Sağlık Bakanı Koca Görev Başında Olan Sağlıkçıların Yeni Yıllarını Kutladı!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yılbaşının ilk saatlerinde 112 Komuta Merkezine giderek Telsiz Anonsuyla görev başında hizmet veren binlerce sağlık çalışanın yeniyıllarını tebrik ederek, “Ailelerinden, sevdiklerinden uzakta yılbaşı gecesi milletimize hizmet için özverili ve fedakarca çalışan 112 Acil çalışanlarımızın yeni yıllarını kutladık.” dedi.

Sağlık Bakanlığı 01.01.2020, 18:59 01.01.2020, 19:43 Güler Sağlam
Sağlık Bakanı Koca Görev Başında Olan Sağlıkçıların Yeni Yıllarını Kutladı!

Koca, Ankara Şehir Hastanesi’nde yeni yılın ilk bebeklerinden Hatice-Erdal Açıkel çiftinin dördüncü çocuğu olarak 3 kilo 880 gram ağırlığında dünyaya gelen “Gökhan” bebeği ziyaret etti. Hastanenin çocuk acil bölümünde tedavi gören hastaları da ziyaret eden Koca, ardından 112 Komuta Kontrol Merkezi’ne geçti.

112 Komuta Merkezinde açıklamalarda bulunan Koca, "112 komuta kontrol merkezini ziyaret ederek her gün olduğu gibi yılbaşında da özveriyle çalışan ekibimizin yeni yılını tebrik ettik. Zaman ve mekan fark etmeksizin vatandaşımızın yardımına koşan tüm sağlık çalışanlarımızın yeni yıllarını bir kez daha kutluyorum." dedi.

Telsiz anonsuyla ambulansta çalışan sağlık personelinin ve ailelerinin yeni yılını kutlayan Koca, böyle bir gecede ailelerinden ve sevdiklerinden ayrı kalarak vatandaşlara hizmet etme gayreti içinde olunduğunu bildiğini dile getirdi. Bakan Koca, telsizle ekiplere seslenerek, “Beni bir Sağlık Bakanı olmaktan öte bir meslektaşınız olarak görün. Sorunlarınızı, dertlerinizi çözme noktasında her zaman gayret içinde olacağımdan emin olabilirsiniz” dedi.

Ankara Şehir Hastanesi’nde yeni yılın ilk bebeklerinden Hatice-Erdal Açıkel çiftinin bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi alan ve normal doğumla dünyaya geldiğini öğrenen Koca, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Koca, “Özellikle yeni dönemde, 2020 yılında güçlü bir Doğum Eylem Planı’nı devreye sokacağız. Bunun hazırlıklarını yaptık. Burada özellikle sezaryen değil, normal doğumu teşvik edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN

Sezaryende oranların dünya ortalamasının çok üzerinde olduğuna işaret eden Koca, özellikle özel sektör ve üniversitelerde sezaryen doğum oranlarının yüzde 74-75’lere kadar çıktığını kaydetti.

Bu oranın kamu hastanelerinde daha makul olduğuna değinen Koca, Ankara Şehir Hastanesi’nde de “Her gebeye bir ebe-her odaya bir ebe” uygulamasını başlattıklarını ve böylelikle primer sezaryen oranının yüzde 15’lere kadar düştüğünü anlattı.

Bakan Koca, şunları söyledi:

“2020’de özellikle ‘anne dostu hastane’ sayılarımızı daha da artırarak, normal doğum sayılarını artıran, sezaryene tıbbi müdahale dışında izin vermeyen bir yaklaşımı devreye sokmak istiyoruz. Çünkü sezaryenin cerrahi bir ameliyat olduğunu biliyoruz. Yani tıbbi gereklilik söz konusu olduğunda yapılması, normal, isteğe bağlı olarak yapılmaması gereken bir cerrahi müdahale. Çünkü hem anne hem bebeğin sağlığı için zararlı olduğunu, bu anlamda yapılmaması gerektiğini iyi biliyoruz.”

2020 yılının sağlıklı, huzurlu ve mutlu geçmesi temennisinde bulunan Koca, fedakar ve özverili çalışan, 1 milyonu aşkın sağlık personelinin de yeni yılını kutladı.

Sağlık Bakanı Koca, açıklamalarının ardından, Gökhan bebeğe altın taktı, anne Hatice Açıkel’e de çiçek ve hediye verdi.

Hatice-Erdal Açıkel çifti de bebeklerini kucaklarına almaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
Sağlıkçı 1 yıl önce
Sayın sağlık bakanım sağlık personelini mahvettiniz
sincan 1 yıl önce
Keşke sağlıkçının özlük haklarıyla da böyle ilgilenseniz. sağlık personeli sürünüyor.
YETER 1 yıl önce
KUTLAMA ÇİÇEK MESAJ İSTEMİYORUZ ARTIK SORUNLARA ÇÖZÜM İSTİYORUZ
Özlenen tablo 1 yıl önce
Sayın bakana 112 ye ziyaretlere gelmesi nedeniyle teşekkür ediyorum. Evet ziyaret karın doyurmuyor ama bakanını yanında nöbette gören personelin de mutlu olduğunu düşünüyorum bunlar özlenen güzel hareketler teşekkürler
Filiz 1 yıl önce
Personeline ters ters bakanı da ilk defa gördüm doğru alt tabakadan dır çalışıyor çünkü bakan bey yöneticilerini sever sadece
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?