Bakanlık PDC Güncelledi ama Geçici Görevlendirmeleri Neye Göre Yapıyorlar?

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Personel Dağılım Cetveli (PDC) olarak bilinen kendisine bağlı sağlık kuruluşlarındaki mevcut personelin unvan ve branşlara göre sayısını belirleyen kadro cetvelinde güncelleme yaptı. Peki bu PDC’den kimler yararlanıyor? Bu kadar geçici görevlendirmenin yapıldığı Bakanlıkta PDC geçerliliğini koruyor mu?

Sağlık Bakanlığı 15.04.2021, 02:03 15.04.2021, 02:10 Güler Sağlam
Bakanlık PDC Güncelledi ama Geçici Görevlendirmeleri Neye Göre Yapıyorlar?

ADALET HUKUK PAYLAŞIMLARINIZLA SADECE GÜLÜNÇ DURUMA DÜŞÜYORSUNUZ!

Sağlıkta yöneticilerin PDC'si az olan kurumdan bile PDC'si dolu olan kuruma hangi kriter ve mevzuat gereğince, üstelik ÇKYS kullanılmadan, Word belgesi onaylarıyla geçici görevlendirmeleri açıklayacak verileri ortaya koymadıkları sürece, sosyal medya hesaplarında adalet, dürüstlük, hak, hukuk ile ilgili yaptıkları paylaşımlarla sadece gülünç duruma düştükleri gerçeğini birgün görmelerini temenni ediyoruz. Çünkü hiçbirinize sağlık çalışanları hakkını helal etmiyor.

Sağlık Bakanlığı her yıl bu doğrultular çerçevesinde PDC’yi güncellemektedir.

Ancak İlde il içi tayinlerin açılmasında, adrese teslim tayinlerin açılması neyle açıklanabilir.

Yada pandemi hastanelerinden her yıl hız kesmeden devam eden il-ilçe sağlık müdürlüklerine aylarca ve yıllarca süre gelen geçici görevlendirmeler neyle açıklanabilir.

Zorunlu olarak personel istihdamı için geçici görevlendirme yapılması gereken durumda yasal mevzuatlara uyulmaması nasıl açıklanabilir.

Sağlık Bakanlığı yayımlamış olduğu genelgelere uyulup uyulmadığını sahada denetlemedir.

Genelgelere uymayan görevlendirmelerde iş ve işlemlerde bakanlığı doğacak olan kamu zararını sözleşmeli yöneticiye rücu ettirmeli ve ceza puanı olarak işlem yapmalıdır.

Bilmeyenler için PDC ; Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlarda çalışacak mevcut personelin unvan ve branşlara göre sayısını belirleyen kadro cetvelidir. detaylı bilgiye PDC Nedir? Tüm Yönleriyle PDC'yi Açıklıyoruz!! PDC Fazlası Nedir? haberimize tıklayarak ulaşabilirsiniz.

SAĞLIK MÜDÜRÜ, BAŞHEKİM VB. KAPSAM DIŞINDA!

PDC her unvan ve branş için ayrı ayrı planlanır. İl Sağlık Müdürü, Başkan, Başkan Yardımcısı, Uzman Başhekim, Başhekim Yardımcısı, Müdür ve Müdür yardımcıları gibi 663 Sayılı KHK ile sözleşme imzalayanlar PDC'de kapsam dışında tutulmaktadır. 

PERSONEL ATAMALARI PDC'YE GÖRE YAPILIYOR!

Personelin illere planlamasında temel ilke Sağlık Bakanlığı tarafından Personel Dağılım Cetvelinde belirlenen sayıya göre atamalar yapılır.

Hep bahsederiz ya Sağlık Bakanlığı bilimsel olarak çalışma yapar diye. Burada yapmıştır. İllerde Sağlık Müdürlüklerinin ve bağlı kuruluşlarının branşlar bazında Personel Dağılım Cetvellerini belirlemiş ve ekim ayı itibari ile güncellemiştir. 

İl-ilçe Sağlık Müdürlüklerinin Personel Dağılım Cetvellerine göre tüm branşlarda kadroları tam dolu iken bağlı kuruluşlarda bir çok branşta boş kadro bulunmaktadır. İl-ilçe Sağlık Müdürlüklerinin Personel Dağılım Cetvellerine göre tüm branşlarda kadroları tam dolu iken hemen hemen tüm branşlarda il-ilçe sağlık müdürlüklerine geçici görevlendirmeler yapılmaktadır.

İl-İlçe Sağlık Müdürlüğü ve ADSM'lerinde kadrolar dolu olduğu için İl-İlçe Sağlık Müdürlüğü ve ADSM'lerde geçici görev ile çalışmak son zamanlarda tüm personelin hayalini süslemektedir. Tabi İl-İlçe Sağlık Müdürlüğü ve ADSM'lerde geçici görevlendirme ile çalışmanın bir kriteri de bulunmamaktadır. 

KADROSUNUN BULUNDUĞU YERE UĞRAMADAN EMEKLİ OLANLAR VAR

Bir sabah aynı serviste nöbet tuttuğunuz eczacı, doktor, hemşire, teknisyen,ebe, biyomedikal mühendisi, sosyal çalışmacı, psikolog, tıbbi sekreter, VHKİ v,b. branştaki mesai arkadaşınızın İl-İlçe Sağlık Müdürlüğü ve ADSM'lerde geçici görevlendirme ile görevlendirildiğine şahit olabilirsiniz. Bazen birlikte çalışmazsınız eleman gelecek denir beklersiniz, bakarsınız iller arası tayin ile yada eş durumu ile o gün hastanenize ataması yapılan eczacı, doktor,biyomedikal mühendisi, sosyal çalışmacı, psikolog, hemşire, teknisyen,ebe, tıbbi sekreter, VHKİ branştaki personelin geçici görevle İl-İlçe Sağlık Müdürlüğü ve ADSM'ye gecici görevlendirildiğine şahit olursunuz. Bu geçici görevlendirmeler öyle bir ay iki ayda değildir. Her yıl sene başında 1 yıllık yapılan görevlendirmelerdir. Kadrosunun bulunduğu hastaneye uğramadan emekli olan bile olabilir.

PDC'Sİ EKSİK HASTANEDEN PDC'Sİ DOLU KURUMA GÖREVLENDİRMELER YAPILIYOR!

PDC İl-İlçe Sağlık Müdürlüğü ve ADSM'ler için geçerli değilse neden yapılmakta ve güncellenmektedir. PDC'si dolu olan kuruma PDC'si eksik olan kurumdan eleman görevlendirilmesi yapılması hangi bilimsel veri, hak ve hukuk ile açıklanabilir. Hak, hukuk ve benzeri dilinden düşürmeyen sayın yöneticiler vebaline girilen sadece çalışanlar değildir. Hasta ve hasta yakınlarının da vebaline girilmektedir. 

VEBAL ALIYORSUNUZ!

Görevlendirilen geçici görevlendirilen bir eczacı nedeni ile hasta bazlı ilaç dağıtılmıyor ise, acilde 3 pratisyen hekim nöbet tutabilecek iken 2 hekim nöbet tutuyor ise, uzman hekim görevlendirilmesi nedeni ile poliklinik sayısı azalıyor ise, ebe, hemşire, teknisyen, sağlık memuru, Att, tıbbi sekreter,v.b branşlardaki geçici görevlendirmeleriniz nedeni ile sağlık kuruluşlarında çalışan personelin iş yükü artıyor ise, hasta ve hasta yakınlarının bakım kalitesi düşüyor ise bunu açıklayacak bilimsel bir veriniz sanırım yoktur. Azalan personel sayısı nedeni ile fazla tutulan nöbet parası ücretleri olayın başka bir boyutu ve vebal meselesidir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Ali 4 ay önce
Neye göre mi!!!Samsun sağlıkta 200 geçici görevlendirme personel çalışıyormuş. Sağlık-sen başkanının eşi de dahil.Belli değil mi neye göre olduğu ,"DAYINA" göre.Ondan sonra akp adaletli,sağlık-sen'de muhafazakar oluyor.Beter olun
BirBilen 2 ay önce
Size şiddetle katılıyorum. Kadrosu sağlıkta dahi olmayanların yapılan geçici görevlendirmeleri yüzünden bizle bulunduğumuz yerde oda sıkıntısı yaşamaya başladık. Bu iş bir yere gidiyor ama iyi yere değil!
Doğa konak 2 yıl önce
Yahu onu bunu bırakın şimdi,çkys düşmeleri hakkında haber yapın bilgilenelim az ları gibi trip atmayı bırakın
Sağlıkçı 4 ay önce
Bir ildeki kurumlarda hangi kadroların ne kadarı boş, ne kadarı dolu nasıl öğrenebiliriz?
27
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?