sonra hastayı sırtında 10 kat indiren ATT’den dinleyin. 22 yaşında şehir merkezine haftada 1 arabanın indiği sağlık evinde hayat ve yaşam mücadelesi vermeye çalışan ebe’den dinleyin. Hastanede bebek gibi bakarak, hastasının altını temizleyen, ağız bakımını veren, yeri gelince hastasının yürümesi için yürüteç gibi koluna giren, hafta tatili, bayram tatili, gecesi-gündüzü olmadan evde hasta çocuğunu, eşini , annesini bırakarak mesaide olan ebeden, hemşireden, sağlık memurundan dinleyin.

Evet sağlık personeli hasta dahi olsa nöbeti varsa mesai ye gelir kolunda serumla çalışır. Sağlık çalışanı hekime muayeneye gitse, siz sağlıkçısınız rapor veremem, raporluk durumun var ama, amirin izin versin denir. Kazara hekim hastalığınızın karşısında rapor verdi. Hastalığınız esnasında idari amiriniz sizi hakem hastaneye gönderebilir ve hasta halinizle başka bir yerde günlerce eziyet çekebilirsiniz. Kalacak yer sorunundan tutunda, yol paranıza kadar cebinizde paranız var mı diye bakmaz. Kendi kişisel ego tatmini için sizi başka hastaneler de süründürebilir. Sizi hakem hastaneye gönderirken, idari izin verilen personele yada daha uzun süreli rapor alan personel hakem hastaneye gönderilmez. Kimi niçin hakem hastaneye gönderiyor, kimi neye göre hakem hastaneye göndermiyor. Karar verme kriteri ne kimse bilemiyor.

Gelelim STK yapılanmasına. Evet sayın Bakanım ve Cumhurbaşkanım; bu konuda da özgür olduğumuzu asla söyleyemem. Bakın hastanelerde oluşturulan yönetimlere. Ya STK’nın kadın kolları yönetim kurulunda, ya bir önceki dönemde yönetim kurulu üyesi, ya temsilcisi ee siz bu ortamda nasıl özgür iradenizi kullanabilirsiniz.

Sağlık sektöründe kadın olmak her gün zorlaşıyor. Atanan yöneticilerin hemen hepsine yakını erkek. Nerdeyse kadın gurubuna ait olan tek yer olan Sağlık Bakım Hizmetleri müdürlüğü de artık erkeklere geçiyor. Hemşire ve ebe iseniz zaten sağlık Bakanlığında her iş sizindir hiçbir iş sizin değildir. Hastanede elemanı olmadığı için yıllarca sizi çalıştırılar. Nerde ise mesleğinizi unutursunuz hop bu iş sizin değil denir ve kliniğe verilirsiniz. Sonra iş bilmiyorsunuz diye her türlü mobinge uğrarsınız. Yönetim değişir ilk iş hastanede çalışan ekibin yerini değiştirmesi, bir eksiğinizin hatanızın olmasına gerek yok. Sizin yerinize söz verdikleri vardır. Lütfen ebe yada hemşirelerin ve kadınların olan sağlık bakım hizmetleri müdürlüğüne ebe-hemşire olmayan erkek müdür ve müdür yardımcısı atamayın.

Sayın Bakanım ve Cumhurbaşkanım;

Biliyorum ki niyetleriniz çok halis, o nedenle de atadığınız insanlara güveniyor ve inanıyorsunuz. Davranışlarında art niyet aramıyorsunuz ama sahada durum hiç öyle değil. Sağlık çalışanları artık aidiyet duygusunu hiisedemiyor, kendini güvende hissedemiyor. Yönetici mobingi nedeni ile. Bir devlet memurunun vakarında görevini yerine getiren önceliğim devlet diyen çalışan iş bilmez yönetici ile ters düştüğünde başına gelecekleri kısaca sıralayayım isterseniz. Yanına gelen herkes ile sizin dedikodunuzu yapar, sizin başınızı en kısa zamanda ezeceğini ifade eden cümleler ile haber gönderir, sistemsel sorunlarınızı ilettiğinizde size sorun sizmişsiniz gibi davranır.

Sayın Bakanım ve Cumhurbaşkanım;

Lütfen artık atamaları yaparken liyakata bakılsın, bırakın sınav yapında gerçekten devletin iş ve işlemlerini bilen insanları yönetici yapın. Hayatında mevzuat kapsamında tek bir ve işlem gerçekleştirmemiş insanların yönetici olarak atanmasına izin vermeyin. Liayakat sahibi kişi atanmadığında,  memura usule uygun olmayan talimatlar veriyor, çalışan yapınca soruşturma geçiriyor, yapmayınca her türlü mobinge maruz kalıyor. Sonra basında yolsuzluk haberleri alıp başını gidiyor. İşin aslı ne olursa olsun toplumda usulsüzlük var ağlısı oluşturuluyor. Buda en çok size ve bize zarar veriyor. Lütfen atama için önünüze gelen cv lere bir bakın. Sevilen kişileri atamak nedir. Sevildiğini düşündükleri personel için ne gibi bir çalışma yapılmışta bu kanıya varılmış. Madem atadıkları yöneticiler o kadar seviliyordu da neden illerinde  seçim kaybedilmiş. Seviliyor düşüncesi ile atadıkları  yönetici yüzünden kurumdan ayrılmak için ugraşan personelden  sayısından haberleri var mı acaba?

İşe gelirken ayakları geri giden personel sayısından haberleri var mı acaba? Hangi çalışan kurumundaki idari amirinin kurumuna gelen ilgili, ilgisiz her kişiye kurumunun ve çalışanlarının kötülenmesinden memnun olur. Size diğer çalışanı aşagılayan amir sizden sonrada sizi başkasına aşağılıyor. Sonuç mutsuz ve umutsuz personel. Daha kuruma geleli bir yıl olmamış personeli kim ne zaman tanımışda çok sevmiş. Buna nasıl karar verilmiş. Cv’leri gelenleri il sağlık müdürüne, sendika yönetimine sormayın. Zaten isimleri onlar belirliyor. Lütfen kuruma geleli daha 1 yıl olmamış kurum kültürünü tanımayn kişiyi yönetici atamayın. İnanın artık sağlık çalışanı mutsuz ve umutsuz.  Sağlık çalışanı kurum değiştirebilse hemen değiştirecek durumda. Elbette çalışmak istediğiniz ekibi kendiniz belirleyin. Ama sınav yapın yapılan sınav sonucunda kazananlar arasından seçim yapın. Böylece herkesin dilinde olan liyakat kelimesi anlamını bulur. Zaten liyakat sahibi ise o sınavda başarılı olur.

Sayın Bakanım ve Cumhurbaşkanım;

Daha önceki ekibide bu isimler belirlemişti, Ne olduda bu kadar kısa sürede bu kadar kadro boşaldı. Bu kadrolarda sevilen isimlerde diye atanmıştı. Ama şimdi ne sevgi var ne muabbet, sadece deikodu ve başarısızlık hikayesi. O zaman demek ki bu işte bir yanlışlık var.

Sayın Bakanım ve Cumhurbaşkanım;

Sağlık çalışanları yıpranma payının geçmişe yönelik verilmemesi, tüm personeli kapsamaması ile zaten kırıldılar. Aynı yogun bakımda, aynı acilde, aynı serviste aynı şartlarda ve aynı şekilde çalışan att-hemşire-ebe- sağlık memuru arasında ayrım yapıp, sadece hemşirelere 3600 ek gösterge verilmesi sadece ve sadece haksızlık olacaktır. Lütfen birlikte çalışan bu personel arasında ayrım yapmayın. Kriter olaral elbette bir belirleme yapılabilir. Ama bu aynı işi yapan ve birlikte çalışan personel arasında olması haksızlıktır. Her şeyden önce sizin eşit işe eşit ücret düstürunuza terstir.

Sayın Bakanım ve Cumhurbaşkanım Allah yar ve yardımcınız olsun. Allah size ve devletimize zeval vermesin

Saygılarımla..

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2019, 00:34

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
SAGLIK MEMURU
SAGLIK MEMURU - 3 ay Önce

Lütfen ebe yada hemşirelerin ve kadınların olan sağlık bakım hizmetleri müdürlüğüne ebe-hemşire olmayan erkek müdür ve müdür yardımcısı atamayın.
BU NASIL SAÇMA BİR İSTEK NASIL SEVYESİZ BİR TALEP NEDEN ERKEK MÜDÜR VE YARDIMCISI OLAMAYACAK MIŞ 60 ,70 SENEDİR HEP BAYANLARDAN OLUYORDA HİÇ BİR İLERLEME OLMUYOR YERİNDE SAYIYOR ERKEK MÜDÜRLER İŞ BAŞINA GEÇİNCE İŞLER DÜZELMEYE BAŞLADI BU İŞİN BAYANI ERKEĞİ OLMAZ İŞ OLUNCA AYRIM YAPMIYORSUNUZ MAKAMA GELİNCE OLMASIN DİYORSUNUZ.SAĞLIK MEMURLARIDA HEMŞİRLER GİBİ AMELİYATHANELERDE SERVİSLERDE ACİLLERDE YOĞUN BAKIMLARDA VB YERLERDE HEMŞİRE GİBİ ÇALIŞIRKEN İŞ MÜDÜRLÜĞE GELİNCE YAPILMASIN DİYORSUNUZ O ZAMAN İŞ ALANLARIMIZDA AMİRLERİMİZDE AYRILSIN HEMŞİRELİK YAPMAYALIM AMİRLERİMİZDE ESKİSİ GİBİ BAŞHEKİM YARDIMCILARI OLSUN.

Anka
Anka - 3 ay Önce

Sevgili editör yazınız muhteşem sağlık çalışanlarının sahada çektiği sıkıntıları problemleri birebir yaşamış gibi yansıtmışsınız umarım sağlıkçıları bu hale getirenler söylediklerinizi dikkate alırlar
Kaleminize yüreğinize sağlık

saglık mem
saglık mem - 3 ay Önce

artık bu mesleği yapmaktan iğreniyorum masa başı düz memur ol daha iyi Degerimizin kiymetimizin bilinmesinin muhatap alinmamizin tek çaresi greve gitmek iş bırakmaktır bundan yıllar önce yüzlerce polis nasıl meydanlarda yürüdüler ise bizlerede sıra gelmiş görünüyor kamuda en düşük maaşı alanlar olarak o zaman yapabiliyorlar yapsinlar doktorlar ameliyat larini,baksinlar hastalarına yapsınlar tedavilerini de görelim yapılması gereken hemşire ve sağlık memurlarının toplum sağlığı yani erkek hemşirelerin maaşlarını ve özlük haklarını yüksekmektir.,hasta demek doktor hemşire sağlık memuru demektir gerisi angaryadir tedavilerini yapan hasta ile birebir ilgilenen kişilerdir.adam laborant hastayı görmez hasta yakinini görmez materyal üzerinde makine ile çalışır işi makine yapar olacak ismidir her çalışanı aynı saymak ŞAVAŞTA DEPREMDE DOĞAL AFETLERDE DARBELERDE SALGIN HASTALIKLARDA VB VB OLAYLARDA HEP HEMŞİRESİ SAGLIK MEMURU DOKTORU VARDIR HANGİ BAKANLIĞIN HANGİ KURUMUN ÇALIŞANI NE HAFTASONU NE BAYRAMI NE GECESİ NE YAZ TATİLİ NE KIŞ TATİLİ NE KAR TATİLİ NE RESMİ TATİLİNDE ÇALIŞIR SADECE SAGLIK ÇALIŞANLARI ÇALIŞIR VARDIR HER ZAMAN GÖREV NÖBET ANGARYA İŞLERDE BİZLER GÖREV BAŞINDAYIZ. BAKIN SURİYE BARIŞ HAREKATINDA DA BİZLER VARIZ SAĞLIK PERSONELİ OLARAK AMA DİĞER KURUM ÇALIŞANLARI BÖYLEMİ HAFTA İÇİ 8,5 MESAİSİNİ YAPAR OOH SONRASI YAN GEL YAT BU KADAR ÇALIŞMANINDA BİR KARŞILIĞI OLAMALIDIR BU KAMUDA EN DÜŞÜK MAAŞI ALIYOR OLMAMIZ DEĞİLDİR

bu mesleği seçtiğim güne… ulan benle beraber işe başlayan 15 yıllık polis arkadasım 6500 tl den aşağı maas almazken astsubay arkadasım 8000 tl asağı maaş almazken benim hersey dahil elime gecen 4600 tl varmı böyle birsey zamanında dönüp bakmadığımız meslekler bizlerin maasını 2 ye katladı.yeni işe başlayan bir bekçi bile 4800 tl maas alıyor bu ülkede.zabıtası 5500 tl öğretmeni 6000 tl vaizi 8000 tl imamı 4500 tl alıyor.madem bu meslek bu kadar değersiz madem ihtiyac yok kapatın bu bölümleri herseyi doktorlar yapsın Hasta hakları dediler ağzımıza sic….lar şimdi de bu oh ne güzel . öğretmen ler için performans sistemi gelecekti hepsi itiraz etti şimdi gündemde bile yok memursen değil öğretmen sen olmuş sağlık sende bunun altında eziliyor hiçbir kazanım yok iken elimizde ne varsa alıyorlar yazıklar olsun bu meslekten bu bakanlıktan iğreniyorum imkanım olsa başka kuruma geçer 8,5 mesaimi bilirim .artık bu mesleği yapmaktan iğreniyorum masa başı düz memur ol daha iyi Degerimizin kiymetimizin bilinmesinin muhatap alinmamizin tek çaresi greve gitmek iş bırakmaktır bundan yıllar önce yüzlerce polis nasıl meydanlarda yürüdüler ise bizlerede sıra gelmiş görünüyor kamuda en düşük maaşı alanlar olarak o zaman yapabiliyorlar yapsinlar doktorlar ameliyat larini,baksinlar hastalarına yapsınlar tedavilerini de görelim yapılması gereken hemşire ve sağlık memurlarının toplum sağlığı yani erkek hemşirelerin maaşlarını ve özlük haklarını yüksekmektir.,hasta demek doktor hemşire sağlık memuru demektir gerisi angaryadir tedavilerini yapan hasta ile birebir ilgilenen kişilerdir.adam laborant hastayı görmez hasta yakinini görmez materyal üzerinde makine ile çalışır işi makine yapar olacak ismidir her çalışanı aynı saymak,o zaman hastaları görmeyen çalışanların perpormansini nasıl olcaceksiniz sıfır döner alacak demektir kim puan verecek kapalı kapılar ardında çalışan kişilere

hemşire saglık mem
hemşire saglık mem - 3 ay Önce

Ben inanıyor ve iddaa ediyorum ki bizlerin bu düşük maaslarimizdan son 8 senedir döner sermaye almıyor olusumuzdan reisi cumhur başkanımızın haberi yoktur haberi olsa bu durumumuzu derhal çözüme kavuşturur.birileri bence hep yanlış bilgilendiriyor veya bu halimizden haberdar edilmiyor tıpkı 3600 ek gösterge nin sadece hemşirelere verilmesi bilgisini verenler kimlerse bu olayda böyledir.bizler direk cumhur başkanımıza ulaşmamız lazım tek çare budur cimere yazmak randevu alıp görüşmek lazımdır belgelerle bordolarla gerçeği görmesini sağlamalıyız milletde bizleri dünyanın parasını donerini alıyor biliyor bir bekçi kadar bile maaş alamiyorsak bu ne acıdır insan sağlığına çalışanına verilen değer bu mudur Borç bataklarinda olan belediyelerde bir teknik memur bir teknisyen bir zabıta maaşları 7000 TL den aşağı değilken biz saglikcilar in maaşları herşey dahil 4500 TL bulmuyor bile bu nasıl bir tezatliktir belediyeler in bu borç batağında çalışanına bu kadar yüksek maaş vermesi bizler devlete kazandırdığımiz halde aylık kazanılan gelirin 10 trilyonun yarışı bakanlığa yarisi kurumlara gönderilirken bizlere hiç birşey kalmıyor 17 yıldır yetkili sendika olarak kamuda en düşük maaşı alan sağlık çalışanları nin maaşını bir yükseltin olurmu,15 yıllık sağlık çalışanıyim elime geçen herşey dahil 4300 TL . İse yeni başlayan bir bekçi bile 4800 TL alırken bir polis 6300 TL den bir astsubay 8000 TL’den bir öğretmen 6000tl den bir zabıta 5800tl den bir belediye çalışan memur ,teknisyen 6000tl den aşağı maaş almazken bizlerin maaşına bakın öyle konuşun olur mu sağlıkçılar hep geriye gitti sayenizde sizlerde bu sürede yakınlarınızın ahbablarinizin koltuklarından makamlarından olmamari için hükümete ses cikartamadiniz tepki gostermediniz hep ufak işlerle uğraşıyorsunuz .nerede 3600 el gösterge sadece hemşirelere verilirse bak siz o zaman görün üye filan kalıyor mu,nerede döner sermaye son 8yildir döner alamıyoruz,nerede sabit ödemelerin emekliliğe yansıtılması ,nerede servis ulaşım imkanları,nerede kreş ve sosyal imkanlar bir tane büyük sorunu halledin de görelim önceliğiniz maaslarimiz olsun olur mu size zahmet olacak ama

hemşire
hemşire - 3 ay Önce

kamuda en düşük maaşı alan bakanlığız yeni işe başlayan bir bekçi bile 4800 tl alırken bir polis 6500 tl ye yakın maaş alırken bir astsubay 8000 tl maaş alırken bir öğretmen 6000 tl maaş alırken bir zabıta 5800 tl alırken bir belediye çalıanı 7000 tl maaş alırken vb vb bir saglıkçı 20 yıllık çalışan 4500 tl alıyor bu mudur başarı,3600 ek gösterge sadece hemşirelere verilecek bu mudur başarı,ne servislerimiz var ne metro indirimli taşıma hakkımız var bu mudur başarı ,yaklaşık 10 senedir döner sermaye alamıyoruz bu mudur başarı ,doktorların sabitleri emekliliğe zamlı bir şekilde yansıtılırken bizlere neden yansıtılmıyor bu mudur başarı,elle tutulur işe yarar bir başarıdan bahsedin saglık bakanlığımız söylermisiniz bizleri ne hale getirdiniz hiçbir itibarımız değerimiz yok şiddet almış başını gitmiş birgün yokki saglık çalışanı darp edilmesin bu mudur başarı

İLERİDE BU HEMŞİRELİK SAGLIK MEMURLUĞU MESLEĞİNİ ŞECECEK YAPACAK KİMSEYİ BULAMAYACAKSINIZ ARTIK KİMSE BU ŞARTLARDA BU MAASA BU MESLEĞİ YAPMAK İSTEMİYOR HASTANIN TEDAVİLERİNİ YAP HASTANIN BANYOSUNU YAPTIR HASTANIN ALTINI TEMİZLE GECE GÜNDÜZ TEDAVİLERİNİ YAP ENFEKSİYONU İLE UĞRAŞ BULAŞICI HASTALIĞI İLE UĞRAŞ AMELİYATLARINA GİR SERVİSLERDE HASTA YAKINLARIYLA UĞRAŞ AMA BU KADAR DÜŞÜK MAAŞ AL BU MUDUR DÜZ MASA BAŞI EVRAK İŞLERİNDE 8,5 ÇALIŞ MİS GİBİ TERTEMİZ DAHA İYİ

SIRADAKİ HABER